Zakup mieszkania lub domu często nie tylko pochłania oszczędności całego życia lecz także, kiedy transakcja jest realizowana za pośrednictwem kredytu hipotecznego, na bardzo długi okres obarcza koniecznością spłaty jego wartości.
Zazwyczaj kredytodawca wymaga, aby mieszkanie, które stanowi zabezpieczenie spłaty zaciągniętego kredytu, było ubezpieczone.
Z uwagi jednak na dość znaczną wartość „własnych czterech ścian” powinniśmy pomyśleć o ich ubezpieczeniu niezależnie od warunków narzucanych przez bank.
Jak w przypadku wielu innych produktów dostępnych na rynku ubezpieczeniowym, również oferty ubezpieczenia nieruchomości mają różne zakresy i warunki. Dokonując wyboru warto zwrócić szczególną uwagę na parametry, o których pokrótce poniżej.
Sprawdzam moją składkę!
Zakres odpowiedzialności
W pierwszej kolejności, przy analizowaniu ogólnych warunków ubezpieczenia, zatrzymajmy się na zakresie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tak jak w przypadku pozostałych ubezpieczeń majątkowych zakres ochrony ubezpieczeniowej może obejmować ryzyka literalnie wymienione – nazwane, bądź wszystkie, z wyraźnie określonymi ograniczeniami.
W zakresie ryzyk, określonych jako standardowe, znajdziemy: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, zalanie, huragan, grad, powódź, zalanie wskutek spływu wód po zboczach, osunięcie się ziemi, zapadanie się ziemi, lawina, napór śniegu, dym i sadza, upadek drzewa, uderzenia pojazdu.
Towarzystwa ubezpieczeniowe dodatkowo dopuszczają możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o ryzyka kradzieży z włamaniem i rabunku, zastrzegając, że ich włączenie oznaczać będzie konieczność uregulowania dodatkowej składki.
W przypadku ubezpieczenia od wszystkich ryzyk zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie za wystąpienie każdej szkody, która nie została wyłączona z odpowiedzialności.
Niezależnie od tego, w jakim zakresie ubezpieczyciel dopuszcza ochronę ubezpieczeniową, w ogólnych warunkach ubezpieczenia zawsze znajdziemy rozdział poświęcony wyłączeniom odpowiedzialności.
Nie mamy możliwości ich modyfikacji, warto jednak zwrócić na nie uwagę chociażby ze względu na własną świadomość ich występowania. Standardowo towarzystwa ubezpieczeniowe nie odpowiadają za szkody wyrządzone w sposób umyślny, związane z działaniami wojennymi, powstałe w wyniku skażenia jądrowego czy biologicznego.
Co więcej pamiętajmy, że jeżeli szkoda będzie związana z przeprowadzanym w mieszkaniu remontem albo powstanie w rzeczach przechowywanych na balkonie lub tarasie zakład ubezpieczeń, powołując się na wyłączenia odpowiedzialności, także odmówi wypłaty odszkodowania, chyba że balkon lub taras jest odpowiednio zabezpieczony. Zakład ubezpieczeń, w przypadku szkód w przedmiotach szczególnie wartościowych (srebro, złoto, kamienie szlachetne czy dzieła sztuki) również nie ponosi odpowiedzialności.
Limity odpowiedzialności
Oprócz wyraźnie określonych wyłączeń odpowiedzialności towarzystwo ubezpieczeniowe ustala dodatkowe limity, do wysokości których wypłaca odszkodowanie.
Przykładowo koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie, koszty związane z akcją ratowniczą, demontażem, transportem, przechowywaniem uszkodzonego mienia lub koszty naprawy zniszczonych zabezpieczeń pokrywane są, w zależności od konstrukcji produktu, zazwyczaj do wysokości 5-10% sumy ubezpieczenia (górnej granicy odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń).