X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

80 tys. zadośćuczynienia za śmierć ojca

2016-01-05 15:37 wtorek
koparka

Do tragicznego w skutkach wypadku, w którym zginął ojciec Tomasza, doszło w maju 2001 roku. Kierujący wówczas koparką Radosław W. nie zachował odpowiedniej ostrożności przy zmianie pasa ruchu i wykonując ten manewr bez należytego bezpieczeństwa najechał przypadkowo na jadącego rowerem ojca Tomasza. W wyniku poniesionych obrażeń mężczyzna zmarł.

Kierowca koparki, w zderzeniu z którą poniósł śmierć ojciec Tomasza, nigdy nie został za swój czyn osądzony. Wprawdzie prowadzono w jego sprawie postępowanie karne, jednakże popełnił on samobójstwo, a śledztwo w tej sprawie umorzono.

Podwójna tragedia

Był to ogromny cios zwłaszcza dlatego, że Tomasz w chwili śmierci ojca był szesnastoletnim chłopcem i dopiero wchodził w dorosłe życie. Dla młodego chłopaka brak ojcowskiego wsparcia i rady w tym okresie był traumatycznym przeżyciem i wpłynął na jego życie, zwłaszcza że był to czas kształtowania jego osobowości i budowania światopoglądu. Na tym etapie rozwoju człowieka ojcowska pomoc była bardzo ważna. Chłopiec nie posiadał też rodzeństwa, w którym mógłby znaleźć oparcie w trudnych chwilach. Była to też druga wielka tragedia rodzinna, jaka spotkała Tomasza w przeciągu ostatnich lat – niespełna dziewięć miesięcy wcześniej po trudnej walce z chorobą nowotworową odeszła jego ukochana mama. Po śmierci rodzicielki opiekował się nim właśnie ojciec, który był dla Tomasza jednocześnie rodzicem, przyjacielem i powiernikiem. To on zapewniał synowi wsparcie w trudnych chwilach przez okres choroby matki i tuż po jej śmierci. Kiedy zabrakło ojca, Tomasz zamieszkał razem z babcią. Pomimo bardzo trudnej sytuacji finansowej i niskiej emerytury babci, z której teraz musiały utrzymywać się dwie osoby, Tomasz był zdeterminowany, aby żyć normalnie – po śmierci ojca ukończył szkołę, potem studia, imał się różnych dorywczych prac, byleby tylko wiązać koniec z końcem.

Batalia w sądach

Po wypadku Tomasz otrzymał od ubezpieczyciela 26 tys. zł odszkodowania w związku ze znacznym pogorszeniem się jego sytuacji życiowej po stracie taty. Mężczyzna postanowił jednak walczyć o więcej i w lipcu 2012 pozwał zakład ubezpieczeniowy, domagając się wypłaty 130 tys. zł tytułem zadośćuczynienia wraz z ustawowymi odsetkami i pokrycia kosztów postępowania. Sąd Okręgowy zasądził na rzecz Tomasza 60 tys. zł, mając na uwadze, że otrzymał on już wcześniej częściowe odszkodowanie od ubezpieczyciela, a ponadto oddalił powództwo w pozostałym zakresie, nie obarczając kosztami procesowymi żadnej ze stron.

Ubezpieczyciel odwołał się od wyroku, tłumacząc, iż w chwili, kiedy wypadek miał miejsce, nie było podstaw prawnych do uznania, że spowodowanie śmierci osoby bliskiej mogło stanowić naruszenie dóbr osobistych najbliższych członków rodziny zmarłego i uzasadniać przyznanie im zadośćuczynienia. Wygłosił również zarzut przedawnienia roszczenia, poprosił o zmianę orzeczenia i oddalenie powództwa.

« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
  • 2016-01-25 14:31 poniedziałek ~Faraday007 | [+] odpowiedz
    Odszkodowanie nie należy się tylko Tomaszowi, ale wszystkim członkom rodziny. Żonie, rodzeństwu, rodzicom zmarłego, a może nawet dalszej rodzinie jeżeli są dowody relacji. Sprawy wypadków śmiertelnych... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Społeczne ubezpieczenie - ubezpieczenia prowadzone przez publiczne zakłady ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.