X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Obowiązkowe polisy od żywiołów

2008-09-11 10:07 czwartek
Rzecznik ubezpieczonych wystąpił w sprawie obowiązkowych polis budynków zagrożonych żywiołami do ministra finansów.

Polisy miałyby dotyczyć budynków znajdujących się na obszarach szczególnie zagrożonych jakąkolwiek klęską żywiołową. Choć to rozwiązanie kontrowersyjne, to może się ono okazać jedyną możliwością ubezpieczenia mieszkańców od coraz częstszych trąb powietrznych i huraganów. Rzecznik ubezpieczonych uważa jednak, że takie ubezpieczenie byłoby podobne do obowiązkowych polis budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe.

Wystąpienie rzecznika jest spowodowane stratami po przejściu trąby powietrznej. Ubezpieczyciele z tego tytułu wypłacą 50 milionów złotych, a drugie tyle zapłaci rząd. Okazuje się, że większość mieszkańców terenów dotkniętych kataklizmem nie była wcale ubezpieczona. Na dodatek po zniszczeniach w ubiegłym roku poszkodowani dalej nie postanowili wykupić polisy, ponieważ liczyli na pomoc rządu.

Rzecznik proponuje także ulgi od podatków, dla tych którzy ubezpieczą mienie. Mogłaby to być  ulga w PIT albo zwolnienie z podatku od nieruchomości. Składka za polisę dla budynku gospodarczego wynosi obecnie 200 – 300 złotych rocznie. Jest to niewielka suma, na którą stać prawie każdego.  

Marcin Broda, wiceprezes firmy Ogma monitorującej rynek ubezpieczeniowych uważa , że przy takj niskiej kwocie niepotrzebne są żadne ulgi, a proponowane przez rzecznika rozwiązanie jest bardzo korzystne dla rynku ubezpieczeniowego, jak zresztą każde powszechne ubezpieczenie. Indywidualni posiadacze budynków powinni obowiązkowo je ubezpieczać od skutków żywiołów, natomiast firmy mogą mieć wolną rękę w tej sprawie .

Źródło:   WSJ

JT
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.