X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenie w czasie pobytu za granicą - od kiedy jest ważne?

2016-06-14 13:29 wtorek
ubezpieczenie za granicą

Kupno ubezpieczenia turystycznego to czynność, którą warto wykonać jeszcze przed wyjazdem. Czasami jednak zdarza się, że o nabyciu polisy przypominamy sobie już po przyjeździe do miejsca docelowego. Czy jest szansa na ubezpieczenie siebie, najbliższych i bagażu? Jeśli tak, z jakimi ograniczeniami należy się liczyć?
 
Trzeba jednak pamiętać, że wyjazd zagraniczny nie zawsze oznacza wypoczynek. Sporo osób opuszcza Polskę na określony czas w celach zawodowych. Dla tych ostatnich także możliwe jest ubezpieczenie podczas ich nieobecności w kraju. W obu przypadkach wystarczy dostęp do internetu i precyzyjne określenie własnych potrzeb.

 

    Sprawdź ceny polis turystycznych!


Ochrona nie do razu

Podróżny, który wyjechał bez ubezpieczenia turystycznego powinien w kalkulatorze polis podać parametry podróży, tj. okres, w którym będzie przebywał za granicą, kierunek, liczbę osób oraz określić opcje dodatkowe jak bagaż czy sprzęt sportowy. Po wybraniu najlepszej oferty wystarczy wykonać przelew i poczekać na potwierdzenie, by cieszyć się z posiadanej ochrony. A gdzie jest haczyk?

Ubezpieczyciele zastrzegają sobie wydłużenie okresu bez odpowiedzialności, jeśli klient wykupuje polisy przebywając już za granicą. Okres ten zwany karencją trwa zazwyczaj od 2 do 7 dni. Precyzyjne dane są podane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dostępnych w danym produkcie.
 
Wykupienie polisy jeszcze w Polsce nie skutkuje karencją, a ubezpieczenie obowiązywałoby już na następny dzień po opłaceniu składki.  


Ubezpieczona praca za granicą

Powodów do zagranicznego wyjazdu jest kilka: wakacje, podróż służbowa czy studia. Osobną kategorię stanowi emigracja zarobkowa. Wielu Polaków wraz z początkiem lata wyjeżdża do pracy sezonowej na Zachód i w 90% przypadków jest to praca fizyczna, a więc podwyższonego ryzyka w stosunku do zdrowia, w szczególności:

  • przetwórnie i fabryki,
  • zbiory owoców i warzyw,
  • usługi gastronomiczne,
  • opieka nad osobami starszymi.

W jaki sposób osoby wyjeżdżające do pracy tymczasowej mogą wykupić polisę? Na tych samych zasadach co wyjeżdżający na odpoczynek czy studia. Ponieważ zwiększone ryzyko doznania urazu przy wykonywaniu zajęć fizycznych jest brane pod uwagę przez ubezpieczycieli, cena takiej polisy będzie nie co wyższa.
 
Tzw. zwyżka sięgająca 25-60% wartości zwykłej polisy turystycznej pozwoli zabezpieczyć pracownika przez finansowymi konsekwencjami wypadku przy pracy. Przyda się też na ewentualność dokonania zabiegu czy pobytu szpitalnego.

W ubezpieczeniu turystycznym z rozszerzeniem ryzyka o wyjazd do pracy karencja wynosi tyle samo, co w przypadku podstawowej umowy, czyli w zależności od produktu, 2-7 dni.
 

TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE

OKRES KARENCJI
(w dniach)

EUROPA 2
WARTA 3
AXA 3
ALLIANZ 3
IHI (Bupa) 3
AVIVA 5
ERV 5
GENERALI 5
SIGNAL IDUNA 5
SIGNAL IDUNA (Signal Iduna Card) 7

Źródło: Opracowanie własne


 

PORÓWNAJ MOŻLIWOŚCI WSZYSTKICH OFERT

 

 
 

Więcej niż EKUZ

Ubezpieczenie turystyczne jest w zamierzeniu produktem krótkoterminowym. Koszt takiego produktu jest uzależniony od wielu czynników jak:

  • kraj docelowy,
  • okres wyjazdu,
  • charakter wyjazdu,
  • opcje ubezpieczenia: NNW, OC, sprzęt sportowy, bagaż , Assistance
  • uprawianie sportu : amatorsko, ryzykownie, ekstremalnie, zawodowo,
  • inne okoliczności: ciąża, choroba

 
Według porównywarki ubezpieczeń turystycznych cena dla 1 osoby wyjeżdżającej na Maltę na 2 tygodnie w lipcu ubezpieczonej w pakiecie standardowym NNW i deklarującej uprawianie sportów amatorsko to koszt zaczynający się od 64 złotych. Kwota zatem symboliczna, jeśli wziąć pod uwagę stawki za sam pobyt szpitalny za granicą.

Oczywiście przydatna będzie też karta EKUZ upoważniająca w większości krajów Europy do skorzystania z publicznych placówek służby medycznej, ale osoba wymagająca udzielenia pomocy pewnych kosztów nie uniknie, a mogą one bardzo szybko przekroczyć koszt zakupu ubezpieczenia indywidualnego. 

 

Michał Ratajczak

 

 
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Odpowiedzialność cywilna - powstała na podstawie przepisów prawa ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź