X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jak ubezpieczyć mieszkanie w TBS?

2014-04-08 13:35 wtorek
blok w TBS
Jak wygląda kwestia ubezpieczenia mieszkania w TBS? Za co odpowiada Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a za co najemca lokalu? Czym różni się ubezpieczenie lokalu TBS od ubezpieczenia mieszkania własnościowego? Sprawdź, od jakich ryzyk oraz w jakim zakresie warto zakupić polisę nieruchomości dla lokalu w TBS.

Sprawdź swoją składkę!

Na czym polega różnica między ubezpieczeniem mieszkania własnościowego a lokalu w ramach TBS? Przede wszystkim, w pierwszym przypadku jako właściciel mieszkania powinieneś ubezpieczyć swoją nieruchomość od ognia i innych zdarzeń losowych. Z kolei mieszkając w mieszkaniu w ramach TBS, nie jesteś jego właścicielem, a więc nie musisz zabezpieczać jego „murów”.

- Właściciel zawierając umowę ubezpieczenia własnościowego mieszkania obejmuje ochroną ubezpieczeniową „mury” w zakresie pożaru i innych zdarzeń losowych, czyli w przypadku szkody będzie on uprawniony do otrzymania odszkodowania – mówi Monika Hromada, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. - W przypadku Towarzystwa Budownictwa Społecznego sytuacja wygląda trochę inaczej. Zgodnie z ustawą właścicielem w całości „murów” jest TBS. W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia „murów” przez najemcę jest to umowa na rzecz osoby trzeciej i uprawnionym do otrzymania odszkodowania będzie TBS (ubezpieczony). Najemca może zawrzeć umowę ubezpieczenia na swoją rzecz obejmując ochroną ubezpieczeniową tylko swoje mienie np. ruchomości domowe.

- Budynki mogą zostać ubezpieczone przez ich właścicieli, czyli TBS, w ramach produktu dla podmiotów korporacyjnych – dodaje Anna Chyży, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Majątkowych Concordia Ubezpieczenia.

Za co odpowiada TBS?

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z regulaminem TBS-u i dowiedzieć jakie obowiązki spoczywają na właścicielu budynku, a jakie na jego lokatorach. Przykładowo, katowicka spółka Towarzystwa Budownictwa Społecznego, ogłasza na swojej stronie internetowej, że spółka posiada ubezpieczenie:
  • mienia spółki od zdarzeń losowych,
  • odpowiedzialności cywilnej TBS od szkód wyrządzonych osobom trzecim (w tym najemcom).
Towarzystwo Budownictwa Społecznego odpowiada tylko i wyłącznie za szkody w mieniu najemców, do których doszło z winy TBS np. gdy meble i inne sprzęty najemcy zostaną zalane w wyniku awarii instalacji centralnego ogrzewania, które wynikało z zaniedbań właściciela budynku. W takiej sytuacji poszkodowany najemca otrzyma odszkodowanie z polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej TBS.

Za jakie szkody najemców nie odpowiada TBS? Są to takie zdarzenia jak:
  1. kradzież prywatnego mienia najemców w wyniku włamania do mieszkania lub piwnicy lub innych pomieszczeń,
  2. zniszczenie lub uszkodzenie prywatnego mienia najemców w wyniku zdarzeń losowych np. pożaru, powodzi, deszczu nawalnego itp.,
  3. zalanie prywatnego mienia najemców przez sąsiada mieszkającego piętro wyżej,
  4. szkody w sprzęcie elektronicznym wynikłe z przepięć w wyniku niedotrzymania parametrów energii elektrycznej płynącej w instalacji, za które odpowiada np. zakład energetyczny.
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Pośrednik ubezpieczeniowy - agent ubezpieczeniowy lub broker ubezpieczeniowy. więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź