Ubezpieczyciel może zastrzec, że odszkodowanie za niektóre przedmioty (np. biżuterię, srebro, złoto, papiery wartościowe) nie zostanie wypłacone,
jeśli rodzina jest nieobecna w mieszkaniu przez dłuższy czas, np. 3 miesiące.
Co zrobić, by uniknąć komplikacji przy wypłacie odszodowania? Dokładnie dokumentować ubezpieczany majątek – zrobić zdjęcia wartościowych przedmiotów, gromadzić rachunki i faktury. Warto także przygotować spis najwartościowszych rzeczy i dołączyć go, po uprzednim podpisaniu przez agenta ubezpieczeniowego, do zawieranej umowy. A przede wszystkim należy szczegółowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by sprawdzić wymagania towarzystwa ubezpieczeniowego i zakres ochrony. Upewnijmy się, za co i w jakim stopniu ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze.
Szczególnie istotne jest:
-
czy ochrona ubezpieczeniowa obejmuje także dewastację? Może się przecież zdarzyć, że złodzieje nie tylko okradną mieszkanie, ale też kompletnie je zdemolują. Niektórzy ubezpieczyciele oferują dewastację w ramach podstawowej ochrony, w innych towarzystwach jest to opcja dodatkowa;
-
czy biżuteria, przedmioty wartościowe są przez konkretnego ubezpieczyciela kwalifikowane jako mienie ruchome, czy jako mienie wartościowe? Być może dla skutecznej ochrony należy rozszerzyć zakres ochrony;
-
do jakich limitów procentowych sumy ubezpieczenia towarzystwo wypłaca odszkodowanie np. 70% za sprzęt audio i komputerowy, do 40% za złoto, srebro, biżuterię, 20% za papiery wartościowe.
Przy ubezpieczaniu biżuterii, dzieł sztuki, broni, zbiorów kolekcjonerskich – często nie wystarczą standardowe zabezpieczenia antykradzieżowe mieszkania. Ubezpieczyciel może wymagać dodatkowo alarmu z monitoringiem i ochrony firmy interwencyjnej.
Ubezpieczeniu zazwyczaj nie podlegają karty płatnicze i kredytowe. W przypadku gotówki przechowywanej w domu, towarzystwo może określić kwotę, do jakiej zwraca skradzione fundusze (np. do 500 zł lub 5% sumy ubezpieczenia).
Pamiętajmy także, że towarzystwa ubezpieczeniowe ustalając wysokość odszkodowania nie biorą pod uwagę: wartości naukowej, artystycznej, zabytkowej lub pamiątkowej ubezpieczonego mienia. Jeśli posiadamy przedmioty szczególnie wartościowe, powinniśmy ubezpieczyć je osobno, dbając o bardzo dokładną dokumentację (zdjęcia, opisy, oszacowana przez rzeczoznawcę wartość).
Agenci ubezpieczeniowi pośredniczący w ubezpieczaniu mieszkań mawiają, że ogień nie wybiera – za to złodziej tak. Dlatego gdy zamierzamy wykupić polisę na wypadek kradzieży, powinniśmy się zastanowić, które przedmioty mogą paść łupem włamywaczy i oszacować ich wartość. To pozwoli nam określić sumę ubezpieczenia, na jaką powinniśmy wykupić polisę.
Sprawdź swoją składkę!
Olga Żarnowiecka