X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Od 2018 roku bezpłatne ubezpieczenie dla wszystkich?

2016-10-06 12:56 czwartek
Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, zapowiedział reformę publicznej służby zdrowia. Według planów i zapewnień resortu zlikwidowany ma zostać Narodowy Fundusz Zdrowia. Co powstanie w jego miejsce i czy ubezpieczenia indywidualne na życie nadal będą miały rację bytu? 

Chociaż przyszła ustawa jest dopiero w fazie projektowania, minister zdradził pewne ogólniki – chodzi o zmianę sposobu finansowania leczenia Polaków przez zwiększenie nakładów finansowych na ten cel. A w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej Polska jest na szarym końcu pod względem nakładów na ochronę zdrowia w stosunku do poziomu PKB.

Sprawdź polisę indywidualną

 

Zmiany, zmiany, zmiany...

Ponieważ przyroda nie znosi próżni, obowiązki NFZ i całą kosztowną biurokrację mają przejąć wojewódzkie urzędy zdrowia, a przede wszystkim Urząd Zdrowia Publicznego. Jak na tych zmianach wyjdą pacjenci, okaże się najwcześniej za kilka lat.
 
Póki co sprecyzowane są jedynie wstępne założenia:
 
  • sfinansowanie z budżetu darmowych leków dla osób starszych (na kwotę ponad 500 mln zł),
  • zlikwidowanie powszechnego ubezpieczenia w dotychczasowej formule,
  • objęcie ochroną także tych pacjentów, którzy mimo płacenia podatków byli dotąd nieuprawnieni do korzystania z systemu opieki zdrowotnej.
 
Przynajmniej do roku 2018 system opieki zdrowotnej nie ulegnie zmianie. Oznacza to, że pacjenci, faktyczni i potencjalni, będą objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym z możliwością wykupienia dobrowolnej polisy zdrowotnej.
 
 

Warunki ubezpieczenie zdrowotnego

W Polsce każda osoba wykonująca pracę zawodową na umowę o pracę czy umowę zlecenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jest to ochrona przed skutkami chorób oraz na pokrycie kosztów leczenia.
 
Kto podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego? Zgodnie z przepisami prawa są to m.in. pracownicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, dzieci, studenci, uczniowie, emeryci, renciści oraz bezrobotni. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego nabywa prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w momencie zgłoszenia jej do ubezpieczenia zdrowotnego.
 
Zgłoszenia dokonuje płatnik składki na ubezpieczenie zdrowotne, np. pracodawca, szkoła, uczelnia wyższa, ośrodek pomocy społecznej, urzędy pracy czy ZUS. Co ważne, każdy ubezpieczony ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Uzyskują oni prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na takich samych zasadach i w takim samym zakresie, jak osoba ubezpieczona.


Ubezpieczenie z NFZ nie zawsze wystarczy

Z jednej strony to konstytucja gwarantuje prawo do ochrony zdrowia, ale nie zawsze to prawo dotyczy bezpłatnych badań czy zabiegów. Dlatego wielu pacjentów objętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym decyduje się także na polisę zawieraną dobrowolnie. Dzieje się tak z kilku powodów:
 
  • na część bezpłatnych świadczeń trzeba czekać miesiącami albo latami,
  • różnorodność indywidualnych ubezpieczeń na życie zapewnia nie tylko ochronę finansową, ale także funkcję oszczędzania oraz inwestowania,
  • szeroki wybór umów dodatkowych pozwala objąć ubezpieczeniem wiele przypadków i uzyskać z tego tytułu odszkodowanie,
  • w przypadku konieczności leczenia za granicą NFZ zapewnia tylko bezpłatną pomoc w publicznych placówkach medycznych i na wybrane zabiegi (przypadki zagrażające życiu pacjenta).
 
 
Wybór dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest obecnie prostszy niż kiedykolwiek. Kiedyś zdobycie takiej polisy wymagało osobistej wizyty u przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeniowego – dziś wystarczy wypełnienie krótkiego formularza w porównywarce ubezpieczeń i wybór najbardziej atrakcyjnej oferty spośród przedstawionych przez agentów.
 
 
Michał Ratajczak
 

Wybierz zakres ochrony

« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.