X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenie ochrony prawnej a odpowiedzialność cywilna

2009-08-24 09:00 poniedziałek
Piotr Szostakiewicz
Ochrona prawna. Z czym się może skojarzyć ten termin? W kontekście ubezpieczeń wiele osób w pierwszym momencie ma na myśli odpowiedzialność cywilną. Jednak to nie jest to samo. Ubezpieczenia ochrony prawnej, które na polskim rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, to zupełnie coś innego od powszechnie znanego OC.

Podobieństwa

Skojarzenie ochrony prawnej i odpowiedzialności cywilnej wynika z faktu, że między tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń istnieje pewien związek. Zarówno polisa ochrony prawna, jak i odpowiedzialności cywilnej dotyczy roszczeń odszkodowawczych oraz kosztów procesów sądowych. Jednak każde z tych ubezpieczeń chroni całkiem inną stronę sporów.

Różnice

Polisa OC daje ochronę jej posiadaczowi, w przypadku gdy jakaś inna osoba zgłasza roszczenie przeciwko ubezpieczonemu. Prościej mówiąc, polisa pokrywa koszty, które należą się pokrzywdzonej w wyniku naszych działań osobie. Natomiast ubezpieczenie ochrony prawnej zapewnia pomoc prawną w momencie gdy sam ubezpieczony ponosi szkodę i ma problem z uzyskaniem zadośćuczynienia. W związku z tym posiadacz ubezpieczenia ochrony prawnej nie musi się martwić o wydatki związane z własnymi roszczeniami. Mowa tutaj przede wszystkim o wynagrodzeniu prawnika, a także kosztach sądowych i administracyjnych dochodzenia roszczeń.

Na tym nie kończą się wszystkie różnice. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dotyczy tylko kwestii prawnych zawartych w kodeksie cywilnym. Natomiast zakres ochrony prawnej może także obejmować koszty obrony w postępowaniu karnym, jeżeli w stosunku do ubezpieczonego toczy się postępowanie karne albo postępowanie w sprawach o wykroczenia. Polisa ochrony prawnej może też chronić w kwestiach zawieranych umów, gdy istnieje konieczność dochodzenia z nich roszczeń.

Pełna ochrona

Reasumując, pełną ochronę ubezpieczeniową w kwestii prawnej daje zestaw polis obu rodzajów ubezpieczeń. Tym bardziej, że wraz z rosnącą świadomością prawną naszego społeczeństwa, daje to możliwość korzystania z pełni praw. Nie każdego stać na prawnika. Dzięki polisie ochrony prawnej, której koszt jest stosunkowo niski praktycznie każdy może mieć dostęp do tego typu usług.

Piotr Szostakiewicz

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Filar I - to emerytura ze zreformowanego ZUS. ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.