W dniu 17 maja br. Polska Izba Ubezpieczeń zorganizowała konferencję pt. „Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne – efektywny system na tle doświadczeń europejskich” pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia.
W przedsięwzięciu tym udział wzięli prelegenci zarówno z Polski jak i z zagranicy.
Celem konferencji było przedstawienie korzyści płynących z ubezpieczeń zdrowotnych dla społeczeństwa oraz systemu opieki zdrowotnej w sposób ekspercki, z wykorzystaniem doświadczeń innych krajów.
W trakcie konferencji zaprezentowano raport opracowany przez PIU we współpracy z Ernst & Young pt.: „Rola i funkcja dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych we współczesnych systemach ochrony zdrowia – analiza i rekomendacje dla Polski”.
Konferencję otworzył prezes zarządu PIU - Jan Grzegorz Prądzyński, który podkreślił, że rozpoczynające się prace nad ustawą o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych są kwestią priorytetową.
Wskazał na potrzebę wypracowania nowych rozwiązań i przemyślanych reform, które zapewnią dodatkowy strumień pieniędzy do systemu ochrony zdrowia.
Według prezesa PIU naturalnym i efektywnym rozwiązaniem, sprawdzonym na całym świecie, są dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Podkreślił on, że od wielu lat służba zdrowia w Polsce znajduje się w kryzysie. Świadczy o tym deficyt budżetu NFZ w 2012 roku oraz długie kolejki do lekarzy specjalistów.
Stąd pojawia się potrzeba wypracowania nowych rozwiązań.
Prezes Prądzyński odniósł się również do skali i tempa rozwoju ubezpieczeń zdrowotnych sygnalizując, iż w chwili obecnej nie odgrywają one większego znaczenia na rynku polskim.
Konkludując swoją wypowiedź prezes PIU podkreślił, że w celu określenia kierunku, w którym powinna zmierzać Polska, należy czerpać z doświadczeń innych krajów europejskich.
Następnie głos zabrał Sławomir Neumann, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który powiedział, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne powinny być wsparciem, a nie konkurencją dla systemu publicznego. Zaznaczył, że powinny one objąć kilkanaście milionów Polaków, dlatego głównym celem ustawy powinno być umożliwienie pacjentom znalezienia alternatywnych form finansowania swoich potrzeb zdrowotnych.
Jednocześnie wyraził nadzieję, iż w najbliższym czasie resort będzie mógł przedstawić swój pomysł na formę dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.
Projekt ten ma być efektem współpracy z ekspertami rynku branżowego, w tym Polskiej Izby Ubezpieczeń.