OCHRONA PRAWNA
Czy wiesz, że....
...Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące OP w dzisiejszym znaczeniu istnieją od roku 1905. Pierwsze rozpoczęło działalność w Nantes we Francji. Jego celem było ubezpieczenie wszystkich sporów prawnych, które obywatel mógł prowadzić. Wkrótce Towarzystwo doświadczyło bolesnej prawdy, że ubezpieczenie OP może dać ekonomiczny sukces wtedy, gdy ochrona ubezpieczeniowa zostanie ograniczona do konkretnych, dokładnie zdefiniowanych zakresów prawniczych.
...założone w 1910 niemieckie Towarzystwo z Gelsenkirchen, specjalizujące się w dochodzeniu odszkodowań w imieniu właścicieli gruntów z tytułu szkód górniczych prosperowało bardzo dobrze. Towarzystwo o podobnym charakterze powstało w Bytomiu na Górnym Śląsku. W 1917 w Le Mans we Francji oraz w latach 1925-1926 w Szwajcarii zostały założone kolejne dobrze rozwijające się towarzystwa, oferujące ubezpieczenia OP. Weszły na rynek w latach 1928 i 1936 i również zajmowały się początkowo jedynie ryzykami komunikacyjnymi.
...dla rozwoju ubezpieczenia OP w Niemczech korzystnym było, że ubezpieczony już na początku sporu prawnego mógł sam wybrać sobie adwokata i zlecić mu reprezentację. Z kolei w pozostałej części Europy, dochodzenie odszkodowania w imieniu ubezpieczonego brał często na siebie ubezpieczyciel, próbując rozstrzygnąć spór poza sądem oraz bez włączania adwokata. Zwłaszcza rygorystyczne stosowanie zasady wolnego wyboru adwokata prowadziło do tego, że niemieccy ubezpieczyciele OP rozwijali się szybciej niż Towarzystwa specjalizujące się w innych grupach, oraz że 64 procent składki ubezpieczeniowej zebranej w Europie Zachodniej z ubezpieczenia OP, wynoszącej w przeliczeniu 3,9 mld euro, przypada na Niemcy (dane z roku 1998).
...w roku 2002 wpływy ze składek wszystkich ubezpieczycieli ochrony prawnej wyniosły ok. 2,7 mld euro, składka łączna niemieckich ubezpieczycieli w grupie OC komunikacyjnego równała się 13,6 mld euro, a składka łączna ubezpieczycieli w Niemczech w pozostałych produktach OC, łącznie z odpowiedzialnością cywilną przemysłową, wyniosła 6,1 mld euro.
Informacja prasowa Concordii z dnia 19.04.2011 r.