X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ochrona prawna
Możliwość orzekania o zadośćuczynieniu dotyczy zdarzeń, które wydarzyły się po 3 sierpnia 2008 roku. Odpadają więc wypadki, które wydarzyły się wcześniej, a np. proces rozpoczął się już w sierpniu. Jak w każdym pozwie cywilnym wysokość roszczenia określa osoba wnosząca pozew. Od tej kwoty wnosi się opłatę. Sąd w uzasadnionych przypadkach może na wniosek strony od niej zwolnić. Tu przepisy się nie zmieniły. Potem proces ma rozstrzygnąć, czy żądana kwota jest adekwatna do straty moralnej. 

Stłuczka i problemy z nią związane

Przy drobnych wypadkach trzeba uważać, by odpowiednio udokumentować miejsce zdarzenia. Można czekać na policję, która sporządzi odpowiedni raport. Lub wziąć sprawy w swoje ręce. W tym przypadku trzeba zrobić zdjęcia miejsca wypadku, spisać dane kierowców oraz świadków wypadków. W danych powinny znajdować się dane osobowe, numery rejestracyjne, numery polis, data i miejsce, podpisy. Trzeba bardzo uważać, by winny całego zajścia nie wymigał się od odpowiedzialności. Jeżeli nie można się porozumieć co do przebiegu wypadku, warto zaczekać na policję. Ma ona obowiązek pojawić się na miejscu zdarzenia.

Przy stłuczkach kierowcy mogą doświadczyć też innego rodzaju problemów. Policjanci czasami nie uznają wydrukowanych polis. A takimi często dysponują klienci sieci sprzedaży direct. Brak umowy ubezpieczeniowej z podpisem sprzedawcy oznacza wedle polskiego prawa odholowanie auta na policyjny parking i 500 złotych mandatu.

Warto zwrócić się do sądu

Ubezpieczyciele żerują często na niechęci swoich klientów do spraw sądowych. Jednak czasami lepiej się trochę pomęczyć i otrzymać pieniądze niż pozwolić ubezpieczycielowi na zaniżenie odszkodowania. Oprócz sądów powszechnych istnieje także są polubowny przy rzeczniku ubezpieczonych. Koszty procesu w nim są o wiele niższe, niestety ubezpieczyciele mogą odmówić uczestniczenia w takiej sprawie. Wedle statystyk biura rzecznika jest niestety częsta praktyka.  Przed sądem polubownym nie można domagać się kwoty niższej niż tysiąc złotych. O pomoc w dochodzeniu swoich praw można zwrócić się też do Biura Rzecznika Ubezpieczonych - listownie na adres: A1. Jerozolimskie 44,00-024 Warszawa, lub telefonicznie: 022 333 73 26.


Jakub Tabisz

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2010-01-18 10:38 poniedziałek ~bstt | [+] odpowiedz
    w tym akapicie są błędy gramatyczne: Odszkodowanie za straty moralne
  • 2009-07-05 17:18 niedziela ~Arek | [+] odpowiedz
    Mała zmiana już policja odstąpiła od holowania pojazdu z powodu braku polisy
  • 2009-07-03 07:18 piątek ~Mądrala | [+] odpowiedz
    Nie ma czegoś takiego jak ubezpieczenie "od" odpowiedzialności cywilnej. Jest za to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Kwota bezsporna odszkodowania - to kwota należna poszkodowanemu od ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.