X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Wszystkich Świętych tuż tuż. Gdzie ubezpieczyć nagrobek rodzinny?

2014-10-28 11:24 wtorek
ubezpieczenie nagrobków
Okres Wszystkich Świętych to czas kiedy szczególnie troszczymy się o groby najbliższych. Robimy to przede wszystkim z uwagi na możliwość pielęgnowania w ten sposób pamięci o zmarłych członkach rodziny. Dla zabieganych w codziennym życiu to jednak również dobra okazja do zadbania, w kontekście stricte materialnym, o stan nagrobka.

 Wartość pomników i płyt nagrobnych to kwoty rzędu kilku-kilkudziesięciu tysięcy złotych, ewentualna konieczność naprawy zniszczeń będzie więc równie kosztowna. Przed tego typu wydatkami możemy się również zabezpieczyć decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia nagrobka. Co daje tego typu polisa i gdzie możemy ją otrzymać?

Od czego chroni ubezpieczenie?

Ubezpieczenie nagrobka to przede wszystkim ochrona w zakresie ryzyk losowych m.in. tj.: huragan, powódź, upadek drzew, trzęsienie ziemi, uderzenie pioruna, deszcz nawalny, napór śniegu, ogień, a ponadto także kradzież i dewastacja. Zakres powinien jak najlepiej odzwierciedlać ryzyka na jakie narażone jest mienie cmentarne – najczęściej występujące uszkodzenia mają związek właśnie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i wandalizmem osób trzecich.

Zniszczenia powstałe w związku z zabrudzeniem i opaleniem przez znicze, naturalnym procesem starzenia się nagrobka czy uszkodzenia elementów dekoracyjnych zazwyczaj nie będą objęte ochroną zakładu ubezpieczeń. Ubezpieczyciel nie wypłaci również odszkodowania jeśli do uszkodzeń doszło w związku z działaniem zarządu cmentarza, przedsiębiorstw pogrzebowych czy firm kamieniarskich. W takiej sytuacji nie zapomnij o możliwości dochodzenia roszczeń bezpośrednio od sprawcy szkody.

Co istotne ubezpieczenie nagrobka zazwyczaj stanowi dodatkową klauzulę do ubezpieczenia mieszkania i można je nabyć jako opcję dodatkową do ubezpieczenia nieruchomości. Gdzie? Z każdym rokiem przybywa zakładów ubezpieczeń, które oferują tego typu ochronę.

U kogo dostaniemy polisę ubezpieczenia nagrobków?

PZU - Dom Plus:

– ochrona ubezpieczeniowa obejmuje: ogień, piorun, eksplozję, upadek statku powietrznego, dym i sadzę, opady, powódź, śnieg i lód, grad, huragan, zalanie, osuwanie się ziemi, zapadanie się ziemi, lawinę, uderzenie pojazdu, upadek drzew lub masztów, trzęsienie ziemi, huk ponaddźwiękowy, kradzież z włamaniem, dewastację, akcję ratowniczą prowadzoną w związku z wypadkiem ubezpieczeniowym objętych ochroną;
– suma ubezpieczenia ustalana jest w wartości rzeczywistej (wartość nowego nagrobka pomniejszona o stopień zużycia technicznego);
– PZU wymaga dodatkowych zabezpieczeń: płyta pozioma nagrobka powinna być przytwierdzona na stałe do jego cokołu; płyta pionowa nagrobka powinna być przytwierdzona na stałe do jego płyty poziomej; elementy ozdobne, litery nagrobka powinny być przytwierdzone na stałe do jego płyty poziomej lub pionowej;
– ubezpieczenie może być zawarte również samodzielnie, niekoniecznie w pakiecie z ubezpieczeniem nieruchomości;
– wysokość składki zależy od wartości i lokalizacji nagrobka, średnio jest to kwota ok 120 zł rocznie, za nagrobek o wartości 5 000 zł składka wyniesie ok 65 zł.

TuiR Warta – Warta Dom Komfort+:

– ubezpieczenie obejmuje zdarzenia losowe tj. huragan, powódź, upadek drzew lub masztów, uderzenie pojazdu mechanicznego, trzęsienie ziemi, kradzież zwykła (bezprawny zabór mienia w celu jego przywłaszczenia), dewastacja;
– warunkiem zawarcia ubezpieczenia jest załączenie do wniosku dokumentacji fotograficznej nagrobka;
– maksymalna wysokość sumy ubezpieczenia – 20 000 zł;
– przy ubezpieczeniu nagrobka na kwotę 10 000 zł składka wyniesie 100 zł rocznie.

Signal Iduna – Pakiet Dom:

– ochrona obejmuje: pożar, huragan, uderzenie pioruna, eksplozję, upadek statku powietrznego, lawinę, deszcz nawalny, powódź, grad, trzęsienie ziemi, kradzież, wandalizm;
– suma ubezpieczenia maksymalnie do wysokości 15 000 zł;
– z wyliczonego odszkodowania zakład ubezpieczeń potrąca kwotę udziału własnego w wysokości 300 zł;
– składka roczna wyniesie 1% sumy ubezpieczenia.

Signal Iduna – Bezpieczny Dom Komfort:

– Ubezpieczyciel odpowiada za szkody powstałe wskutek: pożaru, huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, trzęsienia ziemi, lawiny, upadku drzew lub masztów, uderzenia pojazdu, kradzieży, wandalizmu;
– maksymalna suma ubezpieczenia wynosi 20 000 zł;
– z wartość odszkodowania potrącany jest udział własny ubezpieczonego w wysokości 200 zł.

HDI Asekuracja – HDI Twój Dom:

– ochrona ubezpieczeniowa obejmuje huragan, powódź, upadek drzew lub masztów, uderzenie pojazdu mechanicznego, trzęsienie ziemi, kradzież zwykła, dewastacja;
– maksymalna wysokość sumy ubezpieczenia – 20 000 zł;
– Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania jeśli jego wartość nie będzie przekraczała kwoty 100 zł.

Concordia – Concordia Plus:

– zakres ubezpieczenia obejmuje: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, zalanie, huragan, grad, powódź, deszcz nawalny, spływ wód po zboczach, osunięcie się ziemi, zapadanie się ziemi, lawinę, napór śniegu, dym i sadzę, upadek drzewa, masztu, słupa, anteny, uderzenie pojazdu, huk ponaddźwiękowy, przepięcia, trzęsienie ziemi, pękanie mrozowe, rozmrożenia, kradzież zwykłą, dewastację;
– maksymalna suma ubezpieczenia wynosi 15 000 zł;
– z odszkodowania zakład ubezpieczeń potrąci udział własny w wysokości 300 zł;
– koszt ubezpieczenia nagrobka o wartości 5 000 zł to 75 zł rocznie.

Dzień Wszystkich Świętych to czas pamięci i wspomnień o bliskich, którzy umarli. Niestety to również okres intensywniejszych działań wandali, co roku w tym czasie słyszymy o kolejnych zniszczonych grobach. Ponadto przez cały rok pomniki naszych najbliższych zmarłych narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne. Tego typu zdarzenia można objąć ochroną decydując się na zakup dodatkowego ubezpieczenia. Wysokość składki w zestawieniu z kosztami, które możesz ponieść w razie zniszczenia nagrobka jest nieznaczna, w zamian za jej opłacenie otrzymasz komfort finansowej pomocy ze strony ubezpieczyciela w razie wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego.

Ubezpieczam nagrobek!

Sylwia Krukowska
  
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Odpowiedzialność cywilna - powstała na podstawie przepisów prawa ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź