Czy to w wyniku powodzi, intensywnych opadów, ró¿nych awarii, wylania studzienek kanalizacyjnych czy wód gruntowych, naszym piwnicom grozi zalanie.
Przy aktualnej sytuacji powodziowej i po bardzo deszczowym maju, w wielu domach i blokach - choæ same z siebie nie zosta³y zalane - woda znalaz³a siê w piwnicach, niszcz±c przechowywane tam rzeczy. Równie¿ mieszkañcy zalanych terenów stracili trzymane w piwnicach mienie.
Jak i sk±d mo¿na ubiegaæ siê o odszkodowanie za rzeczy znajduj±ce siê w piwnicy
Piwnicê mo¿emy ubezpieczyæ w ramach polisy mieszkaniowej i w jej zakresie bêdziemy likwidowaæ ewentualn± szkodê. Nale¿y zg³osiæ j± dok³adnie w ten sam sposób, jak wszystkie inne zniszczenia, które mo¿na pokryæ z polisy mieszkaniowej. Ca³a procedura postêpowania opisana jest zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Kalkulator ubezpieczeñ mieszkaniowych
W wiêkszo¶ci firm ubezpieczeniowych piwnica traktowana jest wed³ug definicji jako „pomieszczenie przynale¿ne” (PZU, Warta, Concordia, Signal Iduna) lub „pomieszczenie gospodarcze” (Allianz, Inter Risk).
Przyk³adowa definicja z OWU:
Pomieszczenia przynale¿ne - pomieszczenia przynale¿±ce do mieszkania, które nie stanowi± przedmiotu odrêbnej w³asno¶ci i które mog± byæ u¿ytkowane wy³±cznie przez Ubezpieczonego lub osoby mu bliskie, prowadz±ce wspólne z nim gospodarstwo domowe lub osoby Upowa¿nione przez Ubezpieczonego.
W wiêkszo¶ci Towarzystw Ubezpieczeñ piwnicy nie trzeba ubezpieczaæ dodatkowo. Wchodzi ona w zakres ochrony ca³ego domu lub mieszkania, podobnie jak strych czy suszarnia. Tak jest w przypadku takich firm, jak: PZU, Warta, Hestia, Allianz, Compensa, Concordia, Inter Risk, Signal Iduna czy Generali.
Wycena strat, czyli maksymalna kwota odszkodowania
Nie mamy zbyt dobrych wie¶ci dla tych, którzy w piwnicach trzymaj± bardzo cenne rzeczy. Towarzystwa Ubezpieczeñ nak³adaj± bardzo surowe ograniczenia, je¶li chodzi o maksymaln± wysoko¶æ odszkodowania.
Górn± granic± odpowiedzialno¶ci za zniszczone rzeczy w pomieszczeniach przynale¿nych (czyli miêdzy innymi w piwnicy)
jest na ogó³ od 5 do 15% sumy ubezpieczenia mienia ruchomego.
Czyli, je¶li wycenili¶my nasze mienie ruchome znajduj±ce siê w mieszkaniu (a wiêc wszystkie rzeczy, które mo¿na wnie¶æ i wynie¶æ – meble, sprzêt RTV i AGD, ubrania, ksi±¿ki, obrazy, dywany itp.) na wysoko¶æ 20.000 z³, maksymalna kwota, jak± mo¿emy otrzymaæ za rzeczy trzymane w piwnicy przy limicie 10%, to 2.000 z³.
Limity w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeñ:
-
Do 5% sumy ubezpieczenia odpowiada: PZU, Allianz;
-
Do 10% sumy ubezpieczenia odpowiada: Warta, Hestia, Concordia, Signal Iduna, Inter Polska, Generali (tu górny limit to 5.000 z³);
-
Do 15% sumy ubezpieczenia odpowiada Compensa;
-
Do 5.000 z³ Inter Risk (brak limitu procentowego).
W zwi±zku z powy¿szym nie mamy dobrych wie¶ci równie¿ i dla tych, którzy ubezpieczyli tylko mury swojego domu (co bardzo czêsto robi± osoby traktuj±ce ubezpieczenie mieszkania wy³±cznie jako spe³nienie formalno¶ci wymaganych przez bank przy zaci±ganiu kredytu). Choæby mieli ubezpieczenie na 5 milionów z³otych, nie dostan± ani grosza za rzeczy znajduj±ce siê w piwnicy (zreszt± za znajduj±ce siê w mieszkaniu panele, tapety, pow³oki malarskie, drzwi itp. - te¿ nie, poniewa¿ te wchodz± w sk³ad „sta³ych elementów wyposa¿enia”).
Zalanie to nie powód¼
Niejedna osoba zdziwi siê, ¿e choæ ma wodê w piwnicy, Towarzystwo Ubezpieczeniowe stwierdzi, ¿e go nie zala³o. Otó¿ wed³ug definicji Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU)
powód¼ i
zalanie to dwa odrêbne ryzyka.
Powód¼ to zalanie terenów w wyniku podniesienia siê poziomu wody w korytach wód p³yn±cych lub zbiornikach wód stoj±cych.
Zalanie to szkoda powsta³a wskutek m.in.:
-
wydostania siê pary, wody lub innej cieczy, w wyniku uszkodzenia, niedro¿no¶ci instalacji wodoci±gowej, grzewczej, kanalizacyjnej lub technologicznej oraz urz±dzeñ bezpo¶rednio z nimi wspó³pracuj±cych, takich jak:cofniêcia siê wody lub ¶cieków z urz±dzeñ publicznej sieci kanalizacyjnej;
-
bezpo¶redniego zalania wod± pochodz±c± z opadów atmosferycznych;
-
nieumy¶lnego pozostawienia otwartych zaworów w urz±dzeniach wodno-kanalizacyjnych czasowo niezasilanych.
O czym warto pamiêtaæ – nie wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeñ zawieraj± w ramach podstawowej ochrony „od ognia i innych zdarzeñ losowych” ryzyko powodzi. Niektóre oferuj± to w wy¿szych pakietach (jak Allianz), inne wymagaj± op³acenia dodatkowej sk³adki (jak Compensa, Inter Polska czy Signal Iduna). A wiêc je¶li Twoja piwnica zosta³a zalana bezpo¶rednio wod± z rzeki i nie jeste¶ ubezpieczony na wypadek ryzyka powodzi, odszkodowanie Ci siê nie nale¿y.
Magdalena Vogt-Komorowska