Kupujemy polisę na życie, aby zabezpieczyć siebie i swoich bliskich. Jest to zobowiązanie długoterminowe. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy za rok, dwa lub trzy nie dopadnie nas kryzys finansowy i czy będzie nas stać na opłacanie składki. Czy taka sytuacja oznacza, że musimy zrezygnować z polisy? Jakie możliwości oferują nam towarzystwa ubezpieczeniowe?
Jeśli nas nie stać na opłacanie składki ubezpieczenia na życie możemy:
-
zrezygnować z umów dodatkowych;
-
częściowo obniżyć sumę ubezpieczenia (dla klientów, którzy nie skorzystali z oferty indeksacji);
-
w wyjątkowych sytuacjach - zawiesić opłacanie składki na parę miesięcy (z powodu utraty pracy, ciężkiej choroby, wypadku, pobytu w szpitalu);
-
zrezygnować z indeksacji (składka pozostaje bez zmiany).
Należy pamiętać, że powyższe możliwości są uogólnieniem i o szczegółach należy porozmawiać ze swoim agentem. To od towarzystwa zależy, czy będziemy mogli skorzystać z danego rozwiązania. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia są wskazane sytuacje, w których możliwe np. jest zawieszenie płatności składki.
Warto wiedzieć
Niektóre towarzystwa w swojej ofercie (jako umowę dodatkową) posiadają produkt, dzięki któremu w przypadku niezdolności do pracy z powodu całkowitego i trwałego inwalidztwa, opłacanie składek z tytułu polisy przejmie na siebie Towarzystwo.
Powinniśmy pamiętać, że całkowita rezygnacja z ubezpieczenia na życie jest rozwiązaniem ostatecznym i gruntownie przemyślanym. W tym miejscu warto zaznaczyć, że klienci, którzy zaprzestali opłacania składek, mają możliwość wznowienia ochrony ubezpieczeniowej.
AZ
Kup ubezpieczenie