X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Podwójne OC

2010-04-13 09:21 wtorek
Podwójne OC
Kierowcy, którzy zmienili ubezpieczyciela, często wpadają w pułapkę podwójnego OC komunikacyjnego – pomimo tego, że opłacili składkę za nową polisę, pieniędzy domaga się od nich także poprzedni ubezpieczyciel. Czy można wybrnąć z tego kłopotu bez konieczności opłacania podwójnej składki ubezpieczenia OC?

Jeśli polisa OC „automatycznie” się przedłużyła, możemy złożyć do ubezpieczyciela podanie o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Jednakże ustawa o obowiązkowym OC komunikacyjnym nie nakłada na firmy ubezpieczeniowe obowiązku rozwiązania umowy „drugiego” OC – towarzystwa nie muszą więc uwzględnić roszczeń klientów.

W praktyce zasady postępowania w takich przypadkach są bardzo często niekorzystne dla klienta.

Większość towarzystw interpretuje treść ustawy bardzo restrykcyjnie. Oto wypowiedzi ubezpieczycieli:
 • PZU: W razie podwójnego ubezpieczenia każdemu ubezpieczycielowi przysługuje roszczenie o składkę za ubezpieczenie.
 • Hestia: Jeżeli umowa "automatycznie przedłużyła się", to nie wyrażamy zgody na jej rozwiązanie za porozumieniem stron.
 • Link4: Jeśli klient zapomni o wypowiedzeniu i jednocześnie wykupi kolejną polisę OC w nowym towarzystwie, będzie miał - z mocy ustawy - dwie polisy. Zgodnie z prawem, żadnej z nich nie może rozwiązać przed końcem okresu, na jaki została zawarta.
 • Allianz: Standardowo zachowujemy się jak większość towarzystw na rynku polskim, czyli nie rozwiązujemy umowy OC. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowi rozwiązanie umowy dokonane wskutek decyzji biznesowej.
Jak sprecyzować „wyjątkową sytuację”?

Wielu ubezpieczycieli unika udzielenia wprost odpowiedzi na pytanie o realną możliwość rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron w przypadku automatycznego przedłużenia się polisy.

Jednocześnie firmy ubezpieczeniowe starają się załagodzić nieco swój wizerunek, zapewniając, że każda złożona przez klienta reklamacja jest rozpatrywana indywidualnie.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
 • 2016-07-16 09:55 sobota ~Roman | [+] odpowiedz
  Niestety my w Polsce mamy prawników ktorzy interpretuja prawo wg. Falandysza !! Wszystko zależy od Nas !! Gdy protestujemy jakosc idzie załatwic wszystko z zdrowym rozumem. W tym przypadku zgodnie ... czytaj dalej »
 • 2013-12-18 09:51 środa ~Anna | [+] odpowiedz
  Nie wiecie jak to jest teraz? Podobno weszły w życie nowe przepisy zgodnie z którymi nie płaci sie już podwójnie za OC, ale nie wiem co w przypadku, jeśli wykupiłam polisę jeszcze jak obowiązywały sta... czytaj dalej »
 • 2011-06-14 10:48 wtorek ~Piotr | [+] odpowiedz
  Skoro pobiera się podwójne ubezpieczenie wg. litery prawa , to myślę że w sytuacji kiedy pojazd ulegnie kolizji , wypłaty odszkodowań należą się od obu ubezpieczycieli .
 • 2011-03-02 20:48 środa ~stanisław | [+] odpowiedz
  zgadzam sie z poprzednim poście ze w link 4 nie ma możliwosci niezapłacenia podwójnego oc, mnie po 4 latach przejrzeli papiery że moje wypowiedzenie dotarło do nich jeden dzien pózniej /nie liczy sie ... czytaj dalej »
 • 2010-09-30 13:07 czwartek ~explood | [+] odpowiedz
  Link4 niczego nie proponuje chyba ze krasnoludkom Bezwzgkędnie egzekwuje swoje prawa do załozenia sprawy włącznie oto cała prawda
 • 2010-09-08 11:16 środa ~W. P. | [+] odpowiedz
  Niestety to nieprawda - znam kilka przypadków bezwzględnego wyegzekwowania nalezności z podwójnego ubezpieczenia OC, kiedy nabywca nie wypowiedział poprzednie umowy ubezpieczenia OC zgodnie z literą ... czytaj dalej »
 • 2010-05-06 11:40 czwartek ~ada | [+] odpowiedz
  Potrzebny tekst i dobry, z jednym wszak błędem rzeczowym. w myśl przepisów prawa umowa OC, także podwójna nie może zostać rozwiązana. chyba że przedmiot ubezpieczenia przestanie istnieć. póki co t... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wymaga działania ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.