X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ruchomości nie wyceniamy „na oko”

2015-12-04 10:11 piątek

Ubezpieczenie samej nieruchomości często nie jest wystarczające. Całkowite zniszczenie „murów” zdarza się rzadziej, niż kradzież cennych rzeczy, zalanie czy pożar. Warto ubezpieczyć też ruchomości domowe. Jak wycenić ich wartość oraz jak postępować w sytuacji powstania szkody wyjaśnia Magdalena Różańska, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj oferty

Jak wynika z obserwacji wielu towarzystw ubezpieczeniowych większość klientów kupujących ubezpieczenie zaniża wartość posiadanych rzeczy. Dlaczego tak się dzieje?

Dzieje się tak, ponieważ większość ludzi wycenia wartość swoich ruchomości zbyt pochopnie. Wydaje im się, że tak naprawdę nie posiadają cennych rzeczy. Warto uświadomić, że ruchomości – to całe nieprzytwierdzone wyposażenie naszego domu. Są to między innymi: meble i urządzenia, sprzęt audiowizualny, fotograficzny i komputerowy, odzież i biżuteria, również wózki i zabawki dziecięce.
 

Jak zatem prawidłowo wycenić ich wartość, by otrzymać odszkodowanie pokrywające koszt zniszczonych przedmiotów?

Wyceniając wartość swoich ruchomości, takich jak ubrania, zabawki, książki, meble itp. warto zrobić listę mienia i na jej podstawie obliczyć sumę ubezpieczenia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że już sama nasza biblioteka może być warta kilkanaście tysięcy złotych. Gdy policzymy zabawki dziecięce, sprzęt komputerowy, audiowizualny, będziemy mieli kwotę powyżej 10 tys. zł. Z moich obserwacji wynika, że ludzie często ubezpieczają swoje mienie ruchome właśnie w przedziale 10 – 30 tys. zł. Może się zdarzyć, że kwota ta wystarczy jedynie na pokrycie części strat.

Należy też zwrócić uwagę na ruchomości specjalne. Zaliczamy do nich: zbiory kolekcjonerskie, dzieła sztuki, rzeźby, antyki, porcelanę, drogocenną biżuterię, przedmioty unikatowe i jednostkowe, a także broń wszelkiego rodzaju. Wymagają one sklasyfikowania wyceny przez rzeczoznawcę. Rzeczy wartościowe najczęściej posiadają dokumenty stwierdzające ich autentyczność, np. certyfikaty, które należy pokazać agentowi i dołączyć do polisy. Przy wysokich sumach ubezpieczenia, np. 100 – 200 tys. zł towarzystwa wymagają lustracji mienia. Jest to przede wszystkim dokumentacja fotograficzna naszej nieruchomości wraz z całym wyposażeniem.
Więcej o ruchomościach domowych na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ruchomosci-domowe-czy-warto-je-ubezpieczyc-razem-z-mieszkaniem

Jaka jest różnica pomiędzy ubezpieczeniem na wartość odtworzeniową, a wartość rzeczywistą?

Ubezpieczenie na wartość odtworzeniową oznacza, że w przypadku szkody towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam sumę, która w całości pokryje koszt zakupu utraconego przedmiotu tego samego rodzaju. Warto zwrócić uwagę na poszczególne ryzyka: przy polisie od ognia i zdarzeń losowych składka nieznacznie wzrośnie. Natomiast ryzyko na wypadek kradzieży jest droższe, tym samym składka będzie dużo wyższa.

Możemy też ubezpieczyć ruchomości na wartość rzeczywistą. Jest to wartość przedmiotu pomniejszona o stopień zużycia, określa rzeczywisty stan mienia.

Jak wygląda procedura wypłaty odszkodowania?

Po wystąpieniu szkody zgłaszamy zaistniałą sytuację do towarzystwa ubezpieczeniowego. Załączamy również wykaz utraconych bądź zniszczonych przedmiotów ubezpieczenia, a także dokumenty uzasadniające wysokość roszczenia. TU często zastrzegają sobie prawo do weryfikacji tych danych zasięgając opinii rzeczoznawców. W zależności od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia poszczególnych towarzystw w razie braków w dokumentacji potwierdzających faktyczną wartość utraconego mienia przyjmuje się najniższą wartość zakupu przedmiotu o podobnych bądź najbardziej zbliżonych parametrach, z uwzględnieniem stopnia jego zużycia albo bez. Wysokość szkody ustalana jest według cen obowiązujących na lokalnym rynku w dniu jej wystąpienia. Odszkodowanie wypłacane jest w ciągu 30 dni.

Ważne jest, by do ubezpieczenia dołączyć spis majątku, paragony i faktury zakupionych ruchomości, certyfikaty oraz dokumentację fotograficzną.

Często o wyborze ubezpieczenia decyduje cena o czym można przeczytać w tym miejscu: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuje-ubezpieczenie-mieszkania-8238573.html. Musimy jednak pamiętać, że niższa cena oznacza też minimalną ochronę.

 

Irena Jedinskaja z ubezpieczeniemieszkania.pl
 

Oblicz składkę

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Hipoteka - jedno z ograniczonych praw rzeczowych ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź