X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenia komunikacyjne - kruczki, haczyki i niejasne zapisy w OWU

2009-12-02 13:31 środa

Przytłaczająca liczba skarg, które wpływają co roku do Rzecznika Ubezpieczonych dotyczy ubezpieczeń komunikacyjnych. Co prawda po części wynika to z faktu, że ubezpieczenia z tej grupy są najczęściej kupowanymi polisami, nie powinno to jednak osłabić naszej czujności przy zawieraniu tego typu umów.

Oczywiście każdego miesiąca tysiące klientów zostaje obsłużona przez firmy ubezpieczeniowe rzetelnie, w terminie, otrzymując satysfakcjonujące odszkodowanie. Tylko niewielki odsetek jest bądź czuje się poszkodowana.

Warto jednak mieć na uwadze, na jakie problemy możemy się natknąć w związku z ubezpieczeniami komunikacyjnymi w momencie dochodzenia swoich praw.

Oto przykłady.

Likwidacja szkody

 1. Nieterminowe wypłacanie odszkodowania – pamiętajmy, że na wypłatę części bezspornej odszkodowania,  towarzystwo ma 30 dni od daty wystąpienia szkody.
 2. Utrudnianie bądź odmowa dostępu do dokumentów gromadzonych przez ubezpieczyciela w trakcie postępowania szkodowego.
 3. Tuż przed upływem ustawowego terminu na wypłatę odszkodowania, ubezpieczyciel zgłasza do nas, że nie dostarczyliśmy kompletu dokumentów i że czeka, aż je uzupełnimy. Niestety, często okazuje się, że dokumenty już dawno są u osób zajmujących się likwidacją naszej szkody. Można się tylko zastanawiać, czy jest to bałagan, czy sposób na wydłużenie terminu wypłaty odszkodowania.
 4. Zaniżanie wysokości odszkodowania - bądź czujny, gdy towarzystwo zrobi kosztorys i zwróć uwagę na:
  1. potrącane koszty amortyzacji,
  2. przyjęte koszty robocizny,
  3. ceny części zamiennych,
  4. czy zniszczone części zostaną zastąpione oryginalnymi,
  5. czy naprawa pojazdu odbędzie się w autoryzowanym salonie samochodowym,
  6. czy kwota jest kwotą brutto czy netto.
 5. Namawianie do likwidacji szkody z naszego ac, zamiast z oc sprawcy kolizji (ubezpieczyciel odzyska pieniądze regresem).
 6. jako poszkodowany, z OC sprawcy masz prawo żądać 100% zadośćuczynienia wszelkich Twoich strat, np. za:
  1. czas, gdy samochód był wyłączony z użytku, a był wykorzystywany w celach zarobkowych,
  2. za utratę wartości samochodu – każde „bite” auto jest warte mniej niż auto bezwypadkowe. Masz więc prawo do wyrównania tej różnicy.
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
 • 2016-07-25 13:52 poniedziałek ~Janek45 | [+] odpowiedz
  Teraz jeszcze ubezpieczyciele próbują jakimiś chorymi zapisami w swoich umowach migać się od obowiązku zwrócenia pieniążków za samochód z OC sprawcy. A tu niespodzianka, bo to wymagane prawnie. Pożycz... czytaj dalej »
 • 2014-08-21 20:28 czwartek ~czekający | [+] odpowiedz
  ciekawe jak długo będę czekać na zatwierdzenie przez interrisk kalkulacji ASO
 • 2014-05-30 13:28 piątek ~olmk | [+] odpowiedz
  Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie BEZSPORNEJ SUMY ODSZKODOWANIA a to już inna para kaloszy. Okres ten liczy się od daty zgłoszenia szkody. Portal zajmujący się ubezpieczeniami powinien rzeteln... czytaj dalej »
 • 2014-04-04 14:58 piątek ~*** | [+] odpowiedz
  czy na pewno od powstania, a może od powzięcia informacji
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Ochrona ubezpieczeniowa - zobowiązanie zakładu ubezpieczeniowego do wypłaty ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.