X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

5 rzeczy, które mogą zdarzyć się w naszym domu podczas wakacji

2014-07-23 15:23 środa
Eksperci Allianz, na podstawie danych o zgłoszeniach szkód w miesiącach wakacyjnych, przygotowali listę pięciu najczęstszych sytuacji, które mogą się zdarzyć w naszym mieszkaniu w czasie wakacji.

Przejdź do formularza

Wyjeżdżając na wakacje, zwykle myślimy o własnym bezpieczeństwie, wykupując odpowiednią polisę turystyczną, która zapewni nam pomoc w razie kłopotów w trakcie wyjazdu. Często jednak nie pamiętamy o tym, że na czas urlopu zostawiamy bez opieki nasz dom lub mieszkanie. Nieszczęśliwe wypadki, które mogą się w tym czasie zdarzyć, nie tylko skutecznie zepsują nam urlop, ale także narażą nas na często niemałe wydatki po powrocie.

Eksperci Allianz, na podstawie zgłoszeń o szkodach mieszkaniowych napływających w ostatnich latach w lipcu i w sierpniu, a więc w okresie wakacyjnych wyjazdów, przygotowali listę pięciu najczęstszych zdarzeń, które przytrafiają się w tym czasie w naszych mieszkaniach. Analizując przyczyny tych szkód, wskazali także kilka sposobów na to, jak można próbować się przed nimi zabezpieczyć.

Nr 1 – Zalanie

Zdecydowanie najczęściej przytrafiającą się szkodą jest zalanie naszego mieszkania lub domu. O ile nie mamy większych możliwości zabezpieczenia się przed zalaniem przez sąsiada lub wyciekiem wody przez pękniętą rurę, to możemy znacznie ograniczyć ryzyko przecieku w naszym własnym mieszkaniu. Aby temu zapobiec wystarczy przed wyjazdem zakręcić zawory i sprawdzić elastyczne przewody doprowadzające wodę do baterii, spłuczki, pralki czy zmywarki. Wiele szkód w naszych mieszkaniach, to nazywane potocznie „szkody wężykowe”, spowodowane właśnie nieszczelnościami w kranach i zaworach. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej na czas nieobecności całkowicie zamknąć główny zawór zasilający mieszkanie w wodę.

Nr 2 – Przepięcie

Braki w dostawie prądu lub nagła zmiana napięcia mogą spowodować uszkodzenie domowego sprzętu elektrycznego. Warto więc na czas wyjazdu odłączyć od zasilania wszystkie urządzenia elektryczne: pralkę, zmywarkę ale także telewizor lub komputer. W czasie naszej nieobecności i tak nie będziemy z nich korzystać, a w ten sposób zabezpieczymy się przez skutkami przepięcia. Na czas wyjazdu najlepiej jest więc odłączyć je od zasilania, co przyniesie nam również oszczędności, ponieważ urządzenia te pozostawione w stanie czuwania pobierają prąd.

Nr 3 – Włamanie z kradzieżą

Gdy my odpoczywamy, dla złodziei to czas intensywnej pracy. Pozostawiając mieszkanie bez opieki powinniśmy je dokładnie zabezpieczyć. Solidnie wykonane i zamontowane drzwi, wyposażone w dobrej jakości atestowane zamki znacznie zmniejszają ryzyko włamania. Jednak w ponad 65% włamań złodzieje wchodzą do mieszkania przez okno. Pamiętajmy więc, by wyjeżdżając nie zostawiać uchylonych lub niedomkniętych okien. Nawet niewielka szczelina, szczególnie w przypadku okien z PCV, może ułatwić włamywaczom bezproblemowe otwarcie okna i wejście do mieszkania. Możemy również zastanowić się przed wyjazdem nad montażem dodatkowych zabezpieczeń, rygli, blokad czy klamek okiennych zamykanych na kluczyk - będzie to także inwestycja na przyszłość. Nie zapominajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu okien dachowych i piwnicznych, świetlików, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nr 4 – Wandalizm

Ze statystyk wynika, że dość częste są przypadki wandalizmu. Niestety, nie ma skutecznej metody zabezpieczenia przed takimi przypadkami. Pomocni mogą być jednak zaufani sąsiedzi, których poinformujemy o naszym wyjeździe. Wiedząc, że nie ma nas w domu, będą bardziej uważnie obserwowali nasze mieszkanie i szybciej zareagują, widząc podejrzaną sytuację.

Nr 5 - Pożar

Przyczyną pożaru może być zwarcie w instalacji elektrycznej. Podobnie, jak w przypadku przepięcia, można się przed tym zabezpieczyć odłączając urządzenia elektryczne od zasilania. W wielu mieszkaniach znajdują się też piecyki lub podgrzewacze wody – ponieważ w czasie nieobecności nie będziemy z nich korzystać, warto je wyłączyć. Jeśli w mieszkaniu mamy instalację gazową, trzeba również koniecznie odciąć dopływ gazu do mieszkania.

Do osobnej kategorii zdarzeń, które mogą zagrozić naszemu domowi, należą szkody spowodowane czynnikami pogodowymi jak ulewne opady czy powodzie. Ze względu na ich nietypowy charakter i nieregularne występowanie (np. w 2010 roku były zdecydowanie częstsze) zostały one wyłączone z tej statystyki. Nie znaczy to jednak, że nie stanowią niebezpieczeństwa.

Wyjeżdżając na wakacje warto zastosować się do powyższych rad, ale pamiętać też o ubezpieczeniu mieszkania lub domu, które co prawda nie ustrzeże nas przed ryzykiem, ale pomoże szybko i bez obciążeń finansowych naprawić ewentualne szkody. 

Źródło: Allianz

Przejdź do formularza

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wykaz świadczeń zdrowotnych - wykaz zawierający świadczenia zdrowotne objęte ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź