X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Concordia dla rolników – ubezpieczenia dotowane

2009-08-05 11:02 środa

Nieubłaganie zbliża się ostateczny termin zawierania przez rolników umów obowiązkowego OC upraw i hodowli. Tylko kilka firm ubezpieczeniowych w Polsce posiada ofertę skierowaną dla właścicieli gospodarstw rolnych. Na łamach naszego portalu przyglądamy się polisom Concordii.

Obowiązkowe ubezpieczenia rolników

Polisy które, każdy rolnik jest zobligowany posiadać to:  ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nie posiadający ich rolnik jest narażony na zapłacenie grzywny w przypadku kontroli. Brak ubezpieczeń obowiązkowych nie oznacza jednak utraty dotacji unijnych.

Dotowane ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Rolnicy nie są pozostawieni sami sobie. Państwo zobowiązało się do pokrycia części kosztów ubezpieczenia zarówno dla rolników jak i samych towarzystw. Podstawą prawną ubezpieczenia z dopłatami budżetu państwa jest Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. 2005, Nr 150, poz. 1249 z późn. Zmianami). W przypadku dotowanego ubezpieczenie rolnik płaci tylko 50 procent składki, resztę pokrywa budżet państwa.

Co w ten sposób można  ubezpieczyć w Concordii?

Ubezpieczeniem mogą być objęte uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych oraz zwierząt takich jak bydło, świnie, owce, kozy i konie.

Od jakich ryzyk ubezpiecza Concordia?


Ubezpieczenie upraw rolnych - ubezpieczenie obejmuje ubytki ilościowe w plonie głównym roślin uprawnych, bezpośrednio powstałe w wyniku ryzyk: huraganu; powodzi; deszczu nawalnego; gradu; pioruna; lawiny; obsunięcia się ziemi; suszy; ujemnych skutków przezimowania; przymrozków wiosennych.

Przy wypełnianiu umowy dobrze jest przyjrzeć się warunkom wypłaty odszkodowania w przypadku suszy. Jako, że to najczęściej zdarzająca się klęska żywiołowa w Polsce, wiele towarzystw uzależnia wypłatę odszkodowania od dodatkowych czynników. 

Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich - zwierzęta określone w umowie są ubezpieczone od szkód powstałych wskutek: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.
Warunki ubezpieczenia

Podstawą prawną ubezpieczenia z dopłatami budżetu państwa jest Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. 2005, Nr 150, poz. 1249 z późn. Zmianami)

Co ubezpieczamy?

Ubezpieczeniem mogą być objęte uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych oraz zwierząt takich jak bydło, świnie, owce, kozy i konie.

Od czego ubezpieczamy?

Ubezpieczenie upraw rolnych - ubezpieczenie obejmuje ubytki ilościowe w plonie głównym roślin uprawnych, bezpośrednio powstałe w wyniku ryzyk: huraganu; powodzi; deszczu nawalnego; gradu; pioruna; lawiny; obsunięcia się ziemi; suszy; ujemnych skutków przezimowania; przymrozków wiosennych.
Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich - zwierzęta określone w umowie są ubezpieczone od szkód powstałych wskutek: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Jak działa ubezpieczenie?

Ogólne warunki ubezpieczenia upraw rolnych z dopłatą budżetu państwa zakładają odpowiedzialność przy szkodach już od 10% ubytku w plonie (w szkodach spowodowanych suszą od 25% ubytku w plonie). Dodatkowo potrącany jest udział własny w wysokości 10%.

Istnieje możliwość wykupienia specjalnych klauzul szczególnych w odniesieniu do ryzyka gradu oraz przymrozków wiosennych. W przypadku wykupienia klauzuli szczególnej w ryzyku gradu oraz przymrozków wiosennych Concordia odpowiada już od 8% ubytku w plonie, a udział własny w tych szkodach zostaje zniesiony dla szkód częściowych.

Program ubezpieczeniowy uzupełniający ubezpieczenia z dotacją budżetu państwa
W Concordii istnieje możliwość wykupienia dodatkowego komercyjnego ubezpieczenia upraw, które uzupełnia polisę dotowaną przez państwo.

Korzyści wynikające z zawarcia umowy ubezpieczenia w ramach komercyjnych warunków ubezpieczenia:
- Możliwość zawarcia ubezpieczenia wybranego ryzyka,
- Możliwość tworzenia specjalnych programów ubezpieczeniowych odpowiadających indywidualnym potrzebom rolników,
- System umów wieloletnich gwarantuje ciągłość ochrony ubezpieczeniowej - tzw. permanentna ochrona ubezpieczeniowa. Zawarcie umów wieloletnich wiąże się z wieloma preferencjami, systemem zniżek, a ostatecznie z niższą składką,
- Odpowiedzialność już od 8% ubytku w plonie w wybranych ryzykach.

Uwagi końcowe

Jednak dodatkowe korzyści oznaczają dodatkowe koszty. Komercyjne ubezpieczenia nie są obowiązkowe, ani nie są dotowane przez państwo. Nawet z wieloletnimi zniżkami trudno się spodziewać 50 procentowych dopłat do polisy. Jednak gospodarze narażeni na ciągłe straty zwłaszcza z powodu suszy lub przymrozków powinni zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Pozwoli to uchronić ich od ciągłych strat. Zwłaszcza że tutaj towarzystwo zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania już od 8 procent strat, a nie na przykład 25. Gospodarza najczęściej nie musi też wkładać własnych pieniędzy w odszkodowanie – czyli tak zwanego wkładu własnego.
W następnych artykułach przedstawimy inne dostępne dla rolników polisy w Concordii i innych towarzystwach.

Źródło: Concordia

Jakub Tabisz

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Ubezpieczenia z dopłatą skarbu państwa
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.