X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Autocasco – ekstrawagancja czy nieodzowny element ubezpieczenia samochodu?

2006-06-29 16:00 czwartek

Tak jak ryba nie może żyć bez wody, tak kierowca nie może obyć się bez ubezpieczenia. Jednakże mamy ten przywilej, że sami możemy zdecydować, jakiej jakości będzie nasza ubezpieczeniowa egzystencja.

 

Niestety, wciąż wielu z nas uważa, że polisa OC jest jedynym ubezpieczeniem, którego tak naprawdę potrzebujemy, by bezpiecznie przemieszczać się po drogach, a każdy inny wariant ubezpieczenia komunikacyjnego to ekstrawagancja i niepotrzebny wydatek obciążający domowy budżet. Nic bardziej mylnego! Dopóki nie przydarzy się nam przykry w konsekwencjach wypadek samochodowy czy chociażby stłuczka, których to my będziemy sprawcami, albo dopóki nie padniemy ofiarą wandali czy złodziei, możemy spać spokojnie – koszmar zacznie się dopiero, gdy spotka nas któraś z wyżej wymienionych sytuacji.
W Polsce co roku dochodzi do około 60 tysięcy stłuczek i wypadków i, musimy to sobie uzmysłowić z pełną świadomością, sama kolizja jest dopiero początkiem drogi przez mękę. Stres, nieprzyjemności, utrata (chwilowa bądź trwała) samochodu, wreszcie obciążenia finansowe – to fakty wynikające z udziału w kolizji drogowej. Pół biedy, jeśli wypadek zdarzył się nie z naszej winy – OC winowajcy pokryje wyrządzone nam szkody. W naprawdę kłopotliwej sytuacji znajdziemy się, gdy to my odpowiadamy za spowodowanie kolizji, a w naszym portfelu widnieje jedynie obowiązkowa polisa OC.

 

Obecnie Ubezpieczyciele zachęcają do zakupu polisy AC sporymi zniżkami, proponują dogodny system płatności (nawet w 12 ratach), ruszyła kampania mająca na celu pozyskanie jak największej ilości klientów, którzy powodują mało szkód i dotąd nie mieli polisy casco. Co więcej! Coraz częściej do AC dodawana jest za darmo polisa assistance. Może więc warto zweryfikować swoje dotychczasowe poglądy na temat AC i rozejrzeć się po rynku ubezpieczeń?

 

Zakres ubezpieczenia AC

 

Przedmiotem umowy AC są pojazdy zarejestrowane w Polsce. Ubezpieczenie autocasco chroni przed stratami materialnymi związanymi z użytkowaniem samochodu. Przede wszystkim zapewnia odszkodowanie za auto, jeśli zniszczy je lub uszkodzi sam właściciel, lub osoba przezeń uprawniona do prowadzenia pojazdu. Szkoda taka może powstać wskutek: zderzenia się pojazdów; uderzenia w budynek, drzewo lub jakikolwiek inny przedmiot; zdarzenia losowego, np. powodzi, zatopienia, pożaru, wybuchu, opadów atmosferycznych, huraganów, osunięć ziemi, lawiny itp.; kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia; potrącenie pieszego lub zwierzęcia.

 

Zastrzeżenia do umowy

 


Oczywiście każdy z Ubezpieczycieli zaznacza odpowiednie klauzule wyłączenia od umowy. Towarzystwo nie wypłaci odszkodowania, gdy kierowca:
• uszkodził samochód, prowadząc go bez odpowiednich dokumentów (ważny dowód rejestracyjny, prawo jazdy) lub pod wpływem alkoholu bądź narkotyków,
• użył go jako narzędzie przestępstwa (tu niejednokrotnie Ubezpieczyciel ma na myśli również sytuację przekroczenia przez nas dozwolonej prędkości),
• oddalił się bez uzasadnionej przyczyny z miejsca wypadku,
• jeśli ukradziono samochód, w którym kierujący pozostawił kluczyki i dowód rejestracyjny, bądź pojazd nie był zabezpieczony zgodnie z wyposażeniem (okna uchylone, drzwi nie zamknięte),
• do utraty samochodu doszło z powodu rażącego niedbalstwa ubezpieczonego,
• pojazd był używany na wyścigach lub konkursach nauki jazdy bez zapłacenia dodatkowej składki,
• gdy szkody spowodowane są działaniami wojennymi, związanymi ze stanem wojennym lub wyjątkowym,
• gdy pojazd użyty był w akcjach protestacyjnych, blokadach dróg i strajkach.

 

Od czego zależy wysokość stawek AC
 Aby dobrać najdogodniejszą dla siebie opcję ubezpieczenia AC, pierwszym - i najważniejszym - krokiem jest rozglądnięcie się po rynku i porównanie ofert poszczególnych Towarzystw. Analiza porównawcza pozwoli Ci dostosować ich właściwości do Twoich indywidualnych potrzeb i pomoże wybrać odpowiedni produkt. Oto czynniki, które decydują o wysokości stawek AC:
• zakres ochrony (podstawowy, rozszerzony),
• ryzyko kradzieży (zależy od „chodliwości” danej marki samochodu wśród złodziei),
• wyposażenie dodatkowe (czy zamontowany jest auto-alarm itp.),
• suma ubezpieczenia,
• zwyżki lub zniżki (np. za bezszkodową jazdę),
• wartość pojazdu i amortyzacja,
• przeznaczenie pojazdu,
• region kraju, w którym mieszka ubezpieczony,
• wiek właściciela pojazdu i jego stażu jako kierowcy,
• czy ubezpieczenie kupowane jest w pakiecie, czy osobno (np. wraz z NNW, rozszerzoną wersją assistance itp.)

 


Magdalena Vogt