X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Paweł i Gaweł w jeden zainwestowali fundusz...

2010-07-01 08:56 czwartek
Remigiusz Stanisławek
Bohaterowie znanej bajki z dzieciństwa muszą odnaleźć się także we współczesnym świecie. Jakże innym od beztroskiego dzieciństwa, gdzie największym problemem były kłótnie w piaskownicy, zgubiona na wczasach zabawka, czy też zakaz oglądania telewizji za, nie tak znowu duże, wybryki...

Wcześniej czy później zaczynamy myśleć o inwestowaniu. Ponieważ najczęściej prywatny inwestor nie określa siebie jako specjalistę od rynków finansowych, ani takim stawać się nie chce. Z drugiej strony jak zacznie oszczędzać na emeryturę lub przyszłość dzieci w naturalny sposób trafi na propozycję inwestowania w fundusze inwestycyjne.

Jak zachęcić do inwestowania? Wystarczy przekonać, że w „długim okresie” spokojnie zarabiamy. Wystarczy odpowiednio przygotowany wykres, aby przekonać, że rzeczywiście tak jest. A ponieważ inwestor podświadomie to właśnie chce usłyszeć (nic nie robiąc spokojnie będę zarabiał) - to właśnie słyszy: „Warto zainwestować długoterminowo w fundusze akcyjne, gdyż w długim okresie giełdy zawsze rosną”. Same fundusze inwestycyjne podtrzymują tę obietnicę pisząc o „rekomendowanym czasie inwestowania w fundusz akcji” na okres 5, czasem 7 lat.

CZY NA PEWNO W FUNDUSZACH AGRESYWNYCH W DŁUGIM OKRESIE SPOKOJNIE ZARABIAMY?

Fakty (historyczne wyniki) mówią, że nie na pewno. Zarobią Ci inwestorzy, którzy mieli po prostu szczęście. Wielu zarobi w ten sposób mniej niż lokata bankowa. Szansa na stratę jest faktycznie minimalna - ale, gdy już uwzględnimy inflację - realnie część inwestorów straci.

Fakty są często niekorzystne dla funduszy - stąd podobne analizy bardzo rzadko są publikowane. A poniższa historia powinna pokazać jak bardzo ryzykowne jest założenie „dużych zysków” w długim okresie.

PAWEŁ I GAWEŁ W JEDNYM STALI DOMU... PAWEŁ NA GÓRZE, A GAWEŁ NA DOLE

Był rok 1993. Od wakacji 1992 do drzwi naszych bohaterów dzwonił przedstawiciel funduszu Pioneer oferując długoterminową inwestycję w fundusz Pioneer Zrównoważony. Paweł i Gaweł nie byli zainteresowani.
O emeryturze nie myśleli, a i dzieci nie mieli. Ale wkrótce miało to się zmienić.


« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym - rodzaj ubezpieczenia, które łączy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.