X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Ochrona Prawna czyli Twój osobisty Adwokat

2011-04-21 09:07 czwartek

Inwalida po wypadku

20-letni Adam K. jechał z kolegami na wycieczkę autokarem, kiedy podróż została przerwana przez wypadek. Ich pojazd zderzył się z ciężarową lawetą. Zginęło kilka osób, on sam został inwalidą do końca życia. Ustalenie przyczyn wypadku jest utrudnione, bowiem kierowca autokaru poniósł śmierć na miejscu. Z dochodzenia policyjnego wynika, że to on najprawdopodobniej ponosi winę za wypadek. Tuż przed zderzeniem nie zachował należytej ostrożności wyprzedzając inny pojazd. Chłopak stara się uzyskać zadośćuczynienie za koszty leczenia i dożywotnią rentę. Czy Adam K. gdyby posiadał ubezpieczenie Ochrony Prawnej mógłby liczyć na pomoc w dochodzeniu swoich roszczeń od biura podróży, które było organizatorem tej feralnej wyprawy?

Co to jest ubezpieczenie OP?

To ubezpieczenie chroniące przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z prowadzeniem sporów prawnych i umożliwiające obronę interesów prawnych Ubezpieczonych poprzez refundację przez Ubezpieczyciela kosztów z tą obroną związanych. Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej nie pomoże bowiem, kiedy Ubezpieczony sam poniesie szkodę, której zadośćuczynienia domaga się od strony przeciwnej. W takim przypadku potrzebuje on dalszej pomocy w dochodzeniu odszkodowania na drodze pozasądowej bądź w razie konieczności na drodze sądowej. Taką pomoc otrzyma właśnie dzięki ubezpieczeniu OP. Należy zatem podkreślić, że ubezpieczenie Ochrony Prawnej oraz ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej wzajemnie się uzupełniają, i że jedno nie zastąpi drugiego. Tam gdzie kończą się zobowiązania ubezpieczyciela OC, zaczynają się obowiązki ubezpieczyciela OP.

Jak sprawa mogłaby się potoczyć, gdyby Adam K. posiadał ubezpieczenie OP?

- Gdyby Adam K. posiadał odpowiednie ubezpieczenie OP mógłby liczyć na to, że zakład ubezpieczeń nie tylko poleci mu prawnika – specjalistę, ale również pokryje koszty związane ze sprawą. Jeśli roszczenia Adama K. wynoszą ponad 200.000 zł., będzie to minimum 14.400 zł. Do tego zakład ubezpieczeń wyłoży koszty sądowe (nawet powyżej 20.000 zł. w dwóch instancjach) oraz wszelkie wydatki związane z prowadzeniem procesu (np. zaliczki na biegłych – nawet do 3000 – 4000 zł.). Poza tym Adam K. będzie miał gwarancję, że otrzyma należne świadczenia bez potrącenia „prowizji” tzw. firmy odszkodowawczej – mówi Jakub Nawracała, radca prawny Concordii.

Ubezpieczenie Ochrony Prawnej to wciąż mało popularny produkt na polskim rynku, chociaż wzbudza coraz większe zainteresowanie. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w pierwszym półroczu 2010 r. w porównaniu z tym samym okresem roku 2009 udział sprzedaży polis Ochrony Prawnej w ogólnej wartości ubezpieczeń zwiększył się z 0,36 do 0,9 proc. co oznacza, że w Polsce było ich około miliona. To niewiele, bo ponad 70% obywateli Niemiec oraz około 20% Francuzów zakupiło ten rodzaj ubezpieczenia, chroniąc się w ten sposób przed ryzykiem ponoszenia kosztów prowadzenia sporów prawnych.

O tym, jak zachęcić Polaków do ubezpieczenia Ochrony Prawnej oraz co daje taka polisa, będą dyskutować przedstawiciele m.in. Concordii oraz Rzecznika Ubezpieczonych, Naczelnej Rady Adwokackiej z udziałem mediów podczas konferencji 16 maja w Warszawie w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej, ul. Czackiego 3/5. W trakcie konferencji planowanie jest wystąpienie przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego, Rzecznika Ubezpieczonych, Sędziego Sądu Najwyższego.

OCHRONA PRAWNA

Czy wiesz, że....

...Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące OP w dzisiejszym znaczeniu istnieją od roku 1905. Pierwsze rozpoczęło działalność w Nantes we Francji. Jego celem było ubezpieczenie wszystkich sporów prawnych, które obywatel mógł prowadzić. Wkrótce Towarzystwo doświadczyło bolesnej prawdy, że ubezpieczenie OP może dać ekonomiczny sukces wtedy, gdy ochrona ubezpieczeniowa zostanie ograniczona do konkretnych, dokładnie zdefiniowanych zakresów prawniczych.

...założone w 1910 niemieckie Towarzystwo z Gelsenkirchen, specjalizujące się w dochodzeniu odszkodowań w imieniu właścicieli gruntów z tytułu szkód górniczych prosperowało bardzo dobrze. Towarzystwo o podobnym charakterze powstało w Bytomiu na Górnym Śląsku. W 1917 w Le Mans we Francji oraz w latach 1925-1926 w Szwajcarii zostały założone kolejne dobrze rozwijające się towarzystwa, oferujące ubezpieczenia OP. Weszły na rynek w latach 1928 i 1936 i również zajmowały się początkowo jedynie ryzykami komunikacyjnymi.

...dla rozwoju ubezpieczenia OP w Niemczech korzystnym było, że ubezpieczony już na początku sporu prawnego mógł sam wybrać sobie adwokata i zlecić mu reprezentację. Z kolei w pozostałej części Europy, dochodzenie odszkodowania w imieniu ubezpieczonego brał często na siebie ubezpieczyciel, próbując rozstrzygnąć spór poza sądem oraz bez włączania adwokata. Zwłaszcza rygorystyczne stosowanie zasady wolnego wyboru adwokata prowadziło do tego, że niemieccy ubezpieczyciele OP rozwijali się szybciej niż Towarzystwa specjalizujące się w innych grupach, oraz że 64 procent składki ubezpieczeniowej zebranej w Europie Zachodniej z ubezpieczenia OP, wynoszącej w przeliczeniu 3,9 mld euro, przypada na Niemcy (dane z roku 1998).

...w roku 2002 wpływy ze składek wszystkich ubezpieczycieli ochrony prawnej wyniosły ok. 2,7 mld euro, składka łączna niemieckich ubezpieczycieli w grupie OC komunikacyjnego równała się 13,6 mld euro, a składka łączna ubezpieczycieli w Niemczech w pozostałych produktach OC, łącznie z odpowiedzialnością cywilną przemysłową, wyniosła 6,1 mld euro.

Informacja prasowa Concordii z dnia 19.04.2011 r.