X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Jak „Kabecjanie dają radę” w szkołach w woj. łódzkim

2011-04-14 08:12 czwartek
Ponad 6 tysięcy uczniów klas I-III z 35 szkół podstawowych województwa łódzkiego uczestniczy w projekcie edukacyjnym „Kabecjanie dają radę” realizowanym przez Kredyt Bank, WARTĘ, Stowarzyszenie Laboratorium Troski i PCK. Program jest odpowiedzią na wysokie w Polsce statystyki wypadków i niezamierzonych urazów wśród dzieci.

Co roku w polskich szkołach dochodzi średnio do kilkudziesięciu tysięcy wypadków. Do większości urazów dochodzi na salach gimnastycznych i korytarzach, schodach i boiskach szkolnych, placach zabaw. Według danych MEN, w roku szkolnym 2009/2010 w polskich szkołach podstawowych zanotowano 31 846 wypadków, w tym 18 śmiertelnych.

W szkołach woj. łódzkiego zanotowano 1928 wypadków. To 6% wszystkich zdarzeń tego typu zdarzeń w szkołach w Polsce. Daje to województwu 7. miejsce (wśród 16 województw) pod względem liczby wypadków. Aż 1555 z nich miało miejsce na korytarzach, salach gimnastycznych i boiskach, placach zabaw. Niebezpieczne okazały się też sale lekcyjne i pracownie szkolne łódzkich podstawówek – doszło w nich do 115 wypadków.

Wg Policji, w 2010 r. w 4 239 wypadkach na polskich drogach zginęło 112 dzieci, a 4586 zostało rannych. W grupie dzieci 7-14 lat – 78 zabitych, 3340 rannych. Główną przyczyną wypadków było nagłe wtargnięcie na jezdnię. Jeśli chodzi o liczbę wypadków drogowych w podziale na województwa, w Łódzkiem doszło do 391 wypadków.

 W tegorocznej I edycji projektu biorą udział szkoły z 3 wybranych województw – obok łódzkiego również dolnośląskie i śląskie. Szkoły wytypowały Komendy Wojewódzkie i Miejskie Policji. Kryterium doboru było głównie niebezpieczne, ze względu na ruch uliczny, usytuowanie szkoły. W projekcie uczestniczy łącznie ponad 20 tysięcy uczniów ze 117 szkół oraz 921 klas.

Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w ich najbliższym otoczeniu oraz zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem.

- Projekt jest częścią naszej strategii zaangażowania społecznego „Przyjazny rozwój dziecka” – chcemy tworzyć przyjazne środowisko dla rozwoju ważnych dla nas społeczności lokalnych, w których na co dzień działamy, ze szczególnym wsparciem bezpiecznego rozwoju dzieci – mówi Monika Nowakowska, dyrektor Biura Public Relations Kredyt Banku i WARTY. – Jednym z kierunków działań jest „edukacja dla bezpiecznego rozwoju”. Stąd pomysł na ten projekt. Ucząc dzieci zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkole, na placach zabaw, na ulicy, w domu, utrwalając prawidłowe zachowania, ćwicząc praktyczne umiejętności, mamy szanse wpłynąć na zmianę złych postaw i przyzwyczajeń wśród dzieci, jak też rodziców, którzy przecież powinni dawać dobry przykład – dodaje.

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.