X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Rzecznik Ubezpieczonych i jego Biuro

Biuro Rzecznika Ubezpieczonych to instytucja powołana m.in. do ochrony interesów osób ubezpieczonych.

Ubezpieczony, który czuje się pokrzywdzony przez zakład ubezpieczeń (np. gdy towarzystwo opóźnia wypłatę odszkodowania, zaniża jego wartość, odmawia wypłaty świadczenia), może zwrócić się do Rzecznika z prośbą o pomoc.

Spośród wielu zadań, które wypełnia Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, szczególnie ważne dla ubezpieczonych są:

 • udzielanie bezpłatnych porad, opinii, konsultacji i informacji prawno-ubezpieczeniowych oraz wyjaśnień w zakresie stosowania prawa;
 • wszczynanie postępowania w zakresie skarg, składanych przez ubezpieczonych na zakłady ubezpieczeń, fundusze i zakłady emerytalne, ZUS, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych o udzielenie informacji lub wyjaśnień oraz udostępnienie akt i dokumentów;
 • występowanie z wnioskiem o udzielenie informacji do wspomnianych instytucji i ubezpieczycieli;
 • występowanie z wnioskiem o zmianę stanowiska wspomnianych instytucji i ubezpieczycieli, jeśli w opinii Rzecznika jest ono niekorzystne dla ubezpieczonego;
 • występowanie przed sądem i innymi organami orzekającymi;
 • opiniowanie projektów aktów prawnych, dotyczących organizacji i funkcjonowania ubezpieczeń, funduszy emerytalnych i pracowniczych programów emerytalnych oraz emerytur kapitałowych, występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę aktów prawnych oraz udział w pracach legislacyjnych;
 • badania rynku ubezpieczeniowego i emerytalnego;
 • edukowanie i informowanie ubezpieczonych, podnoszenie świadomości ubezpieczeniowej;
 • sporządzanie sprawozdań statystycznych dotyczących skarg na ubezpieczycieli.
Na stronie internetowej Rzecznika ubezpieczony może znaleźć m. in. przydatne wzory pism i skarg oraz liczne orzeczenia prawne.

Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.