X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Mandat z fotoradaru - jak go zapłacić i ile może wynosić wysokość kary?

2023-11-14 07:56 wtorek
Fotoradary są powszechnie wykorzystywane do rejestrowania wykroczeń drogowych polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Są chętnie stosowane przez organy państwowe, bo pozwalają na masowe kontrolowanie kierowców bez konieczności ich zatrzymywania. Sprawdź, ile kosztuje mandat z fotoradaru i jak go zapłacić.

Co warto wiedzieć o fotoradarach?

Zbyt szybka jazda jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Według danych udostępnionych przez Policję w okresie od stycznia do czerwca 2023 roku wskutek niedostosowania prędkości do warunków na drodze doszło aż do 5,5 tys. wypadków. Przepisy i znaki drogowe dla wielu okazują się niewystarczającym motywatorem do zdjęcia nogi z gazu. Dlatego powszechnie stosuje się inne metody i środki mające zdyscyplinować kierowców do przestrzegania limitów odnośnie do dozwolonej prędkości.

Punktowy fotoradar

Fotoradary funkcjonują w przestrzeni drogowej od początku XXI wieku. Zaliczają się do środków zarządzania prędkością wymuszających na kierowcach przestrzeganie przepisów obowiązujących na danym obszarze. Liczne raporty dokumentują faktyczne zmniejszenie liczby wypadków i osłabienie ich skutków w rejonie wprowadzenia fotoradaru.
Urządzenie jest w stanie zarejestrować przekroczenie dopuszczalnej prędkości pojazdu znajdującego się w odległości od 45 do 10 m. Składa się m.in. z lampy błyskowej, modułu robiącego fotografię, elementu gromadzącego dane i przekazującego je do centralnego systemu przetwarzania oraz radaru emitującego fale.

Odcinkowy pomiar prędkości

Duża część kierowców przestrzega przepisów wyłącznie w chwili przejeżdżania obok fotoradaru, dlatego dla większej skuteczności tego rodzaju urządzeń wprowadzono odcinkowy pomiar prędkości. System ten oblicza średnią prędkość pojazdu na określonej trasie i porównuje ją z ograniczeniami obowiązującymi na danym obszarze. Pozwala to na wymuszenie na kierowcach bezpiecznej jazdy na dłuższym dystansie.
System składa się z kamer umieszczonych w dwóch punktach, które rejestrują wjazd i wyjazd każdego pojazdu do strefy objętej pomiarem. Pozwala to ocenić, czy kierowca przekroczył prędkość i jeśli tak — nałożyć na niego odpowiedni mandat.

Jak działa fotoradar krok po kroku?

Wiele osób nie wie, w jaki sposób działają fotoradary i co dzieje się po zrobieniu zdjęcia samochodu przekraczającego prędkość. Wyjaśnijmy, jak wygląda procedura.
Krok 1. Fotografia przedstawiająca m.in. sylwetkę kierowcy, tablicę rejestracyjną, zapis dotyczący lokalizacji i prędkości pojazdu oraz datę i godzinę wykroczenia trafia do Centralnego Systemu Przetwarzania.
Krok 2. Na podstawie numeru rejestracyjnego Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) pozyskuje dane posiadacza auta. Wykorzystuje do tego informacje zawarte w CEPiK.
Krok 3. GITD wysyła do właściciela pojazdu wezwanie do wskazania osoby kierującej pojazdem w chwili wykonania zdjęcia. Korespondencja obejmuje 3 oświadczenia. Pierwsze z nich jest przeznaczone dla osoby, która w chwili popełnienia wykroczenia kierowała autem. Drugie — dla właściciela pojazdu wskazującego winnego przekroczenia prędkości, a trzecie — dla posiadacza, który odmawia podania danych osoby kierującej w chwili zrobienia zdjęcia.
W tym momencie właściciel ma do wyboru kilka wariantów postępowania. Może:
 • przyznać się do kierowania samochodu i przyjąć mandat;
 • przyznać się do prowadzenia auta i nie uznać kary;
 • wskazać osobę jadącą pojazdem w chwili wykonania fotografii;
 • nie podać danych kierowcy, któremu pożyczył samochód, i samemu opłacić mandat;
 • nie wskazać osoby prowadzącej auto i nie przyjąć kary.
Krok 4. Właściciel pojazdu odsyła wypełnione dokumenty na wskazany adres. Może też przekazać odpowiedź za pomocą elektronicznego Biura Obsługi Klienta CANARD (eBOK).
Krok 5. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) podejmuje działania odpowiednie do postępowania posiadacza pojazdu ze zdjęcia zrobionego przez fotoradar. Albo wystawia mandat za przekroczenie prędkości lub niewskazanie kierowcy, albo wysyła informację o nałożeniu kary finansowej do osoby kierującej autem w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli właściciel nie chce przyjąć mandatu lub upłynął termin do zapłaty wskazany w druku, sprawa zostaje skierowana do sądu.

Ile za mandat z fotoradaru?

Taryfikator mandatów został niedawno zaktualizowany, a wysokość kar finansowych za przekroczenie prędkości znacząco wzrosła. Zarówno stawki, jak i liczba przyznanych punktów karnych zależą od tego, jak szybko dany kierowca przemieszczał się w momencie kontroli.
Za przekroczenie dozwolonej prędkości:
 • do 10 km/h otrzymasz mandat 50 zł i 1 punkt karny;
 • od 11 km/h do 15 km/h otrzymasz mandat 100 zł i 2 punkty karne;
 • od 16 km/h do 20 km/h otrzymasz mandat 200 zł i 3 punkty karne;
 • od 21 km/h do 25 km/h otrzymasz mandat 300 zł i 5 punktów karnych;
 • od 26 km/h do 30 km/h otrzymasz mandat 400 zł i 7 punktów karnych;
 • od 31 km/h do 40 km/h otrzymasz mandat 800 zł (1600 w przypadku recydywy) i 9 punktów karnych;
 • od 41 km/h do 50 km/h otrzymasz mandat 1000 zł (2000 zł w razie recydywy) i 11 punktów karnych;
 • od 51 km/h do 60 km/h otrzymasz mandat 1500 zł (3000 zł przy recydywie) i 13 punktów karnych;
 • od 61 km/h do 70 km/h otrzymasz mandat 2000 zł (4000 zł w przypadku recydywy) i 14 punktów karnych;
 • o 71 km/h i więcej zapłacisz 2500 zł (5000 w razie recydywy) i 15 punktów karnych.
Tak wysokie kary za zbyt szybką jazdę mają zachęcić kierowców do zdjęcia nogi z gazu i tym samym przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Największe różnice w mandatach można zanotować przy karach za przekroczenie prędkości o ponad 30 km i więcej. Stawki uległy podwojeniu, a czasem nawet potrojeniu w odniesieniu do wcześniej obowiązującego taryfikatora. Przykładowo, wcześniej za przemieszczanie się 30 km/h powyżej limitu groził mandat w wysokości od 200 do 300 zł. Teraz za przekroczenie prędkości o taką wartość zapłacisz już 800 zł.

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Wiele osób zastanawia się, po jakim czasie spodziewać się mandatu z fotoradaru. Co do zasady kara może zostać nałożona na kierowcę w ciągu 180 dni od chwili popełnieniu wykroczenia. Przeważnie druk z informacją o konieczności opłacenia należności trafia pod odpowiedni adres w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Zdarzają się też sytuacje, gdy na skutek np. błędów pracy systemu czas ten wydłuża się do określonych w ustawie ok. 6 miesięcy. Po upływie tego okresu Inspekcja Transportu Drogowego nie może wystawić już mandatu. Wciąż ma jednak możliwość skierowania sprawy do sądu. Ma on prawo nałożyć na nieprzestrzegającego przepisów kierowcę grzywnę. Po 12 miesiącach od popełniania wykroczenia dochodzi do jego przedawnienia.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

W druku otrzymanym drogą pocztową znajdziesz niezbędne dane do przelewu. Pamiętaj, aby, opłacając grzywnę, zawsze dokładnie wpisywać dane i każdą z nich uregulować osobno. Ma to duże znaczenie, bo do poszczególnych kar finansowych są przypisane indywidualne numery rachunków bankowych. Należność za mandat najlepiej uregulować przelewem internetowym. Możesz to zrobić również w banku lub na poczcie. Postaraj się zapłacić grzywnę w wyznaczonym terminie, tj. w ciągu 7 dni od daty odebrania wiadomości.

Mandat z fotoradaru — podsumowanie

Fotoradar to urządzenie przeznaczone do kontrolowania prędkości kierowców bez konieczności ich zatrzymywania. Pozwala na wymuszenie zgodnych z przepisami zachowań w bardzo skuteczny sposób. Jest w stanie zarejestrować prędkość samochodu znajdującego się w odległości od 10 do 45 m. W razie nieprzestrzegania ograniczeń obowiązujących na danym obszarze przekazuje dane o popełnieniu wykroczenia do centralnego systemu przetwarzania. Na skutek tego właściciel pojazdu w ciągu 180 dni otrzymuje wezwanie do określenia osoby kierującej autem w danym momencie. Wysokość mandatu i liczba punktów karnych zależy od tego, i ile został przekroczony obowiązujący limit prędkości.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.