X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Jakie są konsekwencje nieopłacenia składki w terminie?

2016-10-13 09:44 czwartek
W ubezpieczeniach na życie regularna spłata zobowiązań to podstawa. Opłacona składka jest gwarancją ciągłości polisy ze strony Towarzystwa. Ci, którzy z różnych powodów nie zdążą z dotrzymaniem terminu, nie muszą wpadać w panikę – ubezpieczyciel stosuje szereg rozwiązań zapobiegawczych.

Procedura postępowania ze strony ubezpieczyciela jest zazwyczaj jednolita: jeśli na konto TU nie wpłyną pieniądze za polisę o czasie, to ubezpieczenie jest nadal ważne, a ubezpieczony ma na ogół 30 dni na dopełnienie zobowiązań. Firma ubezpieczeniowa powiadomi swojego klienta poprzez e-mail, SMS bądź telefonicznie.

Wybierz polisę z najniższą składką

 

Bez składki polisa też działa

Powody zalegania z płatnością składki mogą być różne: utrata źródła dochodów czy niespodziewane wydatki. Wtedy warto zwrócić się o poradę do konsultanta danego Towarzystwa, który wypracuje jedno z poniższych rozwiązań:

 
    1. Tryb bezskładkowy – ubezpieczony jest zwolniony z dokonywania wpłat, ale zachowuje część praw z polisy na życie. Metoda ta jest stosowana w przypadku polis mieszanych, tj. ochronno-inwestycyjnym (dalsza składka będzie pobierana z już wpłaconych pieniędzy).
 
    2. Zawieszenie opłacania składek – na określony czas, np. przez 6 czy 12 miesięcy również z zachowaniem ochrony ubezpieczeniowej, przy czym suma odszkodowania ulega pomniejszeniu z uwzględnieniem wybranego okresu.
 
    3. Obniżenie składki – w tym przypadku standard polisy ulega obniżeniu o wysokość sumy ubezpieczenia albo wygaśnięcie umów dodatkowych.

 
Dużo też zależy od samego ubezpieczonego, który nie będąc w stanie pokryć zobowiązań finansowych, może nie tylko stracić prawo do świadczenia, ale być narażonym na różnego rodzaju potrącenia i opłaty kosztem sumy ubezpieczenia (w przypadku polis o charakterze inwestycyjnym).
 
 

Ubezpieczenie składki - to możliwe?

Firmy ubezpieczeniowe posiadają wypracowane mechanizmy w razie kłopotów ubezpieczonego z regularnym opłacaniem składek.
 
PZU umożliwia zawieszenie opłacania składek na pewien okres lub zamianę ubezpieczenia na bezskładkowe. Suma ubezpieczenia zostanie pomniejszona, ale warunek jest jeden – umowa z Towarzystwem musi trwać przynajmniej dwa lata. W praktyce wygląda to następująco: ubezpieczony zawiesza opłacanie składek na 6 miesięcy, przy czym nadal jest objęty ochroną, a jeśli po tym czasie nie jest w stanie dokonywać regularnych wpłat na konto ubezpieczyciela, polisa przechodzi w tryb bezskładkowy z obniżoną sumą ubezpieczenia. Ci, którym zależy na wysokiej sumie ubezpieczenia mogą wrócić do opłacania składek, o ile w ciągu 12 miesięcy wznowią swoją polisę poprzez np. wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie PZU.
 
 
Aviva oferuje ubezpieczenie ubezpieczenia, a właściwie składki. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla tych, którzy obawiają się (na skutek wypadku lub choroby) utraty zarobków, a tym samym ubezpieczenia i możliwości dalszego opłacania składki. Ubezpieczony, który rozszerzył zakres polisy o ochronę składki, zyskuje pewność, że Aviva już po 6 miesiącach od wystąpienia niezdolności do pracy przejmie obowiązek opłacania składki w niezmienionej formie i wysokości z jednoczesnym zapewnieniem ochrony na życie.


Zerwanie umowy ubezpieczenia na życie

Co faktycznie grozi klientowi za zerwanie umowy ubezpieczenia w przypadku nieopłacenia składki? Przede wszystkim należy liczyć się z dwiema możliwościami:
 
  • wygaśnięciem ochrony ubezpieczeniowej na życie (analogicznie jest w przypadku mieszkania, samochodu czy pobytu za granicą) po okresie wskazanym w umowie,
  • ze zwrotem tylko części wpłaconych składek.
 
Jeszcze przed podpisaniem umowy z Towarzystwem, klient ma możliwość wglądu do warunków przyszłego porozumienia. Umożliwia to dokument OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) dostępny na stronie każdej firmy ubezpieczeniowej w formie pliku PDF do pobrania.
 
 
Michał Ratajczak
 

Porównaj składniki ubezpieczenia

« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
  • 2020-05-13 21:40 środa ~obserwator | [+] odpowiedz
    Byłem ubezpieczony w pzu grupowym p plus zachorowałem na raka żołądka dostałem odszkodowanie oraz rentę całkowity zakaż pracy.Po dwóch latach wróciłem do pracy w tym samym zakładzie i zawarłem nową um... czytaj dalej »
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.