X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Czytelnicy pytają, Link4 odpowiada: Jak uzyskać odszkodowanie po wystąpieniu szkody w mieszkaniu?

2011-03-30 09:07 środa
Marlena Piekut, ekspert Link4
Gdyby w trakcie obowiązywania polisy spotkało mnie jakieś nieszczęście (np. pożar), to co powinienem zrobić, aby uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Odpowiedzi udziela Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4

Nikt z nas nie chciałby, aby w jego mieszkaniu wystąpiła szkoda spowodowana na przykład pożarem. Jednak, jak to się mówi, licho nie śpi i niestety wypadki chodzą po ludziach. Gdy już dojdzie do szkody, musimy pamiętać o dwóch „złotych” zasadach.

Po pierwsze, jak najszybciej zgłośmy szkodę do naszego ubezpieczyciela. Niezwykle ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej (najlepiej w ciągu 24 godzin), gdy tylko zorientowaliśmy się, że doszło do szkody. Zwróćmy uwagę na sformułowanie: „kiedy się zorientowaliśmy”. Oznacza ono, że jeśli do szkody doszło np. podczas naszego urlopu, ale dowiedzieliśmy się o niej dopiero po naszym powrocie – to od tego momentu biegnie czas zgłoszenia.

Gdy już powiadomimy ubezpieczyciela o szkodzie, otrzymamy od niego wskazówki co do dalszego postępowania – i warto dokładnie trzymać się tych dyspozycji. Ubezpieczyciel ustali z nami też termin wizyty rzeczoznawcy, który dokonania oględzin. Co istotne, podczas oględzin obecna musi być osoba, której podpis widnieje na ubezpieczeniu mieszkania lub inna osoba – upoważniona przez ubezpieczonego.

Drugą ważną zasadą jest zapobieganie powiększaniu się rozmiarów szkody. Jeśli np. mamy dziurę w dachu i zalewa nam mieszkanie, nie czekajmy do oględzin, tylko jak najszybciej podstawmy jakieś naczynie do zbierania wody lub zasłońmy doraźnie dziurę w dachu. Jeśli wybuchł pożar – wezwijmy straż pożarną, czy spróbujmy samodzielnie zdusić ogień, jeśli jest to możliwe.

Pamiętajmy też, że wypłata odszkodowania będzie nam się należała tylko wtedy, gdy doszło do zdarzeń objętych naszą polisą. Lista takich zdarzeń znajduje się w dokumencie nazwanym "Ogólne Warunki Ubezpieczenia", który powinniśmy otrzymać od ubezpieczyciela w momencie podpisywania umowy ubezpieczenia.

Jeśli masz pytanie o ubezpieczenie mieszkań, skontaktuj się z nami
W tytule wiadomości dopisz koniecznie nazwę Portalu: Ubezpieczenie.com.pl

Sprawdzam moją składkę!

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wymaga działania ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź