X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Ubezpiecz się wyjeżdżając na zagraniczne zakupy

2015-11-18 15:02 środa

Podróże zagraniczne to nie tylko wyjazdy urlopowe. Często są to delegacje służbowe, wyjazdy do pracy, a ostatnio coraz bardziej popularne stają się podróże zakupowe. Planując taką podróż warto pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, które zagwarantuje nam ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach.

fot. archiwum własne

Jeszcze kilka lat temu wyjazdy zakupowe należały do rzadkości. Odległość oraz koszty związane z dojazdem nie zachęcały. Powstanie tanich linii lotniczych spowodowało, że na zakupy za granicę wybieramy się coraz częściej. Według rankingu "Globe Shopper City Index" najchętniej wybieranymi w tym celu miastami w Europie są Londyn, Madryt i Barcelona. Atrakcyjne stają się też dłuższe podróże np. do Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj podróże te nie trwają dłużej niż tydzień, musimy jednak pamiętać, że jest to wciąż wyjazd za granicę, podczas którego mogą spotkać nas przykre niespodzianki. Leczenie zagraniczne bywa o wiele bardziej kosztowne niż w kraju, a zakres ubezpieczenia krajowego nie obejmuje pomocy medycznej za oceanem.

 


    Porównaj ubezpieczenia w kilka sekund!

 

Koszty leczenia w USA

Stany Zjednoczone należą do jednych z najdroższych państw pod względem opieki zdrowotnej. Zwykła konsultacja lekarska może kosztować niewyobrażalne dla Polaka sumy. Dla przykładu, leczenie ambulatoryjne kosztuje od 75 do nawet 537$. Za pobyt w szpitalu spowodowany np. bólem w klatce piersiowej zapłacimy 86 tys. $, podejrzenie zawału serca i 4 dni w szpitalu będzie nas kosztowało 55 tys. $, za operację np. po złamaniu kości podudzia i 2 dni pobytu w szpitalu możemy zapłacić 58 tys. $. Dlatego warto wybierać oferty Towarzystw, które nie mają limitów na leczenie ambulatoryjne.

Ubezpieczenie bagażu

Problemy ze zdrowiem nie są jedynym niebezpieczeństwem, które może nas spotkać w podróży. Może się też zdarzyć, że bagaże pełne wartościowych dla nas rzeczy, zostaną zagubione. Co wtedy?

Ubezpieczenie turystyczne oferuje w tym zakresie dodatkową opcję, jaką jest ubezpieczenie bagażu.

Redakcja poleca: Experience travel - nowy trend w polskiej turystyce?

Jak to działa?

Gdy zaginięcie bagażu stało się już faktem, pierwsze o czym powinniśmy pamiętać to powiadomienie odpowiednich służb o zajściu oraz uzyskanie pisemnego potwierdzenia zagubienia z wyszczególnieniem utraconych przedmiotów. Po powrocie z podróży, ale nie później niż w ciągu 7 dni, szkodę trzeba zgłosić do Centrum Obsługi Klienta.

Wysokość odszkodowania ustalana jest na podstawie rachunków, faktur, paragonów oraz potwierdzeń płatności i przelewów, jednak nie może ona przekraczać sumy ubezpieczenia wybranej przez nas przed podpisaniem umowy. Jeżeli nie dysponujemy powyższymi potwierdzeniami to, w zależności od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowego, możemy przesłać listę zagubionych przedmiotów uwzględniającą typ, markę i datę nabycia przedmiotu. Na tej podstawie zostanie obliczona wysokość odszkodowania.

Warto też pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe zastrzega sobie wyjątki, w jakich polisa turystyczna nie działa oraz przedmioty nie objęte ochroną. Szczegółowe informacje dotyczące sytuacji, w jakich możemy spodziewać się odmowy wypłacenia pieniędzy ze strony ubezpieczyciela znajdziemy w OWU danego towarzystwa. Jest to podstawowy dokument, który trzeba przeanalizować przed podpisaniem umowy.

Irena Jedinskaja