X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ile odszkodowania z polisy mieszkaniowej? Jak najwięcej

2016-11-08 09:06 wtorek
odszkodowanie z polisy
Ubezpieczenie domu czy mieszkania to bardzo przydatny i wręcz konieczny produkt dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Codzienna praktyka pokazuje, że aby uzyskać pełną korzyść z polisy mieszkaniowej, warto ubiegać się o jak najwyższe odszkodowanie, w czym przyda się ubezpieczenie z jak najszerszym pakietem umów dodatkowych.

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się właściciele nieruchomości, jest uciążliwe sąsiedztwo. W przypadku mieszkań czynnikiem szczególnie konfliktogennym jest np. niekontrolowany wyciek wody powodujący zalanie. 
 

Sprawdź najlepsze oferty


Ile wynosi odszkodowanie?

Dużo zależy od rodzaju doznanej szkody. Jeśli chodzi o wspomniane zalanie, w kosztorysie należy zawrzeć nie tylko środki potrzebne na doprowadzenie zalanego pomieszczenia do stanu pierwotnego, ale także o fundusze związane z usunięciem przyczyny awarii czy pokrycie strat związanych np. z akcją służb (np. straży pożarnej), o ile taka była niezbędna.

- Jeśli nasze kalkulacje nie pokrywają się z zaproponowaną kwotą odszkodowania, warto ubiegać się o wyższą rekompensatę - podkreśla Magdalena Plakwicz, Kierownik Działu Likwidacji Szkód, D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.
 

Uciążliwy sąsiad - co robić?

Spory sąsiedzkie to nic nadzwyczajnego tak dla mieszkańców bloku, domów szeregowych, jak i domów wolnostojących. Zakres konfliktów może jednak daleko wykraczać poza zwykłe zalanie mieszkania. W pakiecie sporów mieści się też źle wykonana naprawa, remont, uciążliwe czynności jak spalanie śmieci na sąsiedniej działce.
Wtedy do wyboru jest kilka dróg postępowania:
  • domaganie się odszkodowania w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym,
  • ugoda między sąsiadami,
  • skierowanie sprawy do sądu.

W ostatnim z wymienionych wariantów takie postępowanie będzie tylko formalnością, o ile ubezpieczony posiada w swojej polisie mieszkaniowej ubezpieczenie ochrony prawnej, co w praktyce oznacza sięgnięcie po pomoc prawnika.
 

Pomoc prawna czy OC w życiu prywatnym?

Nie każdy spór z sąsiadem musi od razu kończyć się na sali sądowej. Relacje międzysąsiedzkie należą do szczególnie wrażliwych i mimo wszystko warto dbać o jak najlepszy kontakt z osobą za ścianą czy za płotem. Eksperci D.A.S. zwracają uwagę, że zanim sprawa zostanie skierowana do sądu, warto podjąć próbę znalezienia polubownego finału na drodze mediacji.

To rozwiązanie trwa dużo krócej niż spór w sądzie, ale na wsparcie mediatora muszą zgodzić się obie strony sporu. Ponadto udział mediatora rodzi określone koszty. Bez ubezpieczenia ochrony prawnej, które może pokryć koszt takiej usługi, trzeba wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Tak samo jak dostęp do porad prawnych, koszty wynajęcia adwokata czy radcy prawnego oraz koszty sądowe związane z procesem.

Można też domagać się od sprawcy zadośćuczynienia z jego polisy mieszkaniowej (o ile taką posiada). Jednak życie bywa przewrotne i czasem to niedawny poszkodowany okaże się sprawcą. Wtedy nieocenionym rozszerzeniem polisy będzie opcja odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, dzięki czemu roszczenia osób trzecich zostaną załatwione na drodze poszkodowany-ubezpieczyciel.


Oblicz wysokość rocznej składki

 

Choć przed szkodliwymi działaniami innych osób w stosunku do mieszkania czy domu chronią przepisy, to droga do ich wyegzekwowania może być wyboista. Samo zebranie dokumentacji i dopełnienie wszystkich formalności jest dla przeciętnego użytkownika nieruchomości dużym obciążeniem. Podobnie jak wejście na drogę sądową, która, choć jest ostatecznością, to w wielu przypadkach jedyną skuteczną.

 
Na podstawie informacji prasowej
D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Składka regularna - suma pieniędzy wypłacana ubezpieczycielowi, częstotliwość ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź