X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Jak „Kabecjanie dają radę” w szkołach w woj. łódzkim

2011-04-14 08:12 czwartek
Cykl 13 lekcji o bezpieczeństwie w szkołach prowadzą nauczyciele, jak też goście – przedstawiciele służb ratowniczych: policjanci i strażacy. Przeprowadzane są też wśród dzieci badania wzroku, słuchu i lateralizacji (ręczności) – niedosłuch czy niedowidzenie sprawiają trudności w orientacji przestrzennej i mogą być przyczyną wypadków. Na jedną z lekcji zapraszani są wolontariusze PCK, którzy uczą dzieci podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, np. w przypadku drobnego skaleczenia, oparzenia, krwotoku z nosa.

Tematy te przedstawiono w konwencji bajkowo fantastycznej. To zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów – Kabecjan, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry smok Mądragon. Dzięki temu, że Kabecjanie dopiero odkrywają pewne zaskakujące ich reguły życia na Ziemi, dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

- Jesteśmy przekonani, że tak skonstruowane materiały dydaktyczne poprawią samoświadomość dzieci. Zależy nam, by po projekcie dzieci umiały prawidłowo i odpowiedzialnie reagować w sytuacjach zagrożenia, by przestrzegały podstawowych zasad bezpieczeństwa na co dzień – mówi Jolanta Żeglecka, prezes Stowarzyszenia Laboratorium Troski.

Działania edukacyjne kierowane są też do dorosłych – nauczycieli, rodziców/opiekunów. To grupy, które mają największy wpływ na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Dla nich w każdej ze szkół objętej projektem organizowane są bezpłatne elementarne kursy pierwszej pomocy prowadzone przez doświadczonych instruktorów pierwszej pomocy PCK.

Ważną częścią projektu jest specjalny edukacyjno-informacyjny serwis internetowy www.kabecjaniedajarade.pl. Są tam interaktywne gry i zabawy utrwalające zasady bezpieczeństwa, jak też hymn projektu. W części dla rodziców i nauczycieli dostępne są przydatne informacje, np. elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas nieobecności dorosłych, na co zwrócić szczególną uwagę w komunikacji z nim. Jest też ankieta badająca obawy rodziców w kwestii bezpieczeństwa swojej pociechy.

Patronat nad projektem objęli: MSWiA, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Komenda Główna Policji. – Edukowanie dzieci w zakresie odpowiedzialnych zachowań, w tym atrakcyjne przekazy dostosowane do poziomu ich rozwoju, gwarantują utrwalenie bezpiecznych postaw w dorosłym życiu. Z tym większą życzliwością Policja odnosi się do inicjatyw, które w ciekawy sposób uczą bezpieczeństwa, a także angażują w działania edukacyjne rodziców czy nauczycieli – osoby będące często autorytetami dla dzieci – uzasadnia zaangażowanie Policji mł. insp. Mariola Gosławska, naczelnik Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki w Biurze Prewencji KGP.

 Alarmujące statystyki
  • W Polsce i na świecie główną przyczyną zgonów dzieci są nie tylko wypadki komunikacyjne, ale też niezamierzone urazy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, 2007), w grupie wiekowej 5-14 lat ponad 56% zgonów i 70% przypadków niepełnosprawności ma miejsce w wyniku urazów doznanych podczas wypadków nie-drogowych, np. utonięć, zatruć chemiczną substancją, kontaktów z ostrym narzędziem, poparzeń gorącą cieczą lub przedmiotem, poparzeń prądem, upadków, zadławień itp.
  • Z badań dotyczących zdrowia i życia dzieci i młodzieży prowadzonych w latach 90. przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że miejscem, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków jest szkoła (26%) oraz dom (25%), czyli środowiska, w których dziecko powinno czuć się najbezpieczniej. Główną przyczyną wypadków są uderzenie przypadkowe i nieuwaga (62% wszystkich zdarzeń) oraz inne przyczyny (32%).
  • Jak niebezpieczna jest szkoła, pokazuje zestawienie liczby wypadków w szkole (2003/2004 r.) i w sektorach powszechnie uznawanych za niebezpieczne, tj. górnictwie i transporcie. Na 1000 osób zatrudnionych przypadło 17 zdarzeń wypadkowych w górnictwie i 8 w transporcie, a na 1000 uczniów 21 wypadków Wg danych MEN (SIO, IX 2010), w roku szkolnym 2009/2010 w szkołach podstawowych woj. śląskiego, łódzkiego i dolnośląskiego doszło łącznie do 9 144 wypadków, w tym 4 śmiertelnych, co stanowi 28,6% wszystkich wypadków. Bardzo niepokojącą i najwyższą liczbę wypadków (4950) zanotowano w woj. śląskim (15,5% wszystkich wypadków).
  • Wg danych MEN (SIO, IX 2010), najwięcej nieszczęśliwych zdarzeń w szkołach ma miejsce na salach gimnastycznych (w roku szkolnym 2009/2010 12 tys. wypadków), na korytarzach i schodach (8 tys.) oraz na boiskach i placach zabaw (5 tys. zdarzeń). Do 1746 wypadków doszło w salach lekcyjnych i pracowniach szkolnych.
  • 44% wszystkich zgonów z przyczyn zewnętrznych to zgony dzieci spowodowane wypadkami komunikacyjnymi (Instytut Zdrowia Publicznego UJ Collegium Medium w Krakowie, na podstawie GUS, wrzesień 2007) 
  • Wg Policji, najwięcej ofiar wypadków drogowych w grupie wiekowej 7-14 lat to piesi.
Informacja prasowa Warty z dnia 11.04.2011 r.

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.