X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Najczęstsze problemy związane z likwidacją szkód komunikacyjnych i skuteczne sposoby ich uniknięcia

2012-03-27 10:36 wtorek
Zgłoszenie szkody komunikacyjnej
Dla większości z nas ubezpieczenie jako forma przerzucenia ryzyka, czy to związanego z posiadaniem i użytkowaniem mieszkania, pojazdu czy prowadzeniem działalności gospodarczej, jest rozwiązaniem, z którego w ostateczności wolelibyśmy nie korzystać. Po cóż nam dodatkowe problemy związane ze szkodą i jej likwidacją?

Z drugiej strony, w razie jakiegokolwiek zdarzenia, za które odpowiedzialność wzięło towarzystwo ubezpieczeniowe inkasując przy tym jednocześnie odpowiednią składkę, każdy z nas wolałby, aby formalności związane z samym zgłoszeniem wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, a następnie z ustaleniem odpowiedzialności i wypłatą odszkodowania były maksymalnie uproszczone i przejrzyste. W praktyce rzadko jednak się to udaje, z różnych przyczyn tkwiących zarówno po stronie ubezpieczonego jak i ubezpieczyciela.

Zgłoszenie szkody ma wpływ na jej dalszy sposób likwidacji

Bardzo często już w momencie samego zgłoszenia komplikujemy możliwość sprawnej likwidacji szkody nie przekazując zakładowi ubezpieczeń wszystkich informacji, które mogą być istotne. Z uwagi na fakt, że nam samym, jako poszkodowanym, może być dość ciężko obiektywnie ocenić i przedstawić okoliczności związane ze zdarzeniem szkodowym, skupmy się najbardziej na faktach, na plan dalszy odsuwając naszą ocenę i interpretację ich wystąpienia.

W kontekście szkód komunikacyjnych na etapie zgłoszenia szkody najbardziej istotne, oprócz danych identyfikujących sam przedmiot ubezpieczenia, jest określenie przyczyny zdarzenia. To ona bowiem stanowi podstawę, na której ubezpieczyciel przyjmuje, bądź nie, odpowiedzialność.

W przypadku zgłoszenia szkody z ryzyka OC sprawcy kwestia odpowiedzialności uregulowana jest w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W kontekście natomiast zdarzeń zgłaszanych z ubezpieczenia dobrowolnego autocasco zakres ochrony ubezpieczeniowej regulują ogólne warunki ubezpieczenia i w zależności od konstrukcji umowy, zdarzenia, za które ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność wymienione są literalnie, bądź jedynie poprzez wykluczenie ryzyk, które mogą ją wyłączać.

Na etapie zgłaszania szkody opiszmy jej okoliczności, a także przekażmy parametry, których wymaga ubezpieczyciel jak najdokładniej, dzięki temu możemy liczyć na sprawniejszy przebieg likwidacji szkody. Często bardzo pomocne są gotowe kwestionariusze zgłoszenia szkód, które zazwyczaj znajdziemy na stronie internetowej zakładu ubezpieczeń.
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
 • 2015-09-15 14:56 wtorek ~Take Care Odszkodowania | [+] odpowiedz
  Czy Twoje odszkodowanie jest zbyt niskie? Czy nie masz ochoty sądzić się z ubezpieczycielem?? Możemy odkupić od Ciebie zaniżoną cześć odszkodowania i dopłacić Ci dodatkową gotówkę. Oferujemy najle... czytaj dalej »
 • PL
  2012-11-14 17:49 środa ~PL | [+] odpowiedz
  Bardzo prawdziwy tekst, 80% przedłużających się wypłat wynika z winy poszkodowanych, ponieważ zapominają dostarczyć dokumenty. Jeżeli chodzi o likwidację do 30 dni z OC owszem powinna być informacja, ... czytaj dalej »
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Szpital - działający zgodnie z przepisami prawa ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.