X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Rusza program Mieszkanie Plus. Co z ubezpieczeniem?

2016-10-21 15:33 piątek
polisa mieszkaniowa
W przeszłości, i to całkiem niedalekiej, pomysły ożywienia branży budowlanej i deweloperskiej były mniej lub bardziej udane. Ostatni program rządowy, czyli Mieszkanie dla młodych (MDM), polegał na dofinansowaniu wkładu własnego i należało spełnić szereg warunków. Jak będzie tym razem?


Większość Polaków mieszka w lokalach zakupionych na kredyt, więc staną się oni pełnoprawnymi właścicielami za kilkadziesiąt lat. Tylko niewielki procent wynajmuje mieszkania – głównie w dużych miastach, gdzie łatwiej o pracę i dostęp do szkolnictwa wyższego. Dla nich oznacza to łatwość zmiany adresu, ale nieraz większe opłaty co miesiąc niż w przypadku hipoteki.
 

Sprawdź najlepsze oferty


Dla obu grup rozwiązaniem może być rządowy program Mieszkanie Plus, kontynuacja rodzinnego pakietu 500 Plus, choć oczywiście nie na zasadzie rozdawnictwa lokali, ale preferencyjnych warunkach dotyczących głównie wysokości miesięcznej raty.
 
Program zakłada dwie możliwości wynajmu – z opcją czasową lub wykupem na własność.


Kłopoty z uzyskaniem kredytu

W statystykach nie są ujęci ci, którzy z powodów głównie finansowych nadal mieszkają z rodzicami. Ilu Polaków mieszka w ten sposób? Tego dokładnie nie wiadomo, ale pewną wskazówką mogą być dane Ministerstwa Infrastruktury – luka mieszkaniowa wynosi prawie 900 tys. mieszkań, przy czym niektórzy eksperci mówią nawet o liczbach śmiało przekraczających milion.
 
Faktem jest, że 40 proc. Polaków jest pozbawiona zdolności kredytowej i zarazem nie jest w stanie wynająć odpowiedniego mieszkania na rynku, gdyż wynajem jest nieproporcjonalnie drogi w stosunku do zarobków.
 

Szansa dla polis mieszkaniowych

Według projektu rządowego czynsz w takim mieszkaniu będzie się wahał między kwotą 10 a 20 zł za metr kwadratowy (500-1000 zł miesięcznie za mieszkanie o pow. 50 mkw.), a w wersji własnościowej o 20 proc. więcej, czyli 12-25 zł/mkw. Dodatkowo taka składka wymagałaby regularności przez 30 lat ze strony potencjalnych właścicieli lokum.
 
Gdzie kryje się sekret tańszego czynszu czy raty kredytu? Chodzi o grunty Skarbu Państwa, na których będą stawiane budynki z programu Mieszkanie Plus. Średnia cena budowy metra kwadratowego ma wynieść ok. 2500 zł. Dziś średnia kwota to 1000 zł więcej.
 
To oznacza, że niższa rata za kredyt mogłaby wpłynąć na bardziej świadomy wybór ubezpieczenia, które i tak byłoby w większości przypadków wymagane przez bank udzielający pożyczki. 
 

Główną rolę gra cena

Chociaż w powszechnej opinii panuje przekonanie, że ubezpieczenie jest zbędnym i sporym wydatkiem, w przypadku polisy mieszkaniowej te argumenty nie mają żadnego pokrycia z dwóch powodów:

  • mieszkanie w bloku narażone jest na wiele ryzyk niemożliwych do przewidzenia przez lokatorów: zalanie, pożar (na skutek zwarcia instalacji), wybuch (instalacji gazowej), kradzież z włamaniem czy uszkodzenie elementów stałych;
  • cena polisy mieszkaniowej oscyluje wokół 100 zł i zależy od dokupionych rozszerzeń, ale zawsze kwota ta dotyczy pełnych 12 miesięcy ochrony.
 
Z powyższego wyraźnie widać, że polisa zawiera się w cenie dodatkowego metra kwadratowego Mieszkania Plus w skali miesiąca. Nie jest to wydatek zaporowy, a ubezpieczony lokator, oszczędzając na wysokości czynszu czy raty kredytowej, może rozszerzyć polisę o przydatne składniki jak OC w życiu prywatnym, assistance czy mienie ruchome, nie odczuwając tego w kieszeni.

Oblicz wysokość rocznej składki

 
Na początek program zwany potocznie M+ zakłada wybudowanie 6000 mieszkań w 17 średniej wielkości miastach. W skali kraju będzie to zaledwie 4 proc. rocznego zapotrzebowania, ale są szanse na szybkie powiększenie tego wyniku. Dużo zależy od kosztów budowy metra kwadratowego mieszkania – jeśli uda się utrzymać go na poziomie 2500-3000 zł będzie to i tak bardzo konkurencyjna oferta w stosunku do obecnie obowiązujących stawek na rynku.


 
Michał Ratajczak
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Przepięcie - Powstaje z przyczyn innych niż ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź