X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Kto wypłaci odszkodowanie za zalanie mieszkania?

2017-03-15 12:02 środa
ubezpieczenie od zalania
Ubezpieczenie mieszkania to praktyczne i niezwykle użyteczne rozwiązanie, które ma służyć przede wszystkim jego właścicielowi. Dzięki polisie nie straszne są już różne nieszczęśliwe zdarzenia, ponieważ i tak można je sobie zrekompensować z odszkodowania. 

Zniszczone mieszkanie jego właściciel może wyremontować i odnowić, a uszkodzone sprzęty odkupić. Wszystko w całości z odszkodowania, bez konieczności pokrywania jakichkolwiek kosztów z własnych środków finansowych. Budżet domowy nienaruszony, a szkody naprawione, czyli doskonała sytuacja wyjściowa w przypadku nieszczęścia. 

    PORÓWNAJ NASZE OFERTY

 

Procedura wypłaty odszkodowania

Czy jednak to rzeczywiście wygląda tak prosto i jednoznacznie, a każda szkoda i każde nieszczęście znajdzie swoje szczęśliwe rozwiązanie w postaci wypłaconego odszkodowania? Otóż, warto dokładnie sprawdzić, jakie warunki i jakie wymagania stawiają poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe i kiedy można uzyskać wypłatę świadczenia.

Może się bowiem zdarzyć tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania, ponieważ zostały spełnione warunki, które pozwalają na wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Każda wypłata odszkodowania jest obwarowana bardzo precyzyjnymi regułami i warto się im dokładnie przyjrzeć. 

Sposób na zalanie mieszkania

Zalanie mieszkania będzie tu bardzo dobrym przykładem – ubezpieczenie mieszkania, które w swoim zakresie zawiera również takie zdarzenie, jakim jest zalanie, pozwala na wyremontowanie pomieszczenia. Z tym że warto wcześniej wiedzieć, kiedy towarzystwo wypłaci odszkodowanie.

Jeżeli do zdarzenia dojdzie na skutek awarii rury, pęknięcia wężyka lub innego, nieszczęśliwego wypadku, który jest całkowicie niezawiniony przez ubezpieczonego, wówczas można liczyć na wypłatę odszkodowania. Jeżeli jednak, będzie to wąż od pralki, który nie został prawidłowo zabezpieczony i w ten sposób spowodował zalanie albo niezakręcony kran, który pod nieobecność domowników nieustannie sączył wodę, wtedy towarzystwo może odmówić wypłaty.

Werdykt ubezpieczyciela będzie jasny: klient nie zabezpieczył odpowiednio mieszkania i przez to doszło do szkody. Równie dobrze, mógł do tego doprowadzić celowo, więc zalane mieszkanie może być tylko pretekstem do uzyskania odszkodowania i przeprowadzenia remontu na koszt ubezpieczyciela.

Jeżeli jednak mieszkanie zostanie zalane dlatego, że to sąsiad nie zabezpieczył wężyka czy nie zakręcił kurka, wówczas odszkodowanie powinno zostać wypłacone. Poszkodowany nie miał wpływu na działanie sąsiada, jego zachowanie i zabezpieczenie instalacji, dlatego też można to uznać za nieszczęśliwe zdarzenie, a poszkodowany ma pełne prawo ubiegać się o uzyskanie odszkodowania. 

OC w życiu prywatnym chroni od zalania

W sytuacji, gdy to jeden sąsiad zaleje mieszkanie drugiemu sąsiadowi, w grę wchodzi również uzyskanie odszkodowania w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Warunkiem jest jej posiadanie. Jeżeli została wykupiona opcja odszkodowania OC, to poszkodowany może się zwrócić do sprawcy o wypłatę odszkodowania.

Sprawca zalania zgłasza takie roszczenie do swojego ubezpieczyciela, u którego ma wykupione ubezpieczenie OC i czeka na wypłatę. Ubezpieczenie OC w razie zalania mieszkania jest świadczeniem dla poszkodowanego i sam sprawca zalania nie możne z niego czerpać korzyści.

Stąd odszkodowanie z polisy mieszkaniowej, czy to z podstawowej wersji  czy to z jej rozszerzenia w postaci OC jest więc wypłacane w zupełnie innych sytuacjach i po spełnieniu zupełnie innych warunków. Z podstawowego można skorzystać, gdy ubezpieczony staje się ofiarą nieszczęśliwego wypadku, który doprowadził do zalania. Z OC można skorzystać wtedy, gdy jest się sprawcą takiego zalania,  a na skutek nieuwagi lub nierozważnego działania poszkodowanym jest ktoś jeszcze. Wówczas ten dodatkowy poszkodowany ma szansę na zmniejszenie swoich szkód.

Posiadanie ubezpieczenia mieszkania jest więc bardzo dobrym i niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Jego opcje dodatkowe natomiast, to sposób na rozszerzenie ochrony również na sytuacje spowodowane osobiście. 
  

    SPRAWDŹ TANIE UBEZPIECZENIA

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Filar III - Jest całkowicie dobrowolną formą oszczędzania ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź