Zasady likwidacji szkody z OC komunikacyjnego regulowane s± ustaw± z dnia 23 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowi±zkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zak³ady ubezpieczeñ musz± siê do nich bezwzglêdnie stosowaæ.
Ró¿nica miêdzy wypadkiem a kolizj± – definicje
Kolizja drogowa – zdarzenie drogowe, w wyniku którego osoby w nim uczestnicz±ce nie ponosz± ¶mierci ani nie doznaj± urazów, a szkodzie ulega jedynie mienie (np. samochód).
Wypadek drogowy – jest to zdarzenie w ruchu drogowym, gdzie jeden lub wiêcej uczestników ruchu drogowego bierze udzia³ w zdarzeniu, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego zosta³ ranny lub dosz³o do jego ¶mierci. W takich sytuacjach nale¿y bezzw³ocznie wezwaæ policjê, pogotowie i w razie potrzeby stra¿ po¿arn± (kiedy poszkodowani s± uwiêzieni w pojazdach).
Ró¿nica w definiowaniu wypadku drogowego i kolizji jest istotna –
w przypadku braku rannych lub ofiar ¶miertelnych nie musimy bowiem wzywaæ policji. W takiej sytuacji nale¿y bezpiecznie usun±æ pojazdy z drogi, aby nie hamowa³y ruchu innym pojazdom i nie stwarza³y dodatkowego zagro¿enia, a nastêpnie przyst±piæ do spisywania o¶wiadczenia szkody. Natomiast gdy okoliczno¶ci wypadku nie s± jasne lub strony nie mog± doj¶æ do porozumienia, kto jest winnym, bezpieczniej bêdzie wezwaæ policjê.
Notatka policyjna
Je¶li na miejsce zdarzenia zostanie wezwana policja, popro¶ o
wydanie notatki urzêdowej (policyjnej). Dziêki niej
zaoszczêdzisz czas (nie bêdzie ju¿ konieczne wypisanie o¶wiadczenia, nie bêdziesz te¿ musia³ dochodziæ swoich racji ze sprawc±) i
przyspieszysz wyp³atê odszkodowania. W notatce policyjnej zazwyczaj s± wszystkie niezbêdne dane sprawcy wypadku, numery rejestracyjne samochodów bior±cych udzia³ w kolizji (wzglêdnie wypadku) oraz nazwa zak³adu ubezpieczeñ sprawcy wraz z numerem jego polisy OC. W przypadku, gdy policja nie jest w stanie wydaæ notatki bezpo¶rednio na miejscu zdarzenia, zapisz, w jakim zak³adzie jest ubezpieczony sprawca i jaki jest numer jego polisy oraz ustal, na jakiej komendzie policji bêdziesz móg³ odebraæ notatkê.
Dodatkowo policja przeka¿e Ci
numer bloczka mandatowego oraz dane, które umo¿liwi± ubezpieczycielowi kontakt z policj± w celu
potwierdzenia wersji zdarzeñ.
Niezale¿nie od tego, czy wzywasz policjê, czy nie, ¿±daj od sprawcy niezbêdnych dokumentów – dziêki temu zapobiegniesz jego ewentualnej ucieczce z miejsca zdarzenia oraz bêdziesz móg³ spisaæ o¶wiadczenie.
Dokumenty potrzebne do spisanie o¶wiadczenia:
- polisa OC – spisz nr polisy, towarzystwo ubezpieczeñ sprawcy oraz okres ubezpieczenia;
- dowód rejestracyjny samochodu – spisz dane w³a¶ciciela pojazdu, nr rejestracyjny., markê oraz model pojazdu;
- dowód osobisty sprawcy;
- prawo jazdy sprawcy.
Kolizja – jakie nale¿y podj±æ czynno¶ci
1. Spisz
o¶wiadczenie o spowodowaniu szkody – najlepiej woziæ ze sob± „gotowca” i jedynie wpisywaæ w odpowiednie rubryki potrzebne informacje. Gdy nie posiadamy „gotowca”, o¶wiadczenie spisujemy na czystej kartce papieru – wpisujemy wszystkie niezbêdne dane:
- datê, godzinê i miejsce wypadku,
- opis okoliczno¶ci powstania wypadku (najlepiej wraz ze szkicem sytuacyjnym),
- dane pojazdów uczestnicz±cych w wypadku – numery rejestracyjne, marki, modele, numer VIN,
- numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, nazwê zak³adu ubezpieczeñ, okres, na jaki polisa zosta³a wystawiona,
- dane w³a¶cicieli pojazdów uczestnicz±cych w wypadku,
- dane kieruj±cych pojazdami uczestnicz±cymi w wypadku, w tym tak¿e numery praw jazdy,
- dane ¶wiadków wypadku,
- wyra¼ne i jednoznaczne o¶wiadczenie, kto i dlaczego ponosi winê za powstanie szkody,
- opis uszkodzeñ pojazdów lub innych rzeczy.
2. Zrób
zdjêcia uszkodzonego pojazdu
3. Je¶li dalsza jazda pojazdem jest niemo¿liwa – wezwij
pomoc drogow±. Gdy masz pomoc assistance lub sprawca posiada assistance z dodatkow± opcj± holowania dla poszkodowanego – skorzystaj z ubezpieczenia. (Zazwyczaj na polisie OC jest nr telefonu na infoliniê lub do centrum alarmowego ubezpieczyciela).
Zg³oszenie szkody – na 3 sposoby:
- osobi¶cie – w najbli¿szej placówce, centrum likwidacji szkód TU sprawcy;
- przez telefon – dzwoni±c na numer infolinii TU sprawcy i stosuj±c siê do zaleceñ konsultanta;
- za po¶rednictwem Internetu – przez stronê internetow± TU sprawcy, je¶li s± na niej aplikacje umo¿liwiaj±ce zg³oszenie szkody.
Oglêdziny
Zak³ad ubezpieczeñ zgodnie z art. 16 pkt.1 ma obowi±zek w ci±gu
7 dni przeprowadziæ postêpowanie dotycz±ce ustalenia stanu faktycznego zdarzenia, zasadno¶ci zg³oszonych roszczeñ i wysoko¶ci odszkodowania. TU jest zobowi±zane
wykonaæ oglêdziny i ocenê techniczn± uszkodzonego pojazdu, a tak¿e
pisemnie poinformowaæ poszkodowanego, jakie dokumenty musi on dostarczyæ, by mo¿liwe by³o ustalenia odszkodowania.
Nie nale¿y naprawiaæ samochodu przed zg³oszeniem szkody do zak³adu ubezpieczeñ i przeprowadzeniem oglêdzin przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Oczywi¶cie niewielkie i konieczne naprawy w celu umo¿liwienia dalszej jazdy s± dopuszczalne, ale wtedy najlepiej przed zmian± stanu pojazdu wykonaæ dokumentacjê fotograficzn±.
Oprócz odszkodowania za szkodê na mieniu (uszkodzony samochód), dodatkowo mo¿emy staraæ siê o zwrot kosztów z tytu³u:
- utraconych dochodów – gdy pojazd s³u¿y³ nam do dzia³alno¶ci gospodarczej i bez niego nie mogli¶my pracowaæ,
- kosztu najmu pojazdu zastêpczego,
- odszkodowania za spadek warto¶ci handlowej samochodu po wypadku,
- kosztów dodatkowych badañ technicznych samochodu,
- podatku VAT,
- ewentualnych odsetek za zw³okê w wyp³acie odszkodowania.
Co siê dzieje, je¶li sprawca nie ma OC?
Przy braku ubezpieczenia OC odszkodowanie zostanie wyp³acone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – tam te¿ zg³aszamy szkodê. UFG, po wyp³acie odszkodowania poszkodowanym, zwraca siê do sprawcy o zwrot poniesionych kosztów.
Kiedy zgodnie z ustaw± (art. 14) powinni¶my dostaæ odszkodowanie
- 30 dni – to termin na wyp³atê odszkodowania – licz±c od dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o szkodzie. W przypadku braku decyzji o przyznaniu odszkodowania zak³ad ubezpieczeñ zobowi±zany jest do poinformowania klienta na pi¶mie o przyczynach uniemo¿liwiaj±cych wyp³atê oraz do wyp³acenia tzw. kwoty bezspornej.
- 14 dni – ma zak³ad ubezpieczeñ na wyp³acenie ca³o¶ci odszkodowania od dnia ustalenia odpowiedzialno¶ci.
- 90 dni – jest to maksymalny termin wyp³aty ca³o¶ci odszkodowania. Zak³ad ubezpieczeñ nie powinien przekraczaæ tego terminu. W razie niedope³nienia obowi±zku wyp³acenia odszkodowania w terminie wynikaj±cego z ustawy, na ubezpieczyciela zostaje na³o¿ona przez organ nadzoru kara (zasady okre¶lone w art.212 ust.1 pkt 1 lub 2 ustawy o dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej).
Zak³ad ubezpieczeñ ma obowi±zek informowaæ na pi¶mie klienta o wszystkich zmianach i decyzjach (o przyznaniu odszkodowania, zmianie wysoko¶ci odszkodowania, odmowie przyznania ¶wiadczenia). Pismo takie powinno zawsze zawieraæ wyja¶nienie oraz wskazywaæ podstawê prawn± uzasadniaj±ce przedmiotow± decyzjê.
Ka¿dy poszkodowany ma prawo do wgl±du do akt szkodowych. Ubezpieczyciel nie mo¿e odmówiæ ich wydania – ma obowi±zek udostêpniæ wszystkie informacje i dokumenty wp³ywaj±ce na ustalenie odpowiedzialno¶ci i wysoko¶ci odszkodowania.
Magdalena Lis