X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Równouprawnienie w ubezpieczeniach

2008-09-09 11:08 wtorek
Ustawodawstwo Unii Europejskiej od lat zajmuje się problematyką równego traktowania kobiet i mężczyzn. Po upływie 5 lat okresu przejściowego, kraje członkowskie muszą dokonać przeglądu o zezwoleniu na proporcjonalne różnice ze względu na płeć w składkach i świadczeniach ubezpieczeniowych, a wyniki przeglądu maja przekazać do organów Unii Europejskiej.

Równouprawnienie ma także wpływ na branże ubezpieczeniową i oferowane przez nią produkty. Dyrektywa Rady Unii Europejskiej 2004/13/WE z 13 grudnia 2004 roku wprowadza zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do towarów i usług i ich dostarczania na rynku ubezpieczeniowym. Różnica płci nie może wpływać na kalkulowanie składek i świadczeń. Jednak istnieje od tego wyjątek w zapisach Dyrektywy. Jest w nim mowa o tym, że państwa członkowskie mogą zezwolić ubezpieczycielom na stosowanie proporcjonalnych różnic ze względu na płeć w składkach i świadczeniach poszczególnych osób. Warunkiem jest decydujący czynnik płci w ocenie ryzyka. Musi on być oparty na danych statystycznych i aktuarialnych podawanych do waidomości publicznej. Na dodatek dane te muszą być na bieżąco uaktualniane.  Bezwzględnie zakazane jest jednak różnicowanie składek i świadczeń ze względu na ciążę i macierzyństwo.

Termin na implementację Dyrektywy upłynął 21 grudnia 2007 roku. Jednak zarówno Polska jak i kilka innych krajów nie przeniosło postanowień Dyrektywy do krajowego porządku prawnego. Co prawda istnieją już odpowiednie projekty, ale ich wejście w życie nie nastąpi przed końcem bieżącego roku. Polska jednak postanowiła nie do końca implementować przepisy unijnej Dyrektywy. W trosce o konkurencyjność polskiego rynku ubezpieczeń, podejście do płci nie będzie w naszym kraju takie restrykcyjne. Polski rząd obawia się, że Dyrektywa zwiększyłaby realne koszty ubezpieczeń na życie.  Jednak wejście w życie nowych przepisów zmusi ubezpieczycieli do częstszego publikowania danych na których opiera się ocena ryzyka w umowach, a także do przeformułowania umów dotyczących kosztów ciąży i macierzyństwa.

Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa

JT
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Ubezpieczający - strona umowy ubezpieczenia, osoba fizyczna, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.