X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Wygrana PTU w sporze z FSO

2010-03-22 08:17 poniedziałek
Sąd Apelacyjny w Warszawie 18 marca b.r. zmienił zaskarżony wyrok i oddalił w całości powództwo FSO SA w toczącym się od kilku lat sporze z Polskim Towarzystwem Ubezpieczeń. Sąd uznał, że uchwały Zarządu Komisarycznego PTU w sprawie obniżenia i podwyższenia kapitału są ważne i nie były sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Rozprawa przed warszawskim Sądem Apelacyjnym w sprawie powództwa FSO SA, dotycząca stwierdzenia nieważności uchwał Zarządu Komisarycznego nr 2 i 3 z 2003 r. w sprawie obniżenia i podwyższenia kapitału zakładowego Spółki zakończyła się wygraną PTU. Po wysłuchaniu pełnomocników stron, Sąd podjął decyzje w powyższej sprawie zmieniając zaskarżony wyrok i oddalając powództwo FSO w całości. FSO obciążone zostało zwrotem kosztów postępowania procesowego. Sąd wskazał, iż pomimo istnienia podstaw do zawyżenia aportu, jego zawyżenie nie stanowi podstawy do stwierdzenia sprzeczności z prawem uchwały Zarządu Komisarycznego. Ustawodawca przewidział możliwość wyrównania wartości wniesionego aportu dla Spółki. Jednocześnie wskazał, że uchwały nie są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, bowiem Zarząd Komisaryczny został ustanowiony w Spółce z powodu trudnej sytuacji finansowej, do której doprowadził akcjonariusz - FSO. Obniżenie wartości nominalnej akcji FSO nie jest więc sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Realna wartość akcji FSO w okresie ustanowienia Zarządu Komisarycznego była niższa niż wartość nominalna akcji po podjęciu przez ten Zarząd obniżenia kapitału zakładowego na mocy uchwały nr 2. FSO nie było w stanie dokapitalizować spółki w związku z tym podwyższenie kapitału z jednoczesnym wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy Sąd uznał za zasadne. Sąd określił interes spółki i interes ubezpieczonych za wartość nadrzędną w stosunku od interesu akcjonariusza, który jednocześnie przyczynił się do doprowadzenia Spółki niemalże na skraj bankructwa.

Decyzja Sądu z 18 marca b.r. kończy ostatecznie wieloletni spór sądowy pomiędzy FSO a PTU.


Kontakt:

Rzecznik prasowy PTU S.A.
Marek Maciaś
e-mail: marek.macias@ptu.pl

Informacja prasowa PTU z dnia 19.03.2010 r.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.