X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ogólne Warunki Ubezpieczeń.

2006-10-11 12:05 środa
Zanim zaufasz agentowi ubezpieczeniowemu i powierzysz mu swoje pieniądze, sam musisz zadbać o własne interesy, ocenić, jakie są Twoje potrzeby oraz być świadomym swojej sytuacji finansowej. Następnie zapoznać się z wybranymi ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych oraz przejrzeć Ogólne Warunki Ubezpieczeń – OWU. Masz prawo pytać agenta o wszelkie kwestie związane z Twoim ubezpieczeniem, on jest właśnie po to, aby wyjaśnić Ci niezrozumiałe paragrafy i zasady. Pytaj o szczegóły umowy, o opcje dodatkowe dostępne przy ubezpieczeniu, taryfy składek itp. Uzyskane informacje możesz później na spokojnie skonfrontować z treścią OWU. Raz jeszcze wszystko przemyśleć, a później w pełni świadomie złożyć podpis na umowie ubezpieczenia. 

Ogólne Warunki Ubezpieczeń odgrywają niezwykle ważną rolę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia. Są to przepisy prawne stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju, stanowią część umowy ubezpieczenia. Ustalają obowiązki stron umowy. Znajomość tych warunków jest niezbędna, tylko w ten sposób klient będzie miał 100 procentową pewność, jakie ubezpieczenie nabywa i jakie prawa oraz obowiązki ono mu daje.

Istnienie oraz stosowanie OWU znajduje swoją podstawę w przepisach prawnych – kodeks cywilny - oraz w ustawie o działalności ubezpieczeniowej. Warunki te powinny być opracowane w sposób ścisły i jasny oraz zatwierdzone przez władze nadzorcze zakładu ubezpieczeń. W razie sporu spowodowanego dwuznacznym brzmieniem warunków ogólnych, interpretuje je się na korzyść ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.

Co klient Towarzystwa ubezpieczeniowego znajdzie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń?
Przede wszystkim:
    określony przedmiot i zakres ubezpieczenia,
    sposób zawierania umowy ubezpieczenia,
    zakres i czas jej trwania,
    sposób ustalania sumy ubezpieczenia,
    podstawę ustalenia składki i sposób oraz termin jej zapłacenia,
    prawa i obowiązki stron umowy,
    sposób ustalania wysokości szkody i wypłaty odszkodowań
    okres, w którym wypowiedzenie umowy nie jest możliwe,
 jak również wysokość kosztów związanych z umową ubezpieczenia np. kosztów administracyjnych.
Struktura warunków dotyczących ubezpieczeń życiowych różni się od warunków ubezpieczeń majątkowych, jednak podstawowe kategorie są takie same.

PAMIĘTAJ ! Przed zawarciem umowy ubezpieczenia trzeba koniecznie przeczytać treść Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, bowiem z tym dokumentem należy porównywać informacje i zapewnienia agenta ubezpieczeniowego. Dokument należy dokładnie przeanalizować przed zawarciem umowy, czyli przed jej podpisaniem. Nie wstydź się pytać, to całkiem naturalne, że możesz czegoś nie zrozumieć czy nie wiedzieć, po to jest agent ubezpieczeniowy, aby omówić z Tobą oraz wyjaśnić wszystkie kwestie, które Cię interesują.

Alicja Szakiel

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Zakład ubezpieczeń - inaczej towarzystwo ubezpieczeń, ubezpieczyciel, asekurator podmiot ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.