Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w najbliższych dniach trafi do prezydenta. W czwartek Sejm przyjął wszystkie poprawki, jakie zaproponował Senat.
Ustawa zakłada, że poszkodowany będzie dochodził swoich praw przed specjalnymi Komisjami Wojewódzkimi ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. To skróci czas postępowania (do maksymalnie 7 miesięcy) i obniży koszty ponoszone przez pacjenta. Odszkodowania mają dotyczyć jedynie szkód związanych z opieką szpitalną w Polsce. Zamiast odszkodowania możliwa będzie renta.
Wprowadzone przez Senat zmiany dotyczą postępowania przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.
Szpital i towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu miesiąca będą musieli ustosunkować się do wniosku pacjenta o ustalenie zdarzenia medycznego. Zaś komisja na podjęcie decyzji będzie miała 4 miesiące (początkowo czas ten miał wynosić 3 miesiące).
Maksymalna wysokość odszkodowania przysługująca w dwunastomiesięcznym okresie ubezpieczenia wynosi 1,2 miliony złotych. W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta poszkodowany może otrzymać maksymalnie 100 tysięcy, zaś za śmierć bliskiej osoby do 300 tysięcy złotych.
Źródło: Wyborcza.pl
AZ