X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenie na wypadek wichury

2011-04-12 09:17 wtorek
Silny wiatr
Silne wiatry, które w tamtym tygodniu dawały nam się we znaki, wyrządziły w niektórych rejonach Polski poważne szkody. Wichury, porywiste wiatry i huragany zdarzają się w naszym kraju dość często. Najgroźniejszą formę przyjmują w okresie jesiennym i wiosennym, choć anomalie pogodowe sprawiają, że możemy się ich spodziewać o każdej porze roku. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że gwałtowne zjawiska pogodowe będą występować coraz częściej i będą coraz intensywniejsze.

Natura nas nie rozpieszcza: wiosną nękają nas wichury, latem – powodzie, zimą – siarczyste mrozy, zamiecie i podtopienia spowodowane przez podnoszący się poziom wód gruntowych. Osoby, które do tej pory nie dostrzegały konieczności ubezpieczania mienia, powinny zmienić zdanie, zanim kolejna wichura zdmuchnie dach z ich domu…
 

Sprawdź moją składkę!

Gdzie szukać ubezpieczenia od skutków wywołanych huraganem?
 
Obecnie na rynku ubezpieczeń nie spotyka się osobnych produktów chroniących wyłącznie przed szkodami wywołanymi przez wiatr. Ryzyko huraganu jest uwzględniane przy większości polis dotyczących ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych.
 
Zdarzenia losowe
 
Zdarzenia losowe, takie jak: huragan, uderzenie pioruna, gradobicie, deszcz nawalny, czy upadek drzewa znajdują się w zakresie nawet najbardziej podstawowego ubezpieczenia nieruchomości.
 
Fakty takie jak: prędkość wiatru, ilość opadów podczas nawałnicy, czy masowe działanie żywiołów powinny być potwierdzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W przypadku braku możliwości uzyskania opinii IMGW, wystąpienie huraganu stwierdza się na podstawie stanu faktycznego i rozmiaru szkód w miejscu ich powstania bądź w bezpośrednim sąsiedztwie.
 
W przypadku gwałtownych zjawisk pogodowych na określonych terenach, nie ma wątpliwości co do faktu wystąpienia zdarzeń losowych, od których chronią nas polisy ubezpieczeniowe.
 
Definicja huraganu według towarzystw ubezpieczeniowych
 
Odnośnie definicji, towarzystwa ubezpieczeniowe są ze sobą zgodne. Huragan według nich jest to silny wiatr, wiejący z określoną prędkością, którego działanie zdolne jest do wyrządzenia masowej szkody. O ile ubezpieczyciele samo pojęcie wiatru określają w podobny sposób, o tyle pojawia się pewna – zdawałoby się drobna – rozbieżność, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupieniem polisy. Owa rozbieżność dotyczy określenia prędkości wiatru. Wartości te mieszczą się zazwyczaj w przedziałach od 13,9 m/s do 25 m/s. Jeśli wiatr, który wyrządził szkody, nie przekroczył prędkości podanej w definicji konkretnej, posiadanej przez nad polisy, uzyskanie odszkodowania może być znacznie trudniejsze lub wręcz niemożliwe.
 
Szczegółowe dane dotyczące prędkości wiatru, uznawanego przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe za huragan, są wskazane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, a dokładnie – w zawartych tam definicjach.
 
Jakie odszkodowanie?
 
Maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać w ramach odszkodowania to suma ubezpieczenia, czyli wartość, na jaką ubezpieczyliśmy naszą nieruchomość.
 
Gdy dom trzeba odbudować
 
Maksymalne odszkodowanie otrzymamy w przypadku całkowitego zniszczenia nieruchomości, kiedy konieczne jest odbudowanie domu od podstaw, najczęściej po pożarze. Istotne znaczenie ma to, czy umowa została zawarta według tzw. wartości odtworzeniowej (gdzie odszkodowanie powinno umożliwić odbudowę nowego budynku), czy też rzeczywistej, uwzględniającej zużycie techniczne nieruchomości.
 
Drobne szkody
 
Szkody spowodowane silnym wiatrem to głównie zerwane dachy, uszkodzone domy i zabudowania gospodarcze w wyniku np. upadku drzew lub ich spadających konarów. Dużo jest również szkód z powodu przepięć instalacji elektrycznej wywołanych piorunami. W tych wypadkach ubezpieczony otrzyma rekompensatę poniesionych strat. Spisze je likwidator szkód, a wyceni rzeczoznawca. Drobne szkody to takie, które wyceniane są na około 3-5 tysięcy zł. W takim wypadku kosztorysy są sporządzane niemalże od ręki - ubezpieczyciele ograniczają formalności związane z procesem likwidacji szkody. Czasem wszystko można załatwić przez telefon.
 
Zniszczone auto
 
Podczas wichury często dochodzi do uszkodzeń samochodów. Aby uzyskać odszkodowanie, należy posiadać wykupione na dany pojazd ubezpieczenie auto casco. Tylko dzięki polisie AC zniszczony samochód będzie można naprawić na koszt ubezpieczyciela.

Sprawdź moją składkę!

 
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • OWU
    2011-04-13 14:17 środa ~KYA | [+] odpowiedz
    Najważniejsze to dokładnie zapoznać się z OWU polisy, którą chcemy wykupić i ewentualnymi wyłączeniami
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź