X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Na co zwracać uwagę, by wybrać najlepsze ubezpieczenie nieruchomości?

2012-03-13 12:06 wtorek
Sprzedałeś dom mieszkanie co się dzieje z polisą
Zakup mieszkania lub domu często nie tylko pochłania oszczędności całego życia lecz także, kiedy transakcja jest realizowana za pośrednictwem kredytu hipotecznego, na bardzo długi okres obarcza koniecznością spłaty jego wartości.

Zazwyczaj kredytodawca wymaga, aby mieszkanie, które stanowi zabezpieczenie spłaty zaciągniętego kredytu, było ubezpieczone. Z uwagi jednak na dość znaczną wartość „własnych czterech ścian” powinniśmy pomyśleć o ich ubezpieczeniu niezależnie od warunków narzucanych przez bank.

Jak w przypadku wielu innych produktów dostępnych na rynku ubezpieczeniowym, również oferty ubezpieczenia nieruchomości mają różne zakresy i warunki. Dokonując wyboru warto zwrócić szczególną uwagę na parametry, o których pokrótce poniżej.

Sprawdzam moją składkę!

Zakres odpowiedzialności

W pierwszej kolejności, przy analizowaniu ogólnych warunków ubezpieczenia, zatrzymajmy się na zakresie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tak jak w przypadku pozostałych ubezpieczeń majątkowych zakres ochrony ubezpieczeniowej może obejmować ryzyka literalnie wymienione – nazwane, bądź wszystkie, z wyraźnie określonymi ograniczeniami. W zakresie ryzyk, określonych jako standardowe, znajdziemy: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, zalanie, huragan, grad, powódź, zalanie wskutek spływu wód po zboczach, osunięcie się ziemi, zapadanie się ziemi, lawina, napór śniegu, dym i sadza, upadek drzewa, uderzenia pojazdu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe dodatkowo dopuszczają możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o ryzyka kradzieży z włamaniem i rabunku, zastrzegając, że ich włączenie oznaczać będzie konieczność uregulowania dodatkowej składki. W przypadku ubezpieczenia od wszystkich ryzyk zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie za wystąpienie każdej szkody, która nie została wyłączona z odpowiedzialności.

Niezależnie od tego, w jakim zakresie ubezpieczyciel dopuszcza ochronę ubezpieczeniową, w ogólnych warunkach ubezpieczenia zawsze znajdziemy rozdział poświęcony wyłączeniom odpowiedzialności. Nie mamy możliwości ich modyfikacji, warto jednak zwrócić na nie uwagę chociażby ze względu na własną świadomość ich występowania. Standardowo towarzystwa ubezpieczeniowe nie odpowiadają za szkody wyrządzone w sposób umyślny, związane z działaniami wojennymi, powstałe w wyniku skażenia jądrowego czy biologicznego.

Co więcej pamiętajmy, że jeżeli szkoda będzie związana z przeprowadzanym w mieszkaniu remontem albo powstanie w rzeczach przechowywanych na balkonie lub tarasie zakład ubezpieczeń, powołując się na wyłączenia odpowiedzialności, także odmówi wypłaty odszkodowania, chyba że balkon lub taras jest odpowiednio zabezpieczony. Zakład ubezpieczeń, w przypadku szkód w przedmiotach szczególnie wartościowych (srebro, złoto, kamienie szlachetne czy dzieła sztuki) również nie ponosi odpowiedzialności.

Limity odpowiedzialności

Oprócz wyraźnie określonych wyłączeń odpowiedzialności towarzystwo ubezpieczeniowe ustala dodatkowe limity, do wysokości których wypłaca odszkodowanie. Przykładowo koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie, koszty związane z akcją ratowniczą, demontażem, transportem, przechowywaniem uszkodzonego mienia lub koszty naprawy zniszczonych zabezpieczeń pokrywane są, w zależności od konstrukcji produktu, zazwyczaj do wysokości 5-10% sumy ubezpieczenia (górnej granicy odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń).
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2015-04-28 08:03 wtorek ~Ekspert Link4 | [+] odpowiedz
    Należy zwrócić uwagę co możemy ubezpieczyć: 1. Mieszkanie i pomieszczenie przynależne do niego (np. piwnica, strych, miejsce parkingowe), 2. Mienie ruchome (czyli m.in. meble, dywany, sprzęt RTV i A... czytaj dalej »
  • 2015-04-27 19:25 poniedziałek ~Lidia | [+] odpowiedz
    Ubezpieczenie ubezpieczeniu nie równe, ciekawy i przydatny artykuł. Ja miałam ubezpieczenie mieszkania obowiązkowe, gdy brałam kredyt. Dopiero po jakimś czasie doczytałam, że rzeczywiście ubezpiecz... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Indeksacja - inaczej waloryzacja; coroczne podwyższanie składki ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź