X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Kiedy ubezpieczyciel odmówi odszkodowania?

2017-03-29 12:41 środa
Decydując się na ubezpieczenie mieszkania warto zapoznać się dokładnie ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia. Mówią one o takich sytuacjach, jak wyłączenia odpowiedzialności, zakres odpowiedzialności, czy warunki, jakie trzeba spełnić, żeby uzyskanie wypłaty było w ogóle możliwe. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą bowiem stosować różnorodne metody, zabezpieczające przed nieuczciwymi praktykami klientów, które mogą, choć nie muszą się pojawiać. Właśnie dlatego, towarzystwa, już w organizacji polisy, stosują wykluczenia, które chronią je w razie przypuszczalnych nadużyć. 

    PORÓWNAJ NASZE OFERTY

 

Wyłączenia odpowiedzialności - na czym polegają?

Wykluczenia to klauzule zawarte w regulaminie polisy, czyli warunkach ubezpieczenia. Określają one, jakie sytuacje nie są objęte ochroną ubezpieczeniową lub jakie warunki określonych sytuacji powodują, że do wypłaty odszkodowania z polisy mieszkaniowej nie dojdzie. To bardzo ważne, by zapoznać się z nimi bardzo szczegółowo. 

Najważniejszym wykluczeniem, które powoduje, że wypłata odszkodowania z polisy mieszkaniowej nie będzie możliwa jest działanie lokatora. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe uzyska informację od rzeczoznawcy, że zdarzenie mogło być skutkiem świadomego lub nierozważnego działania ubezpieczonego, wówczas może odmówić wypłaty odszkodowania. Może to bowiem sugerować, że ubezpieczony celowo tak postąpił, by uzyskać środki na remont, a nie na naprawienie niefortunnych szkód. 

Z kolei wyłączenia odpowiedzialności mogą zostać wprowadzone również w sytuacji, gdy do nieszczęśliwego zdarzenia doszło na skutek działania ubezpieczonego, który był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Osoba działająca pod wpływem substancji psychoaktywnych sprowadza niebezpieczeństwo i zagrożenie. Jest nierozważna i nie potrafi oszacować ryzyka. Nie zwalnia jej to jednak z odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Zwalnia natomiast towarzystwo.

Do wyłączeń może też zaliczać się nieodpowiednie zabezpieczenie mieszkania przed zdarzeniami. Jeżeli dom nie został zamknięty i doszło do włamania lub też nie zabezpieczono instalacji i doszło do pożaru lub zalania, to również towarzystwo może odmówić dokonania wypłaty – zgłoszenie szkody można oczywiście wykonać. Pytanie jednak, czy takie zgłoszenie będzie efektywne. 

OWU a punkt widzenia ubezpieczyciela

Tego rodzaju działanie towarzystw ubezpieczeniowych nie budzi żadnego zdziwienia. Wielu klientów może się oburzać tak restrykcyjnymi wyłączeniami, jednak łatwo można zrozumieć, czym jest to spowodowane.

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może decydować się na tego rodzaju ryzyko, jak wyłudzanie odszkodowania. Wówczas, każdy zainteresowany remontem mieszkania, kupowałby polisę dla siebie.

Następnie powodowałby wypadek w postaci zalania lub innego zniszczenia i wnioskowałby o odszkodowanie. Jasnym jest więc, że to nie może działać w ten sposób. Polisa ubezpieczeniowa ma być pomocna w sytuacjach rzeczywiście trudnych, w prawdziwych wypadkach, a nie stanowić fundusz remontowy, dla osób, które chcą odświeżyć swoje mieszkanie. W zamian ubezpieczeni dostają możliwość wglądu do przyszłej umowy pod postacią dokumentu OWU.

Podsumowując, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania w bardzo jasnych i określonych warunkach. Warunki te są znane ubezpieczonemu jeszcze przed zawarciem umowy. Wszystko po to, by ubezpieczony miał możliwość podjąć decyzję znając jej konsekwencje i wszystko co się z nią wiąże.

W większości, odmowa wypłaty odszkodowania następuje w momencie, gdy do zdarzenia nie doszło na skutek wypadku, lecz świadomego działania ubezpieczonego lub też wypadek jest efektem nierozważnego i niefrasobliwego postępowania ubezpieczonego. 
  

    SPRAWDŹ KOMPLETNĄ POLISĘ