X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Pracownik tymczasowy na zasiłku chorobowym lub macierzyńskim

2013-01-21 15:47 poniedziałek
Przemysław Gogojewicz
Zasadniczo przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego dla pracowników tymczasowych mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru tych zasiłków. Jednak ze względu na specyfikę pracy tymczasowej występują również pewne zasady odmienne.

Tak jak w przypadku innych pracowników podstawą wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego pracowników tymczasowych jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeśli niezdolność do pracy powstała w okresie krótszym niż 12 miesięcy kalendarzowych wówczas podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe, których pracownik podlegał ubezpieczeniu.

W przypadku pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy na podstawie następujących po sobie kolejno umów uwzględnia się wynagrodzenie uzyskane z tytułu wszystkich tych umów. Jeśli pomiędzy zakończeniem jednej umowy, a początkiem następnej wypada dzień ustawowo wolny od pracy przerwa ta nie jest traktowana jako przerwa w zatrudnieniu.

Ponieważ faktycznym pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej, przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń przysługujących pracownikowi tymczasowemu, świadczącemu pracę na podstawie kolejno następujących po sobie umów o pracę zawartych z tą samą agencją, nawet, jeśli praca jest wykonywana na rzecz różnych pracodawców – wynagrodzenie uzyskane z każdej z tych umów należy zsumować.

Dotyczy to również sytuacji, gdy wystąpiły przerwy w ubezpieczeniu, ale wypadały one w dni ustawowo wolne od pracy.

Specyfiką umów o pracę tymczasową jest ich krótki okres trwania. Jeśli niezdolność do pracy nastąpiła w pierwszym kalendarzowym miesiącu ubezpieczenia, podstawa wymiaru zasiłku jest ustalana na postawie wynagrodzenia za ten miesiąc. Natomiast jeżeli pracownik tymczasowy zachorował w pierwszym miesiącu pracy, a umowa o pracę została zawarta na okres krótszy niż miesiąc kalendarzowy nie powinno stosować się zasad ogólnych odnoszących się do wszystkich pracowników.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.