X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

6 najbardziej prawdopodobnych zagrożeń czyhających na nieruchomość

2017-09-25 11:58 poniedziałek
pożar domu

Polska nie znajduje się na terenie objętym przesuwaniem się płyt tektonicznych, zimy są coraz bardziej łagodne, a o tornadzie można usłyszeć jedynie w doniesieniach zza oceanu. Czy to oznacza, że posiadanej nieruchomości nic nie grozi? Okazuje się, że nie, jeśli tylko uświadomić sobie zakres typowej polisy mieszkaniowej.

To w zakresie ochrony znajdują się właśnie wszystkie zdarzenia, za których wystąpienie i w konsekwencji poniesione straty ubezpieczyciel deklaruje wypłatę świadczenia. Brzmi dobrze, tylko co wziąć pod uwagę przy zawieraniu umowy? Wystarczy ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, a może nie obejdzie się bez rozszerzenia typu kradzież z włamaniem?
 

1 Ogień: pożar, uderzenie pioruna, przepięcie

Ogień to jeden z czterech żywiołów obecnych w ubezpieczeniu nieruchomości. Powodów wystąpienia pożaru może być kilka, a najczęstszym jest umyślne podłożenie ognia czy uderzenie pioruna. Pożar mieści się z reguły w podstawowym zakresie polisy wraz z kilkoma czy nawet kilkunastoma innymi zdarzeniami losowymi.
 
Inną przyczyną wystąpienia ognia jest przepięcie. Uszkodzeniu ulega nie tylko kosztowny sprzęt RTV, AGD czy komputerowy, ale w skrajnych przypadkach dochodzi do zwarcia instalacji i rozprzestrzenienia się ognia. Przepięcie jest jednak traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako dodatek do podstawy. To znaczy, że najpierw trzeba wykupić „ogień i inne zdarzenia losowe”,  a dopiero później „przepięcia” bądź inne dodatki.
 

2 Woda: zalanie, powódź, ulewny deszcz, śnieg i mróz

Zdarzeń związanych z tym żywiołem jest w odniesieniu do nieruchomości kilka rodzajów. W blokach najczęstszym przypadkiem jest zalanie mieszkań położonych między kondygnacjami, lokatorzy ostatnich pięter muszą się martwić o szkody powstały przez przeciekanie dachu, a zamieszkujący parter dodatkowo wodą powodziową.
 
Sama powódź to już jednak rozszerzenie do umowy podstawowej, co nieznacznie podnosi wysokość składki, ale zabezpiecza dom czy mieszkanie na okoliczność wystąpienia kłopotliwych podtopień. Innym zagrożeniem jest też ulewny deszcz (występujący często w połączeniu z burzą), a zimą zalegający na dachu śnieg, który może powodować naruszenie konstrukcji budynku.
 

3 Powietrze: silny wiatr, huragan

Wystąpienie porywistego wiatru jest nieobliczalne w skutkach. Wystarczy nieraz jeden większy podmuch, aby na nieruchomość spadło drzewo czy maszt albo urwała się część konstrukcji domu. Dlatego niejedno ubezpieczenie mieszkania w swojej podstawowej wersji zawiera takie zdarzenia losowe, które mogą wzajemnie od siebie zależeć.
 
Ubezpieczony posiadając w umowie jak najwięcej zdarzeń losowych zwiększa sobie szansę na otrzymanie odszkodowania, które będzie w stanie pokryć finansowe straty. Ale warto też rozeznać się w dodatkach, czy aby część z nich nie będzie równie przydatna, np. szkody wyrządzone podczas akcji ratowniczej. 
 

4 Ziemia: Powietrze: osuwanie się ziemi, zapadanie się ziemi

Domy i mieszkania, których konstrukcja jest zagrożona ze względu na erozję gleby najczęściej znajdują się na terenach pokopalnianych, wzniesieniach czy zboczach. Ziemia może zapadać się również tam, gdzie prowadzone są prace budowlane czy doszło do silnego nasiąknięcia gleby, np. na skutek powodzi.
 
Zagrożenia związane ze zniekształceniem terenu znajdują się w pakiecie zdarzeń losowych. Obecność obu zdarzeń jest bardzo ważna z uwagi na ryzyko naruszenia konstrukcji całego budynku, a w skrajnych przypadkach konieczności rozbiórki. 
 

5 Nieumyślne: uderzenie pojazdu, wybuch, stłuczenie

Powyższe zdarzenia dotyczą działania sił przyrody, a ich występowanie trudno przewidzieć. Podobnie jak tych działań, które powstają na skutek błędu człowieka. W zdarzeniach losowych zawierają się najczęściej:

 • uderzenie pojazdu w nieruchomość,
 • eksplozja,
 • implozja.

Jako dodatek występuje stłuczenie szklanego przedmiotu. Zdarzenie to dotyczy przedmiotów wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, jak: szyba od piekarnika, szklany stół, płyta indukcyjna, okno, lustro itp.  
 

6 Umyślne: kradzież z włamaniem, dewastacja, rabunek

Wszystkie zdarzenia umyślne spowodowane przez człowieka, a prowadzące do szkody na mieniu i osobie ubezpieczonego, wymagają dodatkowej polisy i nieznacznie podnoszą roczną składkę, co łatwo sprawdzić w narzędziu jakim jest kalkulator ubezpieczenia mieszkania z strzezdom.pl.
 
Najczęstszym z umyślnych zdarzeń jest kradzież. Może ona dotyczyć zarówno ruchomości pozostawionych na czas nieobecności lokatorów, jak i rzeczy osobistych (pakiet Torebka w jednym z towarzystw), które ma przy sobie ubezpieczony przebywając poza nieruchomością.
 
 
Receptą na dobrą polisę jest umiejętne dobranie rozszerzeń do podstawy. Należy to zrobić w taki sposób, aby wysokość składki mieściła się w możliwościach domowego budżetu, a samo ubezpieczenie uwzględniało możliwe zagrożenia zarówno naturalne, jak i spowodowane działaniem osób trzecich.

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
 • 2018-02-12 15:09 poniedziałek ~Alicja | [+] odpowiedz
  Kilka lat temu byłam w takiej sytuacji. Wyjechalismy na wakacje ktoś włamał nam się do domu. Ukradli komputery, telewizor, biżuterie i trochę gotówki. Byłam załamana i do dziś się boję. Wtedy drb nam ... czytaj dalej »
 • 2017-10-09 14:53 poniedziałek ~Online Ekspert Compensa | [+] odpowiedz
  To prawda - ubezpieczenie domu czy mieszkania jest bardzo ważne. Dobra polisa powinna składać się z kilku podstawowych elementów: ochrony mienia na wypadek zdarzeń losowych (m.in. przepięcie, pożar), ... czytaj dalej »
 • 2017-10-03 12:09 wtorek ~Luna | [+] odpowiedz
  zawsze trzeba mieć na uwadze, że może się zdarzyć coś nieprzewidalnego i dlatego trzeba mieć ubezpieczenie od wszelkich zdarzeń.
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Poręczenie wekslowe (awal) - jest to zobowiązanie złożone na ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź