X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Grupa Generali Polska: 1,740 mld zł składki przypisanej brutto w 2010 r.

2011-03-21 08:35 poniedziałek
Na koniec 2010 r. składka przypisana brutto spółek Grupy Generali w Polsce wyniosła 1.740.544 tys. zł* wobec 1.939.939 tys. zł rok wcześniej (dane do zatwierdzenia przez Radę Nadzorczą z końcem marca br.). Nieznaczny spadek przypisu składki rok do roku jest wynikiem tzw. wysokiego efektu bazy wyników porównawczych, tj. bardzo wysokiego, jednorazowego przypisu składki z ubezpieczeń życiowych ze składką jednorazową w IV kwartale 2009 r.

Miniony rok był okresem dynamicznego rozwoju firmy w kluczowych segmentach rynku. Mimo niesprzyjających realiów ekonomicznych Grupa Generali zanotowała bardzo dobre wyniki na rynku ubezpieczeń na życie, mierzone zwłaszcza znaczącym wzrostem sprzedaży produktów ze składką regularną, co jest zasługą nowo pozyskiwanych umów oraz wysokiego poziomu utrzymania klientów. Miniony rok był też udany dla funduszu emerytalnego Generali – lidera najnowszego rankingu KNF pod względem 3-letniej stopy zwrotu z inwestycji z 6.X.2010 r.

- „Miniony rok był dla branży ubezpieczeniowej trudnym okresem przede wszystkim w kontekście szkód wywołanych przez liczne anomalie pogodowe, ale także przez ostrą konkurencję cenową zapoczątkowaną jeszcze w ubiegłych latach. Czas kryzysu na rynkach finansowych również nie pomagał w działalności naszej branży, choć Polska gospodarka radziła sobie na tle innych europejskich krajów relatywnie dobrze. Wszystkie te aspekty miały znaczący wpływ na wyniki działalności towarzystw ubezpieczeniowych w 2010 roku. Na tym tle dokonania Generali oceniam jako bardzo obiecujące, bowiem w kluczowych dla nas segmentach rynku rozwijaliśmy się w bardzo dobrym i szybszym tempie od konkurentów rynkowych” – mówi Prezes Zarządu Grupy Generali w Polsce, Artur Olech.

UBEZPIECZENIA MAJĄTKOWE – rok poprawy rentowności i rozwoju linii produktowych

W 2010 r. przypis składki brutto spółki Generali T.U. S.A. z rynku ubezpieczeń majątkowych wyniósł 749.978 tys. zł i był o niemal 3 % wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W minionym roku spółka kładła nacisk na maksymalizację sprzedaży tych produktów ubezpieczeń majątkowych, które pozwalają generować wyższą rentowność niż w przypadku ubezpieczeń AC/OC komunikacyjnych, które są obecnie na polskim rynku niedochodowe. W efekcie tych działań w 2010 r. tzw. ubezpieczenia masowe nie-komunikacyjne (tj. mieszkaniowe, MSP, turystyczne i NNW) oraz ubezpieczenia korporacyjne stanowiły ok. 37% całego portfela ubezpieczeń majątkowych Generali T.U., wobec 32% jeszcze 2 lata temu.

Ubezpieczenia masowe nie-komunikacyjne wzrosły o 29% i były w minionym roku najdynamiczniej rozwijającą się linią biznesu spółki.

Portfel ubezpieczeń komunikacyjnych Generali wzrósł rok do roku o 3,8%  i wyniósł 472,5 mln zł. W ostatnich miesiącach firmie udaje się również systematycznie poprawiać rentowność tej linii biznesu.

GENERALI ŻYCIE – ubezpieczenia ze składką regularną rosną 3-krotnie szybciej niż rynek

Przypis składki brutto spółki Generali Życie T.U. S.A. wyniósł na koniec 2010 r. 990.566 tys. zł, wobec 1.209.427 tys. zł przed rokiem. Niższy rok do roku wolumen przypisu składki z tego segmentu rynku jest wynikiem tzw. wysokiego efektu bazy dla rezultatów osiągniętych w 2009 r., a zwłaszcza bardzo wysokiego, jednorazowego przypisu składki w IV kwartale 2009 roku, w którym Generali na mocy współpracy z partnerami bankowymi (głównie produkty krótkoterminowe ze składką jednorazową) wypracowało ponad 0,5 mld zł przypisu składki.

Sprzedaż produktów ze składką jednorazową wyniosła na koniec 2010 r. 520,6 mln zł, wobec 838,7 mln zł rok wcześniej.

Jednak strategicznie Generali koncentrowało się w 2010 r., kontynuując kierunek wyznaczony w latach ubiegłych, na segmencie produktów ze składką regularną, które stanowią sedno działalności stricte ubezpieczeniowej towarzystw ubezpieczeń na życie. Wzrost w tym obszarze wyniósł 27%, do 469,9 mln zł, podczas gdy – wg najświeższych dostępnych danych rynkowych – na koniec III kwartału ub.r. ten segment rynku wzrósł w Polsce o 9,9% (a więc niemal 3-krotnie wolniej). Tak dobre rezultaty spółka zawdzięcza przede wszystkim doskonałym wynikom w pozyskiwaniu nowych klientów (mierzone tzw. składką urocznioną APE**), osiągając 30% wzrost w tym obszarze.

Po drugie wysoka dynamika tego biznesu jest również zasługą bardzo dobrej utrzymywalności portfela ubezpieczeń na życie, który w trudnych realiach rynkowych uległ w Generali znaczącej poprawie, zbliżając się do poziomu z okresu prosperity w gospodarce. Niezmiennie na osiągnięcia te wpływa bardzo dobra efektywność sprzedaży i strategia multikanałowej dystrybucji z wiodącą rolą sieci własnej.

GENERALI OFE – przekracza próg 10 mld zł aktywów

Na koniec IV kwartału 2010 r. OFE Generali prowadził 782 tys. aktywnych rachunków emerytalnych, tj. o 16% więcej niż rok wcześniej. Oznacza to 4-krotnie szybsze tempo rozwoju, w porównaniu ze średnią rynku, na którym liczba aktywnych rachunków wzrosła w ciągu roku o 3,9%.

Generali OFE zarządzał na koniec 2010 r. aktywami w wysokości 10,4 mld zł, tj. o 35% więcej niż przed rokiem. Długoterminowe wyniki inwestycyjne potwierdzają słuszność przyjętej strategii bazującej na dwóch fundamentalnych elementach: długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym oraz bezpieczeństwie. W ostatnim opublikowanym przez KNF komunikacie z dn. 6 października 2010 w sprawie 3-letnich stóp zwrotu, fundusz Generali zajął po raz trzeci z rzędu pierwsze miejsce. Został również laureatem zestawienia Najlepszych Instytucji Finansowych przygotowywanego przez dziennik „Rzeczpospolita” (14.10.2010r) .

PODSUMOWANIE roku 2010 i perspektywy na przyszłość

Skonsolidowany zysk netto Grupy Generali wyniósł na koniec 2010 r. 20,0 mln zł wobec 24,4 mln zł rok wcześniej. Wynik ten został obciążony zarówno przez anomalie pogodowe, które miały wpływ na znacząco wyższy poziom wypłacanych przez firmę odszkodowań, jak i negatywne trendy na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Głównym celem Generali w ubezpieczeniach majątkowych w roku 2011 jest poprawa rentowności we wszystkich głównych liniach biznesowych. Jest on największym wyzwaniem ze względu na trudne warunki otoczenia rynkowego, w którym funkcjonują ubezpieczyciele w ostatnich latach, kiedy wyniki finansowe obciążają liczne powodzie, huragany i intensywna zima.

- „Perspektywy dla ubezpieczeń majątkowych są dobre. Liczę na to, iż rynek dojrzeje do zmian i nie będziemy konkurować już tylko ceną, ale również jakością serwisu dla Klientów. Walka cenowa doprowadziła bowiem do tego, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce jest nie tylko nierentowny ale przynosi w ostatnich 2 latach gigantyczne straty. Pozostałe segmenty rynku majątkowego mają szansę na dalszy rozwój, co wynika z tego, że dysponujemy coraz większą ilością dóbr o wysokiej wartości, które trzeba zabezpieczać” – komentuje Prezes Artur Olech.

W przypadku ubezpieczeń na życie Generali chce skupić się na biznesie regularnym, czyli klasycznych i długoterminowych produktach ubezpieczeń na życie. W tym przypadku planowany jest wzrost dwucyfrowy.

- „Rynek ubezpieczeń na życie może dynamicznie się rozwijać, gdyż ciągle jego udział w PKB daleko odbiega od średniej europejskiej. Dodatkowo zapowiadane zmiany w systemie emerytalnym powinny stymulować Polaków do dodatkowego oszczędzania i inwestowania na przyszłość, co może również zaowocować dalszym rozwojem produktów ubezpieczeń na życie” – dodaje Artur Olech.

W 2011 r. Generali będzie koncentrować się na kontynuacji zrównoważonego rozwoju w poszczególnych kanałach dystrybucji. Firma planuje również nasilić prace nad dostosowaniem oferty do oczekiwań Klientów poprzez zmiany produktowe, innowacyjne rozwiązania i usługi. Firma będzie kontynuować w 2011 r. strategię profesjonalnego i niezawodnego serwisu, szybkiego reagowania na potrzeby Klientów, jak również optymalnej ceny dla swoich usług.


* wg polskich standardów rachunkowości
** APE – Annualised Premium Equivalent (tzw. składka uroczniona) - składka płatna w ciągu roku z nowo pozyskanych umów ubezpieczenia

Informacja prasowa Generali z dnia 17.03.2011 r.
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.