X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jak zabezpieczyć sie przed niewypłaceniem odszkodowania z polisy AC?

2009-04-27 09:43 poniedziałek
Piotr Szostakiewicz
Masz ubezpieczenie Auto Casco. Czujesz się bezpieczny. W razie kradzieży Twojego samochodu otrzymasz odszkodowanie. Jednak nie zawsze tak musi być. Na posiadaniu polisy nie kończy się Twoja rola. Musisz spełnić szereg warunków, odpowiednio zabezpieczać pojazd, żeby ubezpieczenie spełniło swoje zadanie. Zapoznaj się z głównymi, najczęściej występującymi wyłączeniami odpowiedzialności towarzystwa w ubezpieczeniach AC.

Towarzystwo może nie wypłacić odszkodowania za kradzież, jeżeli:
  • pojazd nie był należycie zabezpieczony - chodzi tutaj głównie o posiadanie sprawnych zabezpieczeń przeciw kradzieżowych wymaganych przez towarzystwo oraz ich systematyczne używanie; niedopuszczalne jest także np. pozostawienie auta na parkingu zapominając o zamknięciu drzwi  
  • klucze i dokumenty pojazdu nie były odpowiednio zabezpieczone poza pojazdem - nie pozostawiaj nigdy w aucie dokumentów oraz urządzeń uruchamiających zabezpieczenia przeciw kradzieżowe, okazanie dokumentów i kluczyków pojazdu jest bardzo często wymogiem do otrzymania odszkodowania
  • nie dokonano wymiany zamków po zagubieniu lub kradzieży kluczyków -jest to bardzo ważny element zabezpieczenia pojazdu, nie warto z tym zwlekać
  • nie dokonano naprawy lub wymiany uszkodzonych urządzeń zabezpieczających - podobnie jak wyżej
  • nie poinformowano towarzystwo ubezpieczeń o utracie kluczyków i wymianie zamków lub naprawie (wymianie) urządzeń zabezpieczających - pamiętaj, żeby zawsze dać znać towarzystwu o takim zdarzeniu, w przeciwnym wypadku możesz nie dostać odszkodowania

Kradzież a rozbój

Jest pewien wyjątek dotyczący powyższych wyłączeń. Jeżeli samochód został skradziony w następstwie rozboju, otrzymasz odszkodowanie nawet, jeżeli nie możesz dostarczyć dokumentów i kluczyków pojazdu do siedziby towarzystwa. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na definicję rozboju w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W różnych towarzystwach definicje te mogą się subtelnie różnić. I to może mieć wpływ na ostateczną decyzję ubezpieczyciela.

Czy wyłączenia są sprawiedliwe?

Ciężko w tej kwestii podjąć jednoznaczną decyzję. Osobiście nie chciałbym być w skórze osoby, która nie otrzyma odszkodowania za skradziony samochód, ponieważ zapomniała wyciągnąć dowód rejestracyjny ze schowka w pojeździe. Z drugiej strony wyłączenia powinny mobilizować właściciela, aby nie prowokować sytuacji kradzieżowych. W końcu posiadanie polisy nie może doprowadzić do tego, że przestaniemy dbać o bezpieczeństwo pojazdu.


Piotr Szostakiewicz
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Poręczenie wekslowe (awal) - jest to zobowiązanie złożone na ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.