Wyobraźmy sobie sytuację, że w drodze do pracy stajemy się uczestnikami stłuczki drogowej.
Może byliśmy trochę zaspani, lekko zdenerwowani zakorkowaną ulicą i głośno tykającymi wskazówkami zegarka jednocześnie oznajmiającymi, że już jesteśmy spóźnieni, ale z naszego punktu widzenia wcale nie jesteśmy sprawcami tej stłuczki. Bo mimo wszystkich okoliczności zawsze jednak uważnie zachowujemy się na drodze.
Niestety, drugi uczestnik zderzenia wychodzi z tego samego założenia i wspólnie dochodzicie do wniosku, że kwestię winy rozstrzygnąć może jedynie wezwana na miejsce policja.
Trudno – do pracy już na pewno nie przyjedziemy na czas, ale przynajmniej, nikt nie zarzuci nam, że jesteśmy złym kierowcą.
Na miejsce, po dość długim oczekiwaniu, ale najważniejsze, że w końcu, dociera policja. I teraz zaskoczenie – dostajemy mandat. A przecież wcale nie jesteśmy winni.
Możemy go przyjąć, albo sprawa zostanie skierowana do sądu. Dla świętego spokoju, mimo poczucia niesprawiedliwości i z obawy o ewentualne dodatkowe koszty – przyjmujemy.
Ale wyobraźmy sobie teraz, że posiadamy polisę ubezpieczeniową, która mogłaby nas ochronić przed tymi dodatkowymi kosztami i podtrzymać w nas poczucie bycia jednak dobrym uczestnikiem ruchu drogowego – bo przecież nie byliśmy winni powstałej stłuczce. Czy przyjmujemy mandat? Decyzję odmowną może pomóc podjąć zawarte wcześniej ubezpieczenie ochrony prawnej.
Od czego może chronić polisa ochrony prawnej
Ubezpieczenie ochrony prawnej dotyczy różnych dziedzin naszego życia. Począwszy od ubezpieczenia prawnych konsekwencji zdarzeń związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdu, poprzez ochronę prawną w zakresie prawa rodzinnego, prawa karnego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa opiekuńczego i cywilnego – zdarzeń, które dotyczą życia prywatnego osoby ubezpieczonej i jego najbliższych – a skończywszy na ochronie w zakresie spraw związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Ochroną ubezpieczeniową objęte są wszelkie koszty związane z obroną prawną.
Zawiera się w nich zarówno porada prawna, jak również organizacja i zwrot kosztów usługi prawnej – wynagrodzenie adwokata, koszty sądowe, koszty postępowanie egzekucyjnego, notarialne i koszty ewentualnych opinii rzeczoznawców.
Co więcej zgłaszając szkodę, która każdorazowo jest oceniana przez ubezpieczyciela pod względem szansy korzystnego dla ubezpieczonego jej załatwienia, możemy liczyć także na rekomendację adwokata, który będzie mógł nas reprezentować.
W Polsce ubezpieczenie ochrony prawnej jest dość mało znanym produktem, oferowanym jako osobne ubezpieczenie jedynie przez kilka towarzystw jak: Concordia TUW, Allianz Polska, czy DAS TU Ochrony Prawnej, który oferuje tylko tego typu ubezpieczenia.
W porównaniu z rynkami zachodnimi jest to forma ubezpieczenia dość mało popularna, co zazwyczaj wynika z braku dostatecznej wiedzy o zakresie jej obowiązywania. Przez znaczną część klientów zakładów ubezpieczeń postrzegana jest jako dodatkowa składka za dość okrojony zakres ochrony.