X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenie ochrony prawnej - do czego służy

Piotr Szostakiewicz
Ubezpieczenie ochrony prawnej. Co to właściwie jest? Niektórzy z nas na pewno ciągle się zastanawiają. Ubezpieczenie ochrony prawnej w Polsce nie jest zbyt znane oraz popularne. Dla wielu osób może się jednak okazać bardzo przydatne. Dlatego warto poświęcić trochę miejsca ogólnym informacjom o tego typu polisach.

Ubezpieczenie ochrony prawnej - co to jest

Ubezpieczenie ochrony prawnej pozwala zabezpieczyć się przed ryzykiem ponoszenia wydatków związanych z prowadzeniem sporów prawnych. Wobec tego posiadacz polisy ochrony prawnej może bronić własnych interesów prawnych pokrywając koszty ze środków pochodzących z ubezpieczenia. Ochrona prawna daje zatem możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej przez firmy i osoby, których nie stać na opłacenie tej pomocy w sposób tradycyjny. 

Trochę historii

Wbrew pozorom ubezpieczenia ochrony prawnej mają już dosyć długą historię. Pierwsze ubezpieczenie ochrony prawnej było oferowane lekarzom przez zakład Sou Medical we Francji już w 1897 roku. Bardzo szybko kolejne zakłady ubezpieczeń wprowadzały ochronę prawną nie tylko dla specjalistów, ale także dla przeciętnych zjadaczy chleba. Dwadzieścia lat po pojawieniu się na rynku ubezpieczeń ochrony prawnej, we Francji i w Szwajcarii zaczęły powstawać towarzystwa specjalizujące się w ochronie prawnej kierowców.

Rodzaje polis ochrony prawnej

W praktyce można spotkać następujące ubezpieczenia ochrony prawnej:
 • ochrona prawna związana z ruchem drogowym,
 • ochrona prawna w sprawach karnych,
 • ochrona prawna związana z prawem jazdy,
 • ochrona prawna umów,
 • ochrona prawna w zakresie własności,
 • ochrona prawna w zakresie wykonywania umów.
Perspektywy

Potencjał rynku ubezpieczeń prawnych jest duży. Jesteśmy coraz bardziej świadomi własnych praw i staramy się ich bronić. Składka za ubezpieczenie ochrony prawnej nie należy do wysokich. Z drugiej strony dla towarzystw ubezpieczeń ten segment rynku jest bardzo rentowny. Sami prawnicy także odnoszą korzyści dzięki tego rodzaju polisom pozyskując nowych klientów i redukując ryzyko niewypłacalności klienta. Wydaje się zatem, że być może niewiele potrzeba nam czasu aby dogonić kraje zachodniej Europy pod względem popularności ubezpieczeń ochrony prawnej.

Piotr Szostakiewicz« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
 • 2010-12-11 13:53 sobota ~Adam | [+] odpowiedz
  Ja też korzystałem z usług DAS. PZU wyceniło mi szkodę na 600 zł a DAS na 615 zł! Napisałem do DAS, żeby się nie wygłupiali bo w ASO wycenili szkodę na 4000 zł. Odpisali, że ASO często zawyża stawki. ... czytaj dalej »
 • 2010-04-06 22:18 wtorek ~zaza | [+] odpowiedz
  Korzystam z Das-a i jestem zadowolony z produktu jakim jest ochrona prawna. Pozdrawiam
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Społeczne ubezpieczenie - ubezpieczenia prowadzone przez publiczne zakłady ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.