X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Pytanie Czytelnika: Czy lata nauki w szkole średniej liczą się do emerytury?

2012-08-06 14:31 poniedziałek
Przemysław Gogojewicz
Wiem, że szkoła średnia, którą się kończy, wpływa na długość urlopu wypoczynkowego w pracy. Nie wiem natomiast jak jest rozwiązana sprawa z wliczaniem okresu nieskładkowego (liceum ogólnokształcące, 4 lata) jeśli chodzi o lata do emerytury. Czy wlicza się te lata, czy też nie? Jeśli przepracowałam 25 lat to razem z liceum liczy się 29 czy też tylko 25 lat?

Odpowiedzi udziela Przemysław Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeń społecznych:

Nauka w liceum nie została uwzględniona w art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zatem okresu tego nie można traktować jako okresu nieskładkowy.

Nauka w szkole średniej nie podlega uwzględnieniu do łącznego stażu pracy uprawniającego do emerytury lub renty nawet wówczas, gdy w czasie uczęszczania do szkoły odbywała się praktyczna nauka zawodu w warsztatach i pracowniach szkolnych albo w zakładach pracy.

Czynności wykonywane przez ucznia stanowiły bowiem jeden z zasadniczych elementów programu nauczania realizowanego przez szkołę, który nie mieścił się nigdy w pojęciu zatrudnienia, zaś praktyki zawodowe organizowane w zakładach pracy - stosownie do programu nauki - odbywały się na podstawie umów zawieranych między szkołą a zakładem pracy.

Nie istniał więc żaden stosunek prawny miedzy uczniem a zakładem pracy. Okresy pracy wykonywanej podczas uczęszczania do szkoły mogą być uwzględnione jedynie wówczas, gdy uczeń zawarł z zakładem pracy umowę o naukę zawodu, o przyuczenie do określonej pracy lub odbywanie wstępnego stażu pracy, gdyż tacy uczniowie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Oznacza to, że od ich wynagrodzenia jest odprowadzana składka na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Okresy nieskładkowe to takie, za które nie było obowiązku opłacania składki, ale względy społeczne przemawiały za ich uwzględnieniem w stażu ubezpieczeniowym. Są to np. okresy nauki w szkole wyższej lub inne sposoby dokształcania zawodowego po studiach, okresy działalności publicznej, a także okresy pobierania zasiłków z tytułu czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub opieki nad małym dzieckiem (urlop wychowawczy i urlop bezpłatny).

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm.), przy ustalaniu prawa do emerytury (renty) uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe, każdy z nich oddzielnie. 

Do okresów składkowych zostały zaliczone okresy określone w art. 6 u.e.r., do nieskładkowych - w art. 7 u.e.r. Każdy z okresów ustala się z uwzględnieniem lat, miesięcy i dni. Po ustaleniu tych okresów oblicza się łączny okres składkowy i nieskładkowy. Okresy nieskładkowe przy ustalaniu prawa do emerytury (renty) traktowane są posiłkowo.

Do zachowania proporcji między okresami składkowymi i nieskładkowymi w u.e.r. została wprowadzona zasada, zgodnie z którą okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nie przekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. 

Okresy pracy przymusowej i działalności kombatanckiej uwzględnia się w podwójnym wymiarze (ale jedynie przy ustalaniu prawa do świadczenia, a nie jego wysokości), jako okresy składkowe. Przy ustalaniu wysokości świadczenia okresy pracy przymusowej i działalności kombatanckiej liczy się pojedynczo

Gdy z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury wystąpi osoba, która ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1999 r. (tj. przed dniem wejścia w życie u.e.r.), okresy przyjęte wcześniej do ustalenia renty przyjmuje się także do ustalenia prawa do emerytury. 

Podstawa prawna:
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz.U z 2009 Nr 153 poz. 1227 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com
« powrót do działu: Pytania Czytelników
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Weksel - dokument wystawiony zgodnie z prawem ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.