Burze, huragany, upa³y, susza – tegoroczne lato pokazuje ca³± paletê pogodowych mo¿liwo¶ci i zagro¿eñ. Meteorolodzy mówi±, ¿e to typowe dla naszego klimatu. Czêsto jednak nie jeste¶my przygotowani na to, co w naszej aurze normalne.
Przez Polskê przep³ywaj± dwie wielkie rzeki – Wis³a i Odra. Na terenie ich dorzecza, które pokrywa niemal ca³e terytorium naszego kraju, wyznaczono a¿ 267 obszarów zagro¿onych powodzi±. Ich powierzchnia wynosi 20 752 km
2, a mieszka na niej prawie 400 tys. osób. W latach 2011-2015 stra¿ po¿arna interweniowa³a 136 588 razy z powodu przyboru wód i opadów deszczu, najczê¶ciej w Ma³opolsce. Wiele z tych podtopieñ i powodzi spowodowa³o straty maj±tkowe w¶ród mieszkañców.
Z kolei z powodu huraganów w samym 2015 roku stra¿acy wyje¿d¿ali 68 459 razy, najczê¶ciej na ¦l±sku. Na porywiste wiatry, które mog± skutkowaæ licznymi uszkodzeniami domów i budynków gospodarczych, nara¿eni jeste¶my od po³owy maja do pocz±tku sierpnia. Najczê¶ciej wystêpuj± na Dolnym ¦l±sku, w dorzeczu Odry, Ma³opolsce i na po³udniu Polski. Tam te¿ s± najsilniejsze.
Wed³ug IMGW najwiêcej opadów w Polsce wystêpuje od koñca maja do pocz±tków sierpnia. A z danych PZU wynika, ¿e w 2015 r. najwiêcej strat spowodowanych deszczem i huraganem zdarzy³o siê w lipcu, miesi±cu kojarzonym ze s³oneczn±, wakacyjn± pogod±. Jest ich wtedy a¿ jedenastokrotnie wiêcej ni¿ w pa¼dzierniku, miesi±cu z najmniejsz± liczb± szkód z powodu powodzi i huraganu. W 2015 roku ponad po³owa ogólnej liczby strat zwi±zanych z dzia³aniem si³ przyrody mia³a miejsce od maja do wrze¶nia.
Jednym ze sposobów zabezpieczenia siê przed skutkami wszystkich zjawisk atmosferycznych jest ubezpieczenie mienia. Niestety Polacy, mimo licznych, czêsto tragicznych do¶wiadczeñ z powodziami i huraganami, nadal niezbyt chêtnie kupuj± polisy ubezpieczeniowe. Traktuj± je jako kolejn± formê opodatkowania, wiêc nabywaj± tylko te ubezpieczenia, które s± obowi±zkowe.
–
Mamy do czynienia ze stosunkowo nisk± sk³onno¶ci± do ubezpieczania siê.
Dobrze obrazuje to stosunek zbieranych sk³adek do wielko¶ci PKB. Wynosi on w Polsce oko³o 3%, podczas gdy ¶rednia UE jest ponad dwukrotnie wiêksza – mówi Rafa³ Mañkowski, ekspert-analityk z Polskiej Izby Ubezpieczeñ.
Kiedy spotykamy siê z agentem, aby wykupiæ polisê? Z obserwacji PZU wynika, ¿e s± trzy powody, które nas do tego motywuj±. Pierwszy – wyst±pienie szkody. Kiedy osobi¶cie przekonamy siê, ¿e mog± one dotyczyæ naszego domu, mieszkania czy gospodarstwa, wtedy idziemy siê ubezpieczyæ od kolejnych nieszczê¶æ. Drugi powód – przy okazji. Jest grupa klientów, która wykupuj±c ubezpieczenie obowi±zkowe, np. OC, decyduje siê tak¿e na ubezpieczenie swojej nieruchomo¶ci w pakiecie. I trzeci powód – bo wymaga tego bank, w którym zaci±gnêli¶my kredyt hipoteczny.
Jak widaæ, w¶ród tych powodów brakuje przezorno¶ci, zapobiegliwo¶ci i chêci zapewnienia sobie spokoju. A szkoda, bo to one powinny przede wszystkim sk³aniaæ do ubezpieczenia tego, co zgromadzili¶my dziêki ciê¿kiej pracy, aby jedna nawa³nica czy powód¼ nie zniszczy³y nam dorobku ca³ego ¿ycia.
Sprawdzam sk³adkê!
Informacja prasowa z dnia 28.07.2016