X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Dla kogo ubezpieczenie obowiązkowe?

2006-07-12 11:12 środa

Polisy obowiązkowe charakteryzują się istnieniem prawnego obowiązku (nakazu) zawarcia umowy ubezpieczenia. Zakłady ubezpieczeń prowadzące działalność w zakresie ubezpieczenia obowiązkowego nie mogą odmówić zawarcia takiej polisy. 

 

W ramach ubezpieczeń obowiązkowych wyróżniamy:

  • ubezpieczenia obowiązkowe sensu strico (powszechne)
  • ubezpieczenia obowiązkowe sensu largo (szczególne)

W przypadku powszechnych ubezpieczeń obowiązkowych ogólne warunki ubezpieczenia ustalane są przez Sejm w drodze ustawy. Do powszechnych ubezpieczeń obowiązkowych zaliczamy: ubezpieczenie oc posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie budynków oraz oc rolników. Kolejną cechą charakterystyczną dla tego typu polis, jest kara za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia. Osoba fizyczna lub prawna, która nie zawarła takiego ubezpieczenia musi wnieść na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego opłatę karną.

Dokonanie tej czynności nie zwalnia od obowiązku zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia.

 

OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia posiadaczowi pojazdu ochronę ubezpieczeniową w  przypadku, gdy ten wyrządzi szkodę związaną z ruchem pojazdu osobie trzeciej. Przez pojęcie szkoda należy rozumieć: śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Ubezpieczenie obejmuje pojazdy mechaniczne osobowe, ciężarowe, przyczepy oraz motocykle.

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
  • :)
    2008-03-26 13:31 środa ~ania | [+] odpowiedz
    Interesujące .... dużo informacji , zawsze to lepsze niż zagłębianie się w ustawę.
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Weksel - dokument wystawiony zgodnie z prawem ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.