X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Na wakacje - przygotuj pojazd i podróżników do drogi!

2014-07-14 13:49 poniedziałek

Niedługo duża część Polaków wybiera się, bądź już wyjechała, na wakacje. Już od zakończenia świąt wielkanocnych Panie zaczęły proces odchudzania, aby na plaży sadełko nie wylewało się z kostiumu, panowie analizują mapy samochodowe, wykonują przeglądy swoich stalowych rumaków i robią rozeznanie, jakie piwa na danym terenie są najlepsze.

Część z Państwa wybiera się za granicę samodzielnie, bądź biorąc udział w wyjazdach zorganizowanych i chciałbym uprzedzić, że z punktu widzenia zabezpieczenia się przed tym, co może się wydarzyć, formuła podróżowania nie ma żadnego znaczenia, nawet jeżeli w folderze jest notatka, że wszyscy uczestnicy są ubezpieczeni od ... na koszt organizatora wyjazdu.

Opiszę, jak ja przygotowuję się wraz z żoną do samodzielnej podróży zagranicznej samochodem (ok. 8 000 km) po Europie. Zacznę od samochodu. Za obowiązek uważam przegląd samochodu w zaufanej stacji serwisowej, zwłaszcza w zakresie zawieszenia, hamulców, układu kierowniczego, wycieków itp.

Po przeglądzie, a przed wyjazdem trzeba zawsze jeszcze przejechać kilkaset kilometrów, ponieważ zdarza się, że usterki wynikną właśnie w wyniku tego przeglądu.

Bez względu na długość trasy, zarówno w mieście jak i w terenie niezabudowanym, rodzice mają obowiązek przewożenia młodego pasażera w foteliku. Zgodnie z zapisem w Kodeksie Drogowym, dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 centymetrów wzrostu przewozi się w foteliku ochronnym lub na specjalnym siedzisku. Niedopełnienie tego obowiązku grozi otrzymaniem mandatu (w Polsce w wysokości 150 złotych), ale przede wszystkim może narazić dziecko na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia, w trakcie jazdy.

Fotelik musi być DOPASOWANY DO WYSOKOŚCI I WAGI DZIECKA!

Tylko taki fotelik zapewni naszemu dziecku maksimum bezpieczeństwa. Nawet przy niewielkiej kolizji foteliki za małe bądź kupowane na wyrost mogą spowodować u dziecka poważne, często nieodwracalne urazy. Pamiętajmy o tym! Kupno dopasowanego fotela dla dziecka to wydatek kilkuset złotych. Leczenie urazów (że nie wspomnę o możliwości inwalidztwa) to kilkaset tysięcy złotych. O naszych wyrzutach sumienia nawet nie wspomnę.

Jeżeli planujemy podróż z bardzo małym dzieckiem, bezpośrednio przed wyjazdem należy odbyć kontrolną wizytę u pediatry. Pod wpływem podróży często niezauważalne dla rodziców objawy chorobowe mogą, w ciągu kilkudziesięciu godzin, znacznie się nasilić i zmusić nas do przerwania podróży na dłużej.

Trochę wiedzy nie zaszkodzi...

Jadąc przez określone kraje, odszukuję w Internecie, jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują na terenie każdego z nich. Są np. takie, w których obowiązuje posiadanie kompletu żarówek odpowiedniego dla naszego typu samochodu, są też takie, gdzie apteczka samochodowa musi posiadać szczególne wyposażenie i gdzie sprawdza się czy w kokpicie samochodu znajduje się kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera, czy gaśnica jest zalegalizowana, itp. itd. Równocześnie sprawdzam, jakie ograniczenia szybkości obowiązują na terenie danego kraju. Np. we Francji, policja nakłada mandaty w razie przekroczenia dozwolonej prędkości o zaledwie kilka kilometrów, a najechanie tylko jednym kołem na linię ciągłą jest poważnym wykroczeniem.

Po zebraniu wszystkich tych informacji, dokupuję potrzebne wyposażenie, aktualizuję mapę GPS, czyszczę samochód, dokładnie myję szyby od zewnątrz i od wewnątrz, a na stronę zewnętrzną szyby przedniej i szyb bocznych, nakładam niewidoczną wycieraczkę. Wiem, że na ten temat zdania są podzielone, ale robię to od wielu lat i uważam ten wynalazek za znakomicie ułatwiający jazdę autostradą podczas deszczu. W ubiegłym roku jechałem z Warszawy do Berlina w strugach deszczu i przez całą podróż tylko trzy razy użyłem na moment wycieraczek!

Koło zapasowe lub tzw. dobiegowe jest wg mnie bardzo potrzebne, chociaż już są nowocześniejsze metody ratowania się w razie przebicia opony. Ja mimo wszystko na dłuższy wyjazd zalecam kupno, bądź wypożyczenie, koła dobiegowego, które zawsze pozwoli dojechać do najbliższego warsztatu.

Uwaga na wyłączenia w ubezpieczeniach komunikacyjnych

Polecam wykupienie specjalistycznego ubezpieczenia samochodu od wszelkiego typu awarii na terenie całej Europy, bądź posiadanie pełnego pakietu assistance przy ubezpieczeniu swojego samochodu. Takie pakiety assistance mają jednak zawsze jakieś wyłączenia, o czym przekonałem się we Francji, gdy podczas jazdy wieczorem w górach opadła nagle prawa szyba obok kierowcy. Zrobiło się zimno, zaczął kropić deszczyk, a my staliśmy na parkingu (piątek wieczór) nie mogąc kontynuować jazdy.

Spokojnie dzwonię do swojego ubezpieczyciela i co słyszę: „Jeżeli silnik pracuje, to może pan kontynuować podróż. W OWU jest przecież zapisane, że unieruchomienie samochodu oznacza niemożność uruchomienia silnika!” Jednym słowem miałem duuuży kłopot. O dalszych przygodach innym razem.

Teraz pora na przygotowanie się uczestników podróży!

OBOWIĄZKOWO: wyrabiamy w NFZ (można przez Internet) Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta jest ważna 6 miesięcy i działa na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu.

W zakresie opieki zdrowotnej posiadacz karty EKUZ powinien być traktowany tak samo, jak obywatele danego kraju. Niestety nie we wszystkich krajach zakres opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia społecznego jest taki sam, jak w Polsce, dlatego zalecam wszystkim - i sam to zawsze robię - wykupienie prywatnie tzw. ubezpieczenia podróżnego.

Można zrobić to bez wychodzenia z domu korzystając ze stron internetowych towarzystw ubezpieczeniowych i nie tylko. Można się ubezpieczyć od kosztów leczenia do wysokości kilkuset tysięcy złotych, w tym od leczenia tak zwanych chorób przewlekłych, od Odpowiedzialności Cywilnej (gdy na przykład w hotelu stłuczemy wielkie lustro w łazience lub nasze dziecko rowerkiem zarysuje Mercedesa na parkingu), ubezpieczyć bagaż, sprzęt sportowy czy też doubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Należy zawsze dokładnie przeczytać zakres takiego ubezpieczenia, aby uniknąć niespodzianek.

Największa zaleta?

W razie wypadku/choroby dzwonimy pod podany na karcie ubezpieczenia numer kontaktowy podając swoje dane, numer polisy i gdzie się dokładnie znajdujemy, a ubezpieczyciel przejmuje dalszą opiekę nad nami, łącznie z przywiezieniem do miejsca zamieszkania, jeżeli nasz samochód uległ zniszczeniu, bądź nasz stan (np. złamania po wypadku na nartach wodnych) nie pozwala na transport do domu w inny sposób, niż ambulansem. Jeżeli to my byliśmy tą połamaną ofiarą, samochód jest sprawny, ale tylko my mamy prawo jazdy, wtedy ubezpieczyciel dostarczy na miejsce wypadku kierowcę, który przywiezie pozostałą część rodziny samochodem.

Zakres ubezpieczeń wyjazdowych (tak zwanych turystycznych) jest olbrzymi i sami możemy sobie wybrać to, co nas interesuje i za jakie ryzyka jesteśmy w stanie i chcemy zapłacić składkę.

Zakres przykładowego ubezpieczenia może obejmować:

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance

Jeśli Klient, przebywając poza granicami kraju, ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi lub nagle zachoruje, firma ubezpieczeniowa pokryje koszty z tytułu:
 • wizyt lekarskich,
 • zabiegów ambulatoryjnych,
 • badań np. krwi, RTG, EKG, USG,
 • pobytu i leczenia w szpitalu,
 • leczenia stomatologicznego w razie ostrych stanów zapalnych i bólowych,
 • transportu do placówki medycznej,
 • naprawy lub zakupu okularów i protez,
 • akcji poszukiwawczej w górach i na morzu, prowadzonej przez wyspecjalizowane jednostki.

2. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Gdy podczas podróży Klient wyrządzi osobie trzeciej szkodę na ciele lub w mieniu i będzie zobowiązany do jej naprawienia, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dotyczy m.in. takich zdarzeń jak:
 • uszkodzenie mienia hotelowego,
 • pogryzienie przechodnia przez psa Klienta,
 • zniszczenie mienia przez dzieci Klienta,
 • uszczerbek na zdrowiu spowodowany przez Klienta innej osobie.

Jeśli osoba poszkodowana przez Klienta będzie dochodzić odszkodowania przed sądem cywilnym, z polisy zostaną pokryte niezbędne koszty obrony.

3. Ubezpieczenie bagażu podróżnego

Ochroną ubezpieczeniową objęty jest bagaż, który znajduje się pod bezpośrednią opieką Klienta podczas podróży oraz bagaż, który:
 • powierzył zawodowemu przewoźnikowi,
 • oddał do przechowalni,
 • pozostawił w zamkniętym pomieszczeniu,
 • przechowywany jest w luku bagażowym.
4. Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie, jeśli ubezpieczony sprzęt sportowy został utracony, uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu na skutek wystąpienia zdarzeń losowych, takich jak: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, silny wiatr, deszcz nawalny, grad, powódź, tsunami, trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu, kradzież z włamaniem, rozbój, wypadek lub katastrofa środka komunikacji, nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek, utrata uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu sportowego podczas uprawiania sportów, jeśli ten fakt nastąpił na skutek nieszczęśliwego wypadku.

5. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie w przypadku gdy podczas podróży Klient ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi, polegającemu na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia i powodującemu trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że wszyscy moi klienci, którzy mieli wykupione takie ubezpieczenie i musieli z niego skorzystać, już do końca życia oni i ich znajomi, zawsze będą je wykupywać przed wszystkimi wyjazdami zagranicznymi. 
Przy częstych wyjazdach (opłaca się to powyżej 3 wyjazdów w roku lub przy dłuższym pobycie) można też wykupić takie ubezpieczenie na cały rok, przy czym nie jest ograniczona liczba wyjazdów i wjazdów do Polski.

Osobą Ubezpieczoną może być każdy, kto wyjeżdża za granicę lub przebywa tam na stałe, zarówno w celach prywatnych jak i zarobkowych. 

Podsumujmy: pojazd jest już gotowy do drogi, mamy EKUZ oraz wykupiliśmy prywatne ubezpieczenie podróżne. Do skompletowania pozostała podręczna apteczka. Oczywiście zabrać należy ze sobą niezbędny zapas leków na okres wyjazdu oraz duży komplet plastrów i środków opatrunkowych i dezynfekcyjnych (zwłaszcza jeżeli jadą z nami dzieci), żel do dezynfekcji rąk (przydatny właściwie non stop dla wszystkich - będziemy wszak poza domem), przyrząd do wyciągania kleszczy oraz ssawka do wyciągania jadu - komarów, pszczół, żmij, a nawet skorpionów (wszystko dostępne w aptekach i osobiście przeze mnie wypróbowane). Jeżeli dzieci źle znoszą podróż należy podać środki zapobiegające chorobie lokomocyjnej (niezależnie od właściwej diety, komfortu podczas jazdy, częstych postojów, itp.).

W dzisiejszych czasach nie musimy już zabierać w podróż stert kanapek (które w upale się psują) czy termosów z kawą (chociaż ja zawsze mam jeden, pełen). I w Polsce i w całej Europie bogata sieć zajazdów zapewnia doskonałą kuchnię i chwilę relaksu, a kawa na niektórych stacjach benzynowych dorównuje smakiem serwowanym w najdroższych kawiarniach. Za to wodę powinniśmy kupować podczas każdego postoju na stacji benzynowej czy sklepie z lodówką. Będzie smaczna, orzeźwiająca i zdrowa. 

Nie śpieszmy się podczas podróży. Tak ją zaplanujmy, aby zarówno dla nas, jak i dla naszych pasażerów była elementem wypoczynku i ciekawych doznań, a nie męczarnią i stresem. Dlatego nie należy bagatelizować konieczności robienia przerw w podróży. Jeżeli dobrze je zaplanujemy i nie ograniczymy do 15 minut postoju na przydrożnym parkingu, ale raczej wykorzystamy do zwiedzenia interesującej lub zabytkowej pobliskiej miejscowości, znacznie wzbogacimy doznania poznawcze wynikające z wymarzonej podróży.

Mam nadzieję, że ta garść informacji ułatwi Państwu przygotowania do wyjazdu. Życzę szczęśliwej podróży i niezapomnianych wrażeń.

Maciej Lichoński 

Skontaktuj się z Autorem, który może zostać również Twoim doradcą ubezpieczeniowym, przez stronę: Ubezpieczenia na życie